Niedziela, 29 grudnia 2024

imieniny: Dawida, Tomasza, Gosława

RSS

OSP Pszów gotowa na przyjęcie uchodźców

15.03.2022 00:00 sub

PSZÓW W ostatnich dniach w remizie OSP Pszów sporo się działo. Wszystko po to, aby zabezpieczyć dodatkowe miejsca na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. W kilka dni udało się stworzyć komfortowy i dobrze wyposażony obiekt do zakwaterowania 20 osób.

Najpierw strażacy poskładali i przenieśli do magazynu meble – stoły i krzesła, które znajdowały się na dużej sali remizy. Później z powiatowego magazynu otrzymali łóżka polowe, które rozłożyli na sali. Przy okazji także stworzyli miejsce – pomieszczenie do zabawy dla dzieci.

Wiele rąk do pracy

W pracę zaangażowało się wiele osób. Ktoś przywiózł zabawki do pokoju dla dzieci, ktoś inny podarował łóżeczko dziecięce, siostry Boromeuszki przygotowały 20 poduszek i 40 poszewek. Strażacy zaś wszystko poukładali i przygotowali. – Przez ostatnie dni mieliśmy bardzo wielu chętnych do pomocy, tak z członków naszej jednostki, jak i spośród mieszkańców. Wspólnymi siłami udało się stworzyć gotowe miejsce do przyjęcia osób, które muszą uciekać przed działaniami wojennymi. Pracownicy ZGKiM zamontowali nam również kabinę prysznicową w pomieszczeniu byłej toalety, więc osoby, które do nas przybędą, będą miały do dyspozycji całe zaplecze sanitarne oraz kuchenne – podkreśla Edward Cyran, prezes OSP Pszów. Co istotne, nawet po przybyciu uchodźców, ich zamieszkanie w głównej sali remizy nie będzie kolidować z działalnością strażaków, bo pomieszczenia garażowe oraz biuro OSP mogą być oddzielone i zamknięte.

Teraz ochotnicy szukają jeszcze jednej rzeczy – rozkładanego fotela, który mogliby ustawić w biurze dla dyżurującego strażaka, aby mógł w nocy również w spokoju się zdrzemnąć. – Chcemy, aby po przybyciu do nas mieszkańców Ukrainy przynajmniej jedna osoba z naszej załogi była stale na miejscu, do pomocy i dyspozycji uchodźców – zapowiada Edward Cyran, podkreślając, że chętnych na dyżury nie brakuje.

Tworzą się kolejne miejsca

Obecnie w remizie przygotowano 20 miejsc, gotowych na przyjęcie uchodźców. Akcję koordynowała Komenda Powiatowa PSP, która została zobligowana do stworzenia dodatkowych miejsc w obiektach z dostępnymi sanitariatami i aneksem kuchennym.

Drugi podobny punkt powstał także w budynku OSP Połomia. Punkty noclegowe dla Ukraińców w centralnej części województwa są już wysycone, dlatego obecnie wojewoda dysponuje coraz więcej osób do punktów w mniejszych miejscowościach. To tylko kwestia czasu, a kolejne przygotowane miejsca zapełnią się mieszkańcami Ukrainy. W kuluarach mówi się o planach wprowadzenia przelicznika obligatoryjnie przygotowanych miejsc – 10 miejsc dla uchodźców na każdy 1000 mieszkańców gminy. Służby prasowe wojewody na dzień 10 marca jednak nie potwierdzają wprowadzenia tego rozwiązania.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 11 (1112)
  • Data wydania: 15.03.22
Czytaj e-gazetę