W Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju odwołują egzaminy na prawo jazdy
RYBNIK, JASTRZĘBIE Protest ma charakter ogólnopolski. Egzaminatorzy domagają się waloryzacji wynagrodzeń oraz „naprawy archaicznego systemu oceny przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy”.
Jak dowiadujemy się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach, protest „nie był zgłoszony kierownictwu” i „zachwiał bieżącą działalnością” WORD.
Kursanci zwracają uwagę na fakt, że o odwołaniu egzaminu otrzymują powiadomienie dopiero dzień przed terminem, a często obecność na egzaminie wiąże się z wcześniejszą koniecznością zaplanowania urlopu w pracy. Czy istnieje możliwość, aby informacje o odwołaniu egzaminu były przekazywane kursantom wcześniej?
– Sytuacja jest nadzwyczajna i dlatego odbywa się [to] w takim trybie – wyjaśnia WORD. Ustaliliśmy, że w Oddziale Terenowym WORD w Rybniku pracuje trzynastu egzaminatorów. Oddział Terenowy WORD w Jastrzębiu-Zdroju zatrudnia dziewięciu egzaminatorów.
W przypadku Rybnika siedmiu egzaminatorów przebywa obecnie na zwolnieniach lekarskich, a trzech jest na urlopach. W Jastrzębiu-Zdroju na L4 jest sześciu egzaminatorów, a dwóch korzysta z urlopów. Oznacza to, że aktualnie egzaminy w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju przeprowadza łącznie czterech egzaminatorów.
Od 1 do 8 sierpnia w Rybniku planowano przeprowadzić 648 egzaminów na prawo jazdy, a w Jastrzębiu-Zdroju 544. Faktycznie przeprowadzono jednak 552 egzaminy w Rybniku i 495 egzaminów w Jastrzębiu-Zdroju. W Rybniku nie przeprowadzono 96 egzaminów, natomiast w Jastrzębiu zdroju 49.
Prawdopodobnie w nadchodzących dniach odsetek przeprowadzonych egzaminów będzie rósł w związku z nieformalnym protestem egzaminatorów.
Dlaczego protestują?
– Egzaminatorzy wnoszą o naprawę archaicznego systemu oceny przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy. Jest to system, który tak naprawdę w sposób 0:1 zmusza nas do oceniania kandydatów na kierowców i nie pozwala na rzeczywiste zweryfikowanie wiedzy i umiejętności kandydata – mówi cytowany przez Radio90 Wojciech Dusza, przedstawiciel Komitetu Egzaminatorów RP.
Drugi postulat dotyczy wzrostu wynagrodzeń. Komitet Egzaminatorów RP wskazuje, że wynagrodzenia nie były waloryzowane od 14 lat.
(żet), (ska)
Najnowsze komentarze