Niedziela, 29 grudnia 2024

imieniny: Dawida, Tomasza, Gosława

RSS

Powiat odpowiada na zarzut prezydenta

29.03.2022 00:00 sub

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Tomasz Wójcik w specjalnym oświadczeniu odniósł się do słów prezydenta Mieczysława Kiecy, które padły na ostatniej sesji rady miasta, a zostały zacytowane w artykule „Radlin II pierwszą dzielnicą z analizą hydrologiczną”. Przypomnijmy, że sprawa dotyczyła zalewania posesji przy ul. Chrobrego przez wodę.

Oświadczenie dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg

Odnosząc się do stwierdzenia: „Mieszkance odpowiedział prezydent miasta, zwracając uwagę, że błędy w odwodnieniu powstały przy przebudowie drogi powiatowej”, a także bezpośrednio cytowanej przez autora artykułu wypowiedzi Mieczysława Kiecy: „Dzisiaj już jasno wiemy, że przy przebudowie drogi powiatowej nie dokonano należytej staranności Przełączono system odwodnienia w ten sposób, że doprowadza on do zalewania posesji pani Małgorzaty” oraz stwierdzenia Prezydenta Miasta „że zarządca drogi – czyli Powiat Wodzisławski, będzie musiał ponieść nakłady inwestycyjne, aby odpowiednio zmodyfikować odwodnienie” wyjaśniam, że ww. stwierdzenia mijają się z prawdą, a rzeczywistą przyczyną zalewania posesji mieszkanki Radlina II, pani Małgorzaty jest to, że odwodnienie dróg gminnych zarządzanych przez Miasto Wodzisław Śląski jest niedostateczne, a Miasto nie podjęło żadnych kroków, aby problem ten choć zminimalizować. Sytuację komplikuje ponadto ukształtowanie terenu, powodujące, że posesja mieszkanki jest zalewana wodami nie zatrzymanymi na posesjach sąsiednich.

Przebudowa drogi powiatowej nr 5002S – ul. Bolesława Chrobrego w Wodzisławiu Śląskim była realizowana przez Powiatowy Zarząd Dróg w Wodzisławiu Śląskim w roku 2015. Zgodnie opracowaną dokumentacją techniczną kanalizacja deszczowa w pasie drogowym drogi powiatowej została zaprojektowana według obowiązujących norm dla odprowadzania wód deszczowych z pasa drogowego ulicy Bolesława Chrobrego w Wodzisławiu Śląskim. Przytoczona w artykule pani Małgorzata z Radlina II wskazuje, że „jest zalewana od 11 lat”. Już sam ten fakt wskazuje, że przyczyną nie może być inwestycja przeprowadzona w 2015 r. przez Powiat na ul. Chrobrego. Natomiast warto wspomnieć, że w tym rejonie miasta około 11 lat temu budowana była kanalizacja sanitarna.

W najniższym punkcie

Wybudowana przez Powiat kanalizacja deszczowa przy ulicy Bolesława Chrobrego odbiera wody spływające nie tylko na drogę powiatową, lecz również z ulic miejskich, tj. Kosynierów i Żwirowej oraz z przyległych posesji, gdyż stan ich odwodnienia jest niewłaściwy. Posesja pani Małgorzaty usytuowana jest w najniższym punkcie pomiędzy tymi ulicami, co prowadzi do podtopień i uciążliwości z tym związanych. Przyczyną nie jest jednak stan odwodnienia drogi powiatowej, lecz napływ wód wynikający z ukształtowania terenu na sąsiednich posesjach oraz niewłaściwego odwodnienia dróg gminnych.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że przy normalnych dla naszej szerokości geograficznej opadach kanalizacja deszczowa drogi powiatowej odbiera wody zarówno z drogi powiatowej, jak i dróg miejskich. Problem pojawia się w momencie wystąpienia opadów nawalnych. Wówczas oprócz kanalizacji deszczowej drogi powiatowej powinna działać kanalizacja deszczowa dróg gminnych, która jednak istnieje fragmentarycznie, przez co nie spełnia swojej funkcji w sytuacji kryzysowej.

Nadmienić należy, iż od wielu lat Powiat stosuje praktykę, iż samorządy gminne, w tym Miasto Wodzisław Śl. ma możliwość uczestniczenia na każdym etapie realizacji powiatowych inwestycji drogowych. Tak samo było w przypadku przebudowy ul. Chrobrego. Na każdym etapie tej inwestycji uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta Wodzisławia Śl. z ówczesnym wiceprezydentem Dariuszem Szymczakiem na czele.

Wcześniej niż przebudowa

W sprawie zalewania posesji mieszkanki Radlina II wielokrotnie odbywały się wizje w terenie, podczas których wskazywano na niewłaściwe odwodnienie dróg gminnych, zwłaszcza ul. Kosynierów.

Nie jest zatem prawdą, że po stronie administratora ul. Chrobrego w Wodzisławiu Śl., czyli Powiatu Wodzisławskiego nie dochowano należytej staranności przy przebudowie, ponieważ problem zalewania posesji mieszkanki Radlina II pojawił się już wcześniej, przed podjęciem inwestycji na drodze powiatowej.

Ponadto, mimo iż wielokrotnie wskazywano, że odwodnienie dróg gminnych jest niedostateczne, zwłaszcza przy takim ukształtowaniu terenu, Miasto nie podjęło żadnych kroków, aby problem ten choć zminimalizować. Trudno zatem nie uznać, że wyłączną odpowiedzialność za opisywany w artykule stan ponosi Miasto Wodzisław Śl.

Na marginesie, wyjaśniam, że Powiatowemu Zarządowi Dróg w Wodzisławiu Śl. nie jest znana sprawa odwodnienia 4 domów, które poprowadzono „po skosie przez boisko”. Próbując zlokalizować to odwodnienie, o którym wspomina mieszkanka Radlina II, niestety nikt z mieszkańców nie potrafił wskazać jego rzekomej lokalizacji. Nie natrafiliśmy też na taki system odwodnienia podczas przebudowy ul. Chrobrego.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że teren dzielnicy Radlin II w dużej części znajduje się w rejonie Potoku Jedłownickiego i Potoku Radlińskiego, stanowiących element zlewni rzeki Leśnicy. Za utrzymanie infrastruktury cieków naturalnych (w tym ich koryt) odpowiadają z kolei Wody Polskie. Powiatowy Zarząd Dróg jedynie interwencyjnie wspomaga utrzymanie koryta Potoku Radlińskiego i Potoku Jedłownickiego celem uniknięcia zagrożenia dla drogi powiatowej.


Sprawa poruszana wielokrotnie

Na naszych łamach temat zalewania posesji przy Chrobrego pojawiał się już wielokrotnie. Kwestię odwodnienia dróg miejskich wyjaśniali także urzędnicy starostwa. – Problem pojawia się w przypadku bardzo silnych opadów i nawałnic z powodu dużego napływu wód w najniższy punkt, gdzie zlokalizowana jest posesja pani Sołtysek. Są to jednak wody, które spływają z dróg gminnych, dróg wewnętrznych i prywatnych, jak również terenów przyległych do posesji z uwagi na ukształtowanie terenu – wyjaśniała dwa lata temu Magdalena Spandel ze starostwa powiatowego. Jak widać, analiza hydrologiczna dla Radlina II ponownie ożywiła trudny temat, z którym prędzej czy później urzędnicy i tak będą musieli się zmierzyć, bez przerzucania odpowiedzialności z jednej czy z drugiej strony.

(ska)

  • Numer: 13 (1114)
  • Data wydania: 29.03.22
Czytaj e-gazetę