Wręczono tytuły Człowieka o Złotym Sercu
W gorzyckim Gminnym Centrum Kultury wręczono tytuły Człowieka o Złotym Sercu przyznawane mieszkańcom gminy wyróżniającym się w swojej działalności społecznej.
Tytuł honorowy „Człowiek o Złotym Sercu”
Celem konkursu jest chęć wyróżnienia osób, których działalność na rzecz innych w środowisku gminy Gorzyce nosi cechy zachowań ponadprzeciętnych, motywowanych postawą serdeczności i życzliwości, a związana jest z szeroko rozumianą działalnością społeczną.
– Tytuł „Człowieka o Złotym Sercu” jest tytułem honorowym, dożywotnim, przyznawanym danej osobie tylko raz w życiu. Przyznaje go Kapituła składająca się z przedstawicieli redakcji i wydawcy miesięcznika „U nas” na podstawie wniosków składanych przez mieszkańców i organizacje. Naszym celem jest stworzenie wyjątkowej okazji do wyróżnienia osób, których działalność na rzecz innych w środowisku gminy Gorzyce nosi cechy zachowań ponadprzeciętnych, motywowanych postawą serdeczności i życzliwości, a związana jest z szeroko rozumianą działalnością społeczną. Działalność ta może być prowadzona wobec osób indywidualnych: starszych, samotnych, niepełnosprawnych, potrzebujących, jak również wobec grup, instytucji, organizacji, stowarzyszeń, placówek oświatowych, kół, związków i zrzeszeń. Plebiscyt organizowany jest od 22 lat przez redakcję miesięcznika U nas we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Gorzycach – mówi Bibianna Dawid, dyrektor GCK.
Tytuły wręczono podczas gali
Tytuły otrzymali: Maria Zniszczoł, śp. Teresa Wiecha, małżeństwo Anita i Rafał Syrkowie oraz Daniel Bączkiewicz, Leszek Pyrchala, Mariusz Sobala z Ośrodka Wypoczynkowego Olza.
Maria Zniszczoł
Jest związana od najmłodszych lat ze środowiskiem Gorzyc, od lat jest członkinią KGW Gorzyce. Zaangażowana w życie sołectwa i parafii pod wezwaniem Anioła Stróża w Gorzycach. Z wielkim zaangażowaniem i sercem przyczynia się do realizacji wielu działań na rzecz sołectwa, pielęgnując zarazem tutejszą tradycję i kulturę, obecna jest przy każdej inicjatywie którą podejmuje gorzyckie KGW i mieszkańcy sołectwa. Każdorazowo czynnie pomaga przy budowie ołtarzy podczas uroczystości Bożego Ciała w swojej parafii. Wiosną nigdy nie brakuje jej przy robieniu tradycyjnej palmy wielkanocnej. W swoim kole przy organizowaniu różnych imprez swoimi kulinarnymi wyczynami zasłużyła na miano kucharki. Od zawsze bierze udział w przygotowaniach dożynkowych, nigdy nie brakuje jej przy strojeniu korony dożynkowej, a jeżeli zajdzie taka potrzeba bierze udział w scenkach rodzajowych korowodu dożynkowego.
Śp. Teresa Wiecha
Swoją społecznikowską pasję najpierw realizowała jako dekanalna instruktorka Caritas w dekanacie Rybnik Północ (1994 r.) oraz w dekanacie wodzisławskim (do 1999 r.). Do jej zadań należała organizacja kolonii, obozów dla ubogich rodzin, organizacja spotkań i dni skupienia dla członków parafialnych zespołów charytatywnych, organizacja pomocy z dla biednych z okazji świąt Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy ale także wiele, innych akcji w czasie, których służyła pomocą potrzebującym. Pod koniec lat 90. ub. wieku zajęła się organizowaniem działalności zespołu charytatywnego przy parafii pw. Chrystusa Króla w Czyżowicach. Zespół liczący średnio ok. 10 osób prowadziła społecznie bez przerwy przez 23 lata. Realizując regulaminowe działania zespołu organizowała pomoc dla biednych czyżowickich parafian, skutecznie i racjonalnie wykorzystując środki finansowe ofiarowane przez pozostałych lepiej sytuowanych mieszkańców Czyżowic w formie różnych zbiórek i ofiar. Organizowała przygotowanie paczek z okazji świąt Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy oraz upominków dla chorych parafian z okazji świąt. Osobiście zajmowała się przekazywaniem paczek i odwiedzinami chorych. Przekazywała również pomoc finansową. Pozostawała w stałym kontakcie z gronem pedagogicznym miejscowych szkół oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej aby uzyskać informacje o potrzebujących rodzinach i co najważniejsze o potrzebach dzieci. Organizowała zgłaszane przez Caritas zbiórki na rzecz powodzian, pogorzelców (w tym również na rzecz naszych poszkodowanych parafian). Jako właściciel firmy „Gravex” często przekazywała nieodpłatnie na rzecz przygotowywanych paczek materiały opakowaniowe, ozdoby itp. Kilkakrotnie pod jej przewodnictwem zespół charytatywny zorganizował Parafialny Dzień Chorych, który obejmował mszę a następnie wspólne spotkanie chorych z proboszczem i zespołem charytatywnym. Postępująca choroba niestety nie pozwoliła jej kontynuować przewodniczenia zespołowi, ale w dalszym ciągu wspomagała pracę zespołu swoim doświadczeniem i modlitwą. Odrębna dziedzina działalności społecznej pani Teresy to stała współpraca z jednostkami oświatowymi z terenu sołectwa. W latach 1999 – 2002 pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego rady rodziców w czyżowickim gimnazjum. Organizowała wiele przedsięwzięć m.in. uroczystość nadania szkolnemu chórowi imienia „Druha Jana”, szkolne potyczki gimnazjalistów, biegi przełajowe, rajdy piesze, biesiady i zabawy karnawałowe. W 2010 r. pracowała w komitecie organizacyjnym uroczystości oddania do użytku części dydaktycznej gimnazjum, nadania szkole imienia i sztandaru.
Anita i Rafał Syrkowie
Małżeństwo Państwa Syrków wykazuje się bezinteresownym zaangażowaniem i aktywnością społeczną na rzecz wspólnoty parafialnej i lokalnej społeczności. Ich pasja, energia działania, pomysłowość, zdolności organizacyjne, umiejętność integracji ludzi wokół szlachetnych celów stawia ich w gronie osób niezwykłych, które chcą i potrafią żyć pięknie, twórczo, będąc otwartymi na czynienia dobra. Ich wrażliwość na cierpienie i potrzeby innych przejawia się w konkretnej pomocy na rzecz osób i organizacji z terenu wsi Czyżowice i gminy Gorzyce, a także na potrzeby uchodźców z Ukrainy. Szczególne zaangażowanie Państwa Anity i Rafała Syrków uwidacznia się w parafii pw. Chrystusa Króla w Czyżowicach.
Działalność państwa Syrków to: 2-krotna pomoc w przygotowaniu i prowadzeniu spotkań ewangelizacyjnych – parafialnych Kursów Alpha (2017 i 2018) oraz w przygotowaniu animatorów w ramach szkolenia organizowanego przez Alpha Polska; współudział w przygotowaniu Dziecięcego Kolędowania i rodzinnego wykonania szopek bożonarodzeniowych (od 2017- corocznie); inicjatywa zorganizowania scholi dziecięcej 2017; pomoc chorym- posługa Rafała jaka szafarza dla parafian i mieszkańców Domu Opieki „Czyżyk” od 2017; od 2018 – do nadal 5-krotny aktywny udział całej rodziny Syrków w przygotowaniu i przeprowadzeniu Parafialnego Święta Radości- integrowanie społeczności parafialnej i mieszkańców Czyżowic oraz gości; inicjatywa remontu i przystosowania salek parafialnych dla nowych potrzeb spotkań grup, ruchów, dzieci i młodzieży oraz dorosłych parafian (np. spotkania formacyjne, świąteczne, okolicznościowe, misyjne itp. (2020); udział w gospodarczych inicjatywach parafii (stale); inicjatywa zorganizowania parafialnych pielgrzymek do Gidel, Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic (2021, 2022); inicjatywa i współudział w przygotowaniu parafialnych Jasełek (scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne, dekoracje) z udziałem dorosłych, młodzieży i dzieci – wielkiego wydarzenia w czyżowickiej parafii – pełna teatralna oprawa religijnego widowiska, piękne artystyczne przedsięwzięcie (światła, stroje teatralne, muzyka, wokal, układy ruchowe….) – 6.01.2022; kontynuacja i współudział w zorganizowaniu dorocznych dożynek; inicjatywa własnego sztandaru dla czyżowickiego KGW (10.04.2022 – uroczystość poświęcenia sztandaru). Pani Anita jest też aktywną członkinią, a od 2020 r. przewodniczącą KGW w Czyżowicach.
Daniel Bączkiewicz, Leszek Pyrchała i Mariusz Sobala
Zostali docenieni za działalność na rzecz Gminnego Centrum Kultury. Od kilkunastu lat udostępniają swój obiekt nieodpłatnie dla grup uczestniczących w Akcji „Lato na wsi”, od 4 lat współpracują z ogromnym sukcesem przy organizacji na terenie Ośrodka „Olza” jedynych w kraju dziecięcych zawodów kajakowych „W poszukiwaniu Nemo”, organizują również wspólnie z ośrodkiem wydarzenie pod nazwą „Noc Świętojańska”, na które zapraszane są wszystkie koła gospodyń zespoły folkorystyczne z regionu.
Życzenia i gratulacje
Gratulacje i życzenia złożyli obecni na gali posłanka Teresa Glenc, senator Ewa Gawęda, przewodniczący rady Piotr Wawrzyczny oraz wiceprzewodniczący rady powiatu Marek Rybarz.
Dedykacją muzyczną dla tegorocznych laureatów był recital NAIRY AYVAZYAN – armenki, od 30 lat mieszkającej w Gliwicach, wykonawczyni muzyki operetkowej, założycielki Teatru Muzycznego ORPHEUM w Gliwicach.
(FK)
Najnowsze komentarze