Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Bełsznicy i Gołkowicach

13.09.2022 00:00 sub

Gwiazdy festiwalu z Chile, Ekwadoru i Turcji wystąpiły podczas dożynek parafialnych w Bełsznicy oraz gminnych w Gołkowicach.

BEŁSZNICA, GOŁKOWICE Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Śląskie Bez Granic” odbyła się w czerwcu. W powiecie wodzisławskim wystąpiły wtedy zespoły z Macedonii Północnej, Litwy oraz Ukrainy prezentując folklor swojego regionu. Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu był Jarosław Szczęsny

– W ubiegłym roku na jednym z festiwali, który odbywał się na Podlasiu, przyszedł mi pomysł, aby zrobić podobny u nas. Marszałek województwa śląskiego zaakceptował moją koncepcję. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk też przyjął z aprobatą ten pomysł i wspólnie go zrealizowaliśmy. Impreza była podzielona na dwie części. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli mój pomysł i pomogli w realizacji. Bardzo się cieszę, że na ziemi wodzisławskiej został zaprezentowany folklor w wykonaniu profesjonalistów z wielu krajów – mówi Jarosław Szczęsny.

Druga część festiwalu odbyła się na początku września. W Bełsznicy wystąpiły zespoły z Chile i Ekwadoru, zaś w Gołkowicach podczas dożynek dodatkowo swój występ miał zespół z Turcji. – Moją inicjatywą jest szeroko rozumiana promocja tańca. Sam jestem tancerzem, dlatego wiem, jak wiele praca włożyli członkowie zespołu, aby dojść do takiej formy. Bardzo dziękuję wszystkim, że przyjęli moje zaproszenie i zgodzili się wystąpić na ziemi wodzisławskiej- dodaje Szczęsny.

Fryderyk Kamczyk

  • Numer: 37 (1138)
  • Data wydania: 13.09.22
Czytaj e-gazetę