W powiecie wciąż brakuje rodziców zastępczych
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze, którzy zapewnią dzieciom dorastanie w sprzyjającym środowisku i szansę na lepszą przyszłość.
POWIAT Wielu podopiecznych domów dziecka nadal czeka na możliwość wychowania w szczęśliwym, gwarantującym bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój domu. Jedną z form pomocy dzieciom, które nie mogą przebywać pod opieką rodziców biologicznych, jest rodzina zastępcza. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. poszukuje osób i rodzin chętnych do pełnienia tej funkcji.
Czym jest rodzina zastępcza?
Rodzina zastępcza zapewnia opiekę i wychowanie dziecku pozbawionemu całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Pełni swoje funkcje czasowo, tzn. dziecko może wrócić do rodziny biologicznej, bądź zostać umieszczone w rodzinie adopcyjnej, albo też pozostać w rodzinie zastępczej do 18 roku życia. – Rodziny zastępcze otrzymują pomoc finansową oraz merytoryczną w pełnieniu funkcji wychowawczej. Dzielą się na spokrewnione, niezawodowe i zawodowe. Rodzina zastępcza pamięta, że dzieci potrzebują również utrzymywania więzi z własną rodziną biologiczną, kieruje się dobrem przyjętego dziecka i poszanowaniem jego praw – wyjaśnia Kinga Jamioła z Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. O ustanowieniu rodziny zastępczej decyduje sąd rodzinny, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.
Kto może zostać rodziną zastępczą?
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone parom małżeńskim, jak i osobom samotnym, które m.in.: nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona, stan zdrowia pozwala im na właściwą opiekę nad dzieckiem, uzyskają opinię psychologa o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, mają odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe, umożliwiające dziecku zaspokojenie jego indywidualnych potrzeb, nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo. – Obecnie na terenie powiatu wodzisławskiego jest 159 rodzin zastępczych. Pod ich pieczą znajduje się 302 dzieci – zwraca uwagę Kinga Jamioła.
Odwiedź PCPR i zapytaj
Kandydaci na rodzinę zastępczą niezawodową oraz rodzinę zastępczą zawodową muszą przejść przez procedurę kwalifikacyjną i szkolenie na rodzinę zastępczą. Wszelkich informacji udzielają pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. O rodzicielstwie zastępczym pisaliśmy na łamach Nowin Wodzisławskich i portalu Nowiny.pl kilka tygodni temu w artykule pn. Blaski i cienie rodzicielstwa zastępczego. „Każde dziecko potrzebuje miłości, cierpliwości, zaopiekowania i uwagi”.
(juk)
Najnowsze komentarze