Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

Podsumowali obchody jubileuszu 350-lecia procesji pacholczych

11.10.2022 00:00 sub

SYRYNIA W niedzielne popołudnie w Wiejskim Domu Kultury w Syryni odbyło się spotkanie podsumowujące projekt obchodów jubileuszu 350-lecia procesji pacholczych.

Procesje pacholcze to tradycyjne wielkanocne pielgrzymowanie młodzieży z Syryni do przydrożnych kapliczek i krzyży. W tym roku obchodzony jest jubileusz procesji, które trwają nieprzerwanie 350 lat. Potwierdza to Dokument Lubomski, w którym zawarta jest uroczysta obietnica młodzieży zobowiązującej się do corocznego odkrywania tajemnicy odkupienia i zmartwychwstania pańskiego poprzez pielgrzymowanie. W tle procesji jest również legenda o śmiertelnej zarazie, która panowała w gminie Lubomia i doprowadziła do śmierci prawie całej młodzieży. Przeżyły tylko dwie osoby (dziewczyna i chłopak). Osoby te złożyły Bogu obietnicę pielgrzymowania.

Obecnie procesje rozpoczynają się w poniedziałek wielkanocny i są kontynuowane przez kolejne siedem niedziel, aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. „Niezmienny od lat i niezwykle ciekawy jest przebieg procesji. Procesję poprzedza chodzenie po domach we wsi. Obchód tzw. kompaników odbywa się w nocy z pierwszego święta wielkanocnego, na drugie. Młodzieńcy biegną od domu do domu i budzą mieszkańców, krzycząc „kompanicy” klekocząc drewnianą kołatką powtarzają wielokrotnie swoje zawołanie: „kompanicy”. Kompanicy czasami urządzają pierwszy „śmigus”, zasadniczo jednak zbierają datki na określone cele obchodów wielkanocnych. Za zgromadzone fundusze odnawia się chorągwie niesione podczas procesji i ogrodzenia krzyży przydrożnych w Syryni. Przygotowania do procesji odbywają się wg określonych zasad.

Najpierw młodzież pacholcza demokratycznie wybiera zarząd i wójta (przewodniczącego) procesji. Następnie uchwala się, na jakie cele zostaną przeznaczone zebrane przez kompaników pieniądze. O rezultatach wyborów informuje się później proboszcza.” – czytamy na stronie parafii św. Antoniego w Syryni.

W Poniedziałek Wielkanocny, po południu, przy dźwiękach dzwonów kościelnych, młodzież rozpoczyna procesję do wybranych przydrożnych krzyży. W trakcie przemarszu uczestnicy śpiewają stare pieśni i uczestniczą we wspólnej modlitwie.

W procesji pacholczej biorą udział syryńscy kawalerowie (młodzieńcy) i panny w wieku 14 – 18 lat. Na czele procesji idzie młodzieniec z krzyżem. Krzyż przewiązany jest czerwoną stułą. Za nim kawalerowie niosą figurki kościelne z wizerunkami patronów młodzieży i chorągwie.

W tym roku obchodzono jubileusz 350-lecia procesji pacholczych, a z tej okazji przygotowano projekt, dla szerszej promocji i zachowania tradycji. W imprezie podsumowującej projekt wystąpiły: Chór „Echo”, Zespół Śpiewaczy Aldony Musioł, Zespół „Gołężanki”, Zespół „Syryniczki”, Chór „Lutnia” oraz soliści. Obecni byli między innymi poseł Adam Gawęda i wójt dr Czesław Burek.

(FK)

  • Numer: 41 (1142)
  • Data wydania: 11.10.22
Czytaj e-gazetę