Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

Kącik ZUS

30.08.2022 00:00 red.

Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śl.

Słyszałam, że jako pracownik mogę skorzystać nie tylko z wyjazdu do sanatorium z NFZ, ale też z ZUS. Chciałabym wiedzieć, co obejmuje takie leczenie w ramach ZUS? I gdzie są takie ośrodki ZUS?

Tak, jeżeli lekarz orzecznik zdecyduje o takiej rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej, to jak najbardziej może Pani z niej skorzystać. O tym, z jakimi zabiegami się Pani spotka w ośrodku, decyduje ostatecznie lekarz w ośrodku rehabilitacyjnym. To on ustali indywidualnie zabiegi i zajęcia z zakresu: różnych form rehabilitacji fizycznej, czyli kinezyterapii indywidualnej, zbiorowej i ćwiczeń w wodzie; fizykoterapii (ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem I elektromagnetycznym wielkiej i niskiej częstotliwości, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii, masażu klasycznego i wibracyjnego); rehabilitacji psychologicznej, w tym między innymi psychoedukacji i treningów relaksacyjnych; edukacji zdrowotnej w zakresie: zasad prawidłowego żywienia, znajomości czynników ryzyka w chorobach cywilizacyjnych, znajomości czynników zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy, podstawowych praw i obowiązków pracodawcy oraz pracownika, kontynuacji rehabilitacji w domu po zakończeniu turnusu rehabilitacyjnego (instruktaż).

ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych. Zawiera umowy z ośrodkami, które muszą spełnić określone wymagania: prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki zlokalizowane są na terenie całej Polski, w tym w miejscowościach uzdrowiskowych. Ich wykaz znaleźć można na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Czy do kwoty od której liczy się wysokość zasiłku macierzyńskiego wlicza się trzynastkę?

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego czy zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy lub powstało prawo do urlopu macierzyńskiego. W szczególnych przypadkach podstawa wymiaru może być ustalana z okresu krótszego. Do składników miesięcznych doliczane są również składniki roczne, do których należy m.in. trzynastka. Premie, nagrody oraz inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne, do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie pobierania zasiłków, uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Uwaga! Jeśli bezpośrednio przed zasiłkiem macierzyńskim pracownica przebywała na zasiłku chorobowym lub pomiędzy zasiłkiem macierzyńskim a innym zasiłkiem nie minął pełny miesiąc kalendarzowy, to podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego będzie stanowiło wynagrodzenie przyjęte do podstawy wymiaru poprzedniego zasiłku. Przepisy wskazują, że możemy na nowo ustalić podstawę wymiaru świadczenia, czyli przyjąć nowe miesiące, tylko w przypadku, gdy pomiędzy zasiłkami była przerwa miesiąca kalendarzowego.


  • Numer: 35 (1136)
  • Data wydania: 30.08.22
Czytaj e-gazetę