Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

imieniny: Piotra, Rity, Angeliny

RSS

Powiatowa Rada Rynku Pracy zainaugurowała nową kadencję. Czym będzie się zajmować?

20.07.2021 00:00 red

W powiecie wodzisławskim powołano na nową 4–letnią kadencję Radę Rynku Pracy. Czy jest jednak ona w ogóle potrzeba? – Nie nam o tym decydować – słyszymy w wodzisławskim starostwie.

POWIAT Powiatowe Rady Rynku Pracy (PRRP) są organami opiniodawczo–doradczym starosty w sprawach polityki rynku pracy. 29 czerwca odbyło się inauguracyjne posiedzenie owej rady dla powiatu wodzisławskiego. Zakres jej działań? Przede wszystkim inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego i produktywnego zatrudnienia w naszym regionie.

Kim są członkowie rady?

W PRRP kadencji 2021–2025 zasiadło 11 członków. Są to: Michalina Piechaczek z NSZZ Solidarność Region Śląsko–Dąbrowski, Jakub Jankowski – Forum Związków Zawodowych Województwa Śląskiego, Maria Tkocz – Rada OPZZ Województwa Śląskiego, Krzysztof Dybiec – Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śl., Paulina Gmyrek – Śląski Związek Pracodawców LEWIATAN, Bronisław Kostaniuk – Forum Firma z siedzibą w Radlinie, Jerzy Waltar – Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śl., Jacek Pawelec – Śląska Izbę Rolnicza, Gabriela Chromik – Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z siedzibą w Radlinie, Marek Rybarz – przedstawiciel komisji samorządu oraz strategii i rozwoju powiatu Rady Powiatu Wodzisławskiego ora Katarzyna Zöllner–Solowska – naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. Podczas czerwcowego spotkania członkowie rady wybrali ze swojego grona przewodniczącą i wiceprzewodniczącą rady. Zostały nimi odpowiednio: Katarzyna Zöllner–Solowska i Michalina Piechaczek.

Działają społecznie

– Członkowie rady zostali wybrani spośród osób, których kandydatury zgłaszano do końca kwietnia – wyjaśnia nam Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. Dodaje, że wszyscy członkowie PRRP zasiadają w niej i realizują swoje obowiązki społecznie. Nie pobierają z tego tytułu żadnych diet, czy wynagrodzeń. Posiedzenia rady odbywać się będą co najmniej raz na kwartał. – W praktyce jest to częściej, ponieważ do jednych z najważniejszych zadań rady jest opiniowanie kryteriów podziału środków Funduszu Pracy dla samorządu powiatowego na finansowanie programów dotyczących promocji zatrudnienia i finansowanie innych fakultatywnych zadań – tłumaczy Raczkowski.

Czy rada jest potrzebna?

Ocena racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy, opiniowanie sprawozdań z działalności powiatowego urzędu pracy, czy wydawanie opinii w sprawach dotyczących kierunków kształcenia (w tym opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy) – to m.in. zakres działań PRRP. Ale czy ma sens w dalszym ciągu powoływanie tego typu organu, mając na względzie, że bezrobocie w naszym regionie jest na niskim poziomie? O to zapytaliśmy kierownika biura komunikacji społecznej i informacji. – Nie nam decydować o tym, czy jest ona potrzebna lub nie, ponieważ jest to zadanie wskazane w ustawie, więc, aby radę zlikwidować, potrzebna byłaby zmiana ustawy – wyjaśnia. Dalej zwraca uwagę, że PRRP nie zajmuje się administrowaniem problemu bezrobocia, lecz po to składa się z przedstawicieli różnych uczestników rynku pracy (pracodawcy, związki zawodowe, przedstawiciele organizacji), by wspólnie kreować i pracować nad rozwiązaniami bardziej z punktu widzenia rynku pracy i lokalnej gospodarki. – Oczywiście pozostaje to w łączności z zagadnieniem braku miejsc pracy/braku pracowników, lecz w nieco innym kontekście. Przez to działalność rady jest w inny sposób powiązana z koniunkturą/dekoniunkturą na rynku pracy – mówi Wojciech Raczkowski.

(juk)

  • Numer: 29 (1078)
  • Data wydania: 20.07.21
Czytaj e-gazetę