Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

Krzewią wiedzę o Ziemi Wodzisławskiej. Otrzymali piękne wyróżnienie

13.07.2021 00:00 red

Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego dla Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

WODZISŁAW ŚL. W piątek, 9 lipca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim odbyło się walne zebranie Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, na którym wręczona została Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego. To najwyższe wojewódzkie odznaczenie jakie może otrzymać organizacja pozarządowa z województwa śląskiego.

Wniosek o odznaczenie wodzisławskiej organizacji – jako podsumowanie działalności poprzednich lat – złożyła senator Ewa Gawęda. Został on pozytywnie rozpatrzony przez kapitułę odznaczenia na czele z Jackiem Świerkockim. W piątek, 9 lipca podczas walnego zebrania członków TMZW nastąpiło uroczyste wręczenie złotej odznaki.

– Pierwszą osobą, która zainteresowała mnie waszym Towarzystwem, był pan Kazimierz Cichy, kiedy jeszcze w Pszowie, w mojej firmie spotykaliśmy się i pan Kazimierz z wielkim zapałem opowiadał o tym, jak bardzo umiłował tę ziemię i jakie są tu zabytki, które musimy chronić. Zainteresowałam się waszą działalnością nieco bardziej, obserwowałam wasze działania, dlatego uważam, że to odznaczenie jest dla was konieczne i z tego też powodu wnioskowałam o przyznanie go – powiedziała obecna na wręczeniu nagrody Ewa Gawęda.

– Pozwolę sobie przywołać pewne porównanie do drzewa, które obserwujemy jak rośnie. Przez lata się rozwija, wydaje owoce, ale nie widzimy tego co jest pod ziemią. Nie widzimy korzeni, a tak naprawdę bez nich ani jednego roku czy tygodnia to drzewo nie jest w stanie funkcjonować. Tak też jest z tożsamością, z historią. Nie potrafimy się rozwijać, nie potrafimy w przyszłości tworzyć czegoś dobrego, nie potrafimy powielać dobra, jeżeli nie będziemy dbali o historię i o to, co nas buduje. O to, co jest fundamentem naszej tożsamości. Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej dba o to, by te piękne korony drzew, te dzieła które powstają – były utrwalane. Były zapisane nie tylko w naszej pamięci, ale i w wydawnictwach – powiedział z kolei Adam Gawęda.

– Bardzo chciałbym podziękować pani Senator, Ewie Gawędzie za wniosek i mimo nawału spraw, nasze Towarzystwo zostało odznaczone. Panu przewodniczącemu kapituły, Jackowi Świerkockiemu za pozytywne rozpatrzenie tego wniosku przez kapitułę i docenienie tej 55–letniej pracy Towarzystwa. Wiele osób pracowało na ten suces i wielu tych osób dziś już z nami nie ma – powiedział z kolei prezes Towarzystwa, Piotr Hojka.

AgaKa

  • Numer: 28 (1077)
  • Data wydania: 13.07.21
Czytaj e-gazetę