W Radlinie powstaną mieszkania na wynajem?
W Radlinie powstaną mieszkania przeznaczone na wynajem dla osób, które nie mają zdolności kredytowej. Rekomendowane w ramach tej inicjatywy grupy do podjęcia wynajmu to osoby samodzielnie wychowujące co najmniej jedno dziecko oraz seniorzy w wieku 65+.
RADLIN Na ostatniej sesji Rada Miasta Radlin w Radlinie wyraziła zgodę na to, aby miasto przystąpiło do spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „Śląsk Północ”.
Gminy zyskały nowe narzędzia służące do pobudzania rynku nieruchomości w postaci Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, w skrócie SIM. To spółki celowe, których zadaniem jest wybudowanie mieszkań – budynków wielorodzinnych i administrowanie tym zasobem. W skład SIM–u wchodzi zawsze Krajowy Zarząd Nieruchomości i Banku Gospodarstwa Krajowego i co najmniej jedna gmina. Na Śląsku działają już dwa SIM–y. Jeden z nich to SMS (Śląskie Małopolskie Świętokrzyskie), który został utworzony przez gminy z pogranicza tych trzech województw. Drugi to SIM „Śląsk, który jest zlokalizowany w okolicach Chorzowa i Rudy Śląskiej. – Nasz to będzie SIM „Śląsk Północ” – dodaje Zbigniew Podleśny.
Nowy wymiar wynajmu
Mieszkania wybudowane w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej nie będą stanowiły mieszkaniowego zasobu gminy – nie będą przeznaczone na najem komunalny ani socjalny. Standard tych nieruchomości będzie wyższy niż w lokalach komunalnych, ale niższy niż deweloperski. Jak twierdzi wiceburmistrz Zbigniew Podleśny, usytuowanie tych mieszkań gdzieś pomiędzy komunalnymi a deweloperskimi będzie miało odzwierciedlenie w wysokości czynszu. Ta propozycja wynajmu skierowana jest do osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale są zdolne do opłacania czynszu. Aby ubiegać się o przyznanie takiego mieszkania wymagane jest złożenie wniosku do SIM–u, a także brak posiadania nieruchomości na własność w danej gminie.
SIM–y zostały powołane kolejną nowelizacją ustawy z 1997 roku. Każda władza szuka sposobu na pobudzenie rynku mieszkaniowego. – Obecnie mamy do czynienia z dyktatem deweloperów i nastawienie na sprzedaż mieszkań oraz domów. Tak jakby nie było innej drogi, jak tylko wziąć pożyczkę na zakup nieruchomości i spłacać ją do końca życia – mówi wiceburmistrz Radlina.
Są również inne powody, dla których nie wszyscy decydują się na zakup nieruchomości na własność – mowa o tych, których sytuacja zawodowa jest dynamiczna i nie chcą lub nie mogą osiąść w jednym miejscu, ponieważ praca wymaga od nich częstej zmiany miejsca zamieszkania.
Na czym polega ta idea?
Do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych swoją część wkłada Krajowy Zasób Nieruchomości i Bank Gospodarstwa Krajowego oraz każda z uczestniczących w tej spółce gmin. – Gminy są zobowiązane do zapewnienia terenu, na którym powstaną mieszkania – tłumaczy wiceburmistrz. Skutkuje to tym, iż przestajemy był właścicielem działki, na której stanie nieruchomość – własność przechodzi na SIM, który jest zobowiązany do wybudowania mieszkań na tym gruncie – dodaje.
Będą to budynki wielorodzinne i przeznaczone na wynajem. Warto zaznaczyć, że ten wynajem będzie mógł przekształcić się w możliwość wykupienia tego mieszkania na własność – mówi Podleśny.
Najem zamiast kredytu
Duża część społeczeństwa nie może pozwolić sobie na wzięcie kredytu hipotecznego. – Wiele osób dziś nie może zaciągnąć kredyty hipotecznego. Z myślą o nich nasza gmina angażuje się w tę inicjatywę. Prawdopodobnie ta sytuacja nie zmieni się w ciągu najbliższych kilku lat. Co więcej, może być coraz trudniej. Czasy, kiedy wystarczyło mieć 10% wkładu własnego, aby wziąć kredyt hipoteczny, już nie wrócą – dodaje wiceburmistrz.
Posiadanie nieruchomości na własność, oprócz zalet, wiąże się również z szeregiem obowiązków. Trudność może stanowić dynamika na rynku pracy. – Może się okazać, że nagle dostaję atrakcyjną ofertę pracy na drugim końcu Polski i wtedy albo będę utrzymywać nieruchomości, w których nie mieszkam, albo muszę je szybko wynająć. W ostateczności będę mógł próbować sprzedać swoją nieruchomość, ale jeżeli chcę sprzedać za korzystną cenę, nie zrobię tego szybko. I dla takich osób idealny jest najem, który wprawdzie nie daje praw własności, ale zrzuca z barków odpowiedzialność i wiele kosztów związanym z użytkowaniem nieruchomości – mówi Zbigniew Podleśny.
Do kogo skierowana jest ta propozycja
Propozycja najmu mieszkania w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych jest skierowana do osób, które samodzielnie wychowują co najmniej jedno dziecko własne lub przysposobione. Drugą grupą, dla której rekomendowane jest to rozwiązanie są osoby w wieku 65+.
Żeby SIM był rentowny powinien liczyć około 800 mieszkań. – W SIM–ie „Śląsk Północ” będzie kilkanaście gmin, wiec 800 mieszkań to wcale nie jest tak dużo. W Radlinie powstanie 80 mieszkań i na ten rejon jest to realne, że znajdą się wynajmujący – twierdzi Podleśny.
Agata Paszek
Najnowsze komentarze