Sprawdzian z człowieczeństwa ponad podziałami. Mieszkańcy powiatu pomagają Ukrainie
POWIAT Początek najazdu wojsk rosyjskich na Ukrainę u wielu mieszkańców naszego powiatu wywołał obawy, ale także potrzebę niesienia pomocy naszym sąsiadom zza wschodniej granicy. W powiecie wodzisławskim mieszka wielu obywateli Ukrainy, którzy ciężko pracują w naszym regionie. Możemy pomóc ich rodzinom w tym trudnym czasie.
Gminy powiatu wodzisławskiego oraz Zarząd Powiatu jak jeden mąż włączyły się w pomoc Ukraińcom, szczególnie z miast partnerskich. – Wszyscy dziś jesteśmy myślami przy Ukrainie, a my w Radlinie w szczególności przy naszych partnerach z miasta Rohatyn – poinformowały władze Radlina, gdzie rozpoczęto poszukiwanie wolontariuszy oraz zbiórkę w szkołach. W Rydułtowach natomiast w pierwszej kolejności postawiono na znalezienie ewentualnego schronienia dla uchodźców. – Te osoby, rodziny z terenu Rydułtów, które już zdecydowały się udzielić im pomocy oraz te, które mają taki zamiar i możliwości prosimy o zgłaszanie się do nas z informacją, jakie przedmioty, artykuły lub inne potrzeby są niezbędne, by taka pomoc mogła zostać udzielona – informują urzędnicy z rydułtowskiego magistratu, wskazując telefony do Miejskiego Ośrodka Dyspozycyjnego, pod którymi można zadeklarować pomoc: 516 084 787, 32 45 78 009, 32 45 37 457, 504 018 860. Także w Godowie zbierane są ogólne informacje o tym, kto w ogóle ma możliwość i jest gotowy dobrowolnie udzielić schronienia uchodźcom (np. liczba pomieszczeń, liczba możliwych do przyjęcia osób). Informacje te potrzebne są do wykonania wstępnej analizy możliwości przyjęcia uchodźców na obszarze gminy Godów. Informacji można udzielać w UG Godów pod nr tel. +48 32 476 50 65 wew. 33 lub pok. nr 19, w godzinach pracy urzędu.
Wodzisław ma już pierwsze rodziny z Ukrainy
W Wodzisławiu Śląskim bardzo szybko ruszyły działania Biura Zarządzania Kryzysowego oraz podjęto decyzje o zabezpieczeniu miejsc dla uchodźców. Do urzędu mogą także zgłaszać się mieszkańcy, którzy chcą zaoferować schronienie rodzinom z Ukrainy. Dzięki tym informacjom, do miasta dotarły już pierwsze rodziny uchodźców. Biuro przyjęło też kilkadziesiąt zgłoszeń. W Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego przy ul. Bogumińskiej 4 (pok. 100) działa punkt informacyjny dla ludności ukraińskiej. W razie pytań informacje udzielane będą również pod nr tel. 32 45 90 479 oraz 32 45 90 579. Na miejscu pracują urzędnicy oraz tłumacze. – Na ten moment mamy przygotowanych około 240 łóżek dla uchodźców. W mieście są już pierwsze rodziny, którym zapewniana jest pomoc przez osoby prywatne przy koordynacji miasta – informuje Klaudia Bartkowiak, rzecznik prasowa wodzisławskiego magistratu. Macie do zaoferowania dach nad głową? Transport? Rzeczy do przekazania lub chcecie zaangażować się w inny sposób? Wszelkie oferty pomocy uchodźcom z Ukrainy należy przysyłać na adres: rzecznik@wodzislaw-slaski.pl.
Formalnie pomoc dla uchodźców przebiega przez wojewódzkie punkty rejestracyjne, które znajdują się w Katowicach. Po rejestracji w takim punkcie, rodziny będą przydzielane do poszczególnych samorządów, które zadeklarowały miejsca noclegowe.
Prezydent Mieczysław Kieca podjął decyzję o uruchomieniu tymczasowego biura obsługi dla ludności ukraińskiej. Znajduje się ono w budynku Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego przy ulicy Bogumińskiej 4, w pokoju 100. Zadanie poprowadzenia biura otrzymali Dagna Kornafel i Mateusz Jamioła, pracownicy Urzędu Miasta. Kontaktować z nimi można się pod numerem 32 45 90 479. W Urzędzie Miasta zamontowane zostały tablice informacyjne w języku ukraińskim, mające ułatwić poruszanie się po wodzisławskim magistracie. Na miejscu z urzędnikami współpracują również ukraińscy tłumacze. Biuro działa w godzinach pracy urzędu, tj. poniedziałek-środa 7.30 – 17.00, czwartek 7.30 – 19.00, piątek 7.30 – 15.00.
Zbiórki ruszyły
W wielu miejscowościach powiatu mieszkańcy organizują zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla Ukrainy. W Wodzisławiu taką zbiórkę zainicjował mieszkaniec miasta Mateusz Węglorz, a włączyły się do niej miejskie służby. Wodzisławskie Centrum Kultury udostępniło salę klubową na rzecz zbiórki. Co istotne, choć akcja ta zakończyła się w poniedziałek 28 lutego, w kolejnych dniach na terenie WCK również zbierane będą najpotrzebniejsze przedmioty. Nie są to produkty żywnościowe, ani też ubrania, ale przede wszystkim śpiwory, koce termiczne, pampersy, latarki. Dary trafią do miasta Iwano-Frankiwsk. Inna zbiórka, kordynowana przez radną Lidię Ptak organizowana jest w Galerii Art Wladislavia.
Uwaga na fake newsy i dezinformację
W celu sprawdzanie możliwości pomocy w poszczególnych gminach zalecamy sprawdzanie stron internetowych urzędów oraz urzędowych profili w social mediach, na których zamieszczane są najważniejsze informacje dotyczące zbiórek, deklaracji przyjęcia rodzin z Ukrainy oraz innego rodzaju pomocy. Nasi dziennikarze na bieżąco śledzą najświeższe doniesienia, dlatego przydatne informacje znajdziecie także w naszym portalu Nowiny.pl. – Pamiętajcie, że jeśli chcecie transportować uchodźców spod granicy, należy robić to wtedy, kiedy macie pewność, że ktoś tam na Was czeka. Chęć niesienia pomocy jest wielka, jednak nieskoordynowane działa prowadzą do powstawania trudnych sytuacji m.in. blokowania drogi przejazdu. Jeśli zdecydujecie się na transport osób z granicy polsko-ukraińskiej trzeba pamiętać o zarejestrowaniu ich jako uchodźców – informują urzędnicy. Bez takiej rejestracji Ukraińcy nie będą mogli liczyć na pomoc państwa.
(ska), (juk)
Najnowsze komentarze