Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

W Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju odwołują egzaminy na prawo jazdy

16.08.2022 00:00 red

RYBNIK, JASTRZĘBIE Protest ma charakter ogólnopolski. Egzaminatorzy domagają się waloryzacji wynagrodzeń oraz „naprawy archaicznego systemu oceny przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy”.

Jak dowiadujemy się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach, protest „nie był zgłoszony kierownictwu” i „zachwiał bieżącą działalnością” WORD.

Kursanci zwracają uwagę na fakt, że o odwołaniu egzaminu otrzymują powiadomienie dopiero dzień przed terminem, a często obecność na egzaminie wiąże się z wcześniejszą koniecznością zaplanowania urlopu w pracy. Czy istnieje możliwość, aby informacje o odwołaniu egzaminu były przekazywane kursantom wcześniej?

– Sytuacja jest nadzwyczajna i dlatego odbywa się [to] w takim trybie – wyjaśnia WORD. Ustaliliśmy, że w Oddziale Terenowym WORD w Rybniku pracuje trzynastu egzaminatorów. Oddział Terenowy WORD w Jastrzębiu-Zdroju zatrudnia dziewięciu egzaminatorów.

W przypadku Rybnika siedmiu egzaminatorów przebywa obecnie na zwolnieniach lekarskich, a trzech jest na urlopach. W Jastrzębiu-Zdroju na L4 jest sześciu egzaminatorów, a dwóch korzysta z urlopów. Oznacza to, że aktualnie egzaminy w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju przeprowadza łącznie czterech egzaminatorów.

Od 1 do 8 sierpnia w Rybniku planowano przeprowadzić 648 egzaminów na prawo jazdy, a w Jastrzębiu-Zdroju 544. Faktycznie przeprowadzono jednak 552 egzaminy w Rybniku i 495 egzaminów w Jastrzębiu-Zdroju. W Rybniku nie przeprowadzono 96 egzaminów, natomiast w Jastrzębiu zdroju 49.

Prawdopodobnie w nadchodzących dniach odsetek przeprowadzonych egzaminów będzie rósł w związku z nieformalnym protestem egzaminatorów.

Dlaczego protestują?

– Egzaminatorzy wnoszą o naprawę archaicznego systemu oceny przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy. Jest to system, który tak naprawdę w sposób 0:1 zmusza nas do oceniania kandydatów na kierowców i nie pozwala na rzeczywiste zweryfikowanie wiedzy i umiejętności kandydata – mówi cytowany przez Radio90 Wojciech Dusza, przedstawiciel Komitetu Egzaminatorów RP.

Drugi postulat dotyczy wzrostu wynagrodzeń. Komitet Egzaminatorów RP wskazuje, że wynagrodzenia nie były waloryzowane od 14 lat.

(żet), (ska)

  • Numer: 33 (1134)
  • Data wydania: 16.08.22
Czytaj e-gazetę