Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

Lato dla aktywnych na Śląsku Opawskim. Nie wszyscy muszą zwiedzać czy leniuchować na plaży

13.07.2021 00:00 red

Lato już w pełni i wielu z nas szuka miejsc, gdzie można by wyskoczyć na ciekawą wycieczkę z możliwością kąpieli, gdzie można by przeżyć coś wyjątkowego i odreagować nasze codzienne troski. Jest wiele takich miejsc, które oferują ciekawą formę spędzenia wolnego czasu nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci w różnym wieku. Takim wyjątkowym miejscem jest z pewnością Śląsk Opawski, w którym nawet najbardziej wybredny turysta znajdzie wiele możliwości aktywnego spędzenia urlopu.

Tu każdy znajdzie coś dla siebie, obojętnie czy będzie potrzebował jedynie naładować się pozytywną energią po całym dniu pracy, czy odpocząć podczas wyjazdu weekendowego czy też dwutygodniowego urlopu. W tym roku, ze względu na trwającą wciąż epidemię i związane z nią restrykcje, wiele osób nie zdecyduje się na wyjazdy do odległych krajów. Wprawdzie ani morza, ani gór wysokich na Śląsku Opawskim nie ma, ale nikt spędzający tutaj swój wolny czas nie musi się obawiać nudy. Śląsk Opawski oferuje dla wszystkich wiele atrakcji.

Podczas gorących dni najlepiej orzeźwi woda

Możliwości, gdzie skorzystać z przyjemnej kąpieli jest wiele. Gwarancję jakości już tradycyjnie zapewni nam Miejskie Kąpielisko w Opawie. W przestrzennym basenie można będzie komfortowo popływać, ale do dyspozycji jest też basen dla niepływających i brodzik dla dzieci. Do zabawy służą zjeżdżalnie, zamek do skakania dla najmłodszych i szereg innych atrakcji. Goście mogą pograć w siatkówkę plażową na piaszczystym boisku a w pobliżu znajduje się także boisko do minigolfa.

Ci, którzy preferują nieco mniejsze baseny, mogą się wybrać do Bolatic. W tym roku miejscowe kąpielisko ma do zaproponowania swoim gościom ponad 20-metrową podwójną zjeżdżalnię. Można tu również pograć w siatkówkę plażową, w kręgle rosyjskie, krykiet, pétanque, tenis stołowy czy w badmintona. Wśród ulubionych miejsc znalazły się także baseny letnie w miejscowościach Hradec nad Morawicą, Witków czy Piszcz.

Jeziora w remoncie, ale kąpać się można

Podczas kiedy basenów z przejrzystą wodą jest w okolicy pełno, miłośnicy kąpieli w zbiornikach naturalnych mają w tym roku sytuację trochę bardziej skomplikowaną. Rozeszła się nieprawdziwa informacja, że z powodu przeprowadzanej rewitalizacji zabroniono kąpieli w popularnym Jeziorze Srebrnym w Opawie. Kąpiel jest tutaj nadal możliwa, tylko z ograniczeniami w miejscach, gdzie przebiegają prace. Podobnie jest z ograniczeniami kąpieli w zbiorniku Hulczyńskie jezioro. Nie jest prawdą, że wstęp na teren zbiornika jest całkowicie zabroniony. Chociaż jest to aktualnie teren budowy, nadal pozostaje wydzielona biletowana część do rekreacji. Dzieci mogą tu korzystać z wielu atrakcji. Działa narciarstwo wodne i plaża dla nudystów. Pecha mają natomiast ci, którzy zechcą skorzystać z niebiletowanej części zbiornika do kąpieli z psami, do zabawy na łódkach, czy do windsurfingu.

Ci, którzy chcą zażywać kąpieli ze swoimi czworonogami powinni się wybrać do miejscowości Žimrovice usytuowanej nad rzeką Morawicą. Chociaż przy jazie kąpią się także osoby z małymi dziećmi, dalej z prądem można znaleźć małe plaże, które są często wykorzystywane przez właścicieli psów. Kąpać się można także w zbiorniku Balaton koło Vítkova czy w miejscowości Budišov nad Budišovkou, gdzie w pobliżu wody jest boisko do disc-golfa, czyli zabawy nadającej się dla całej rodziny. Jest to odmiana tradycyjnego golfa, w którego na Śląsku Opawskim można grać w przepięknie utrzymywanych parkach przy zamkach w miejscowościach Krawarz i Szylerzowice. W przypadku disc-golfa zamiast piłeczek używa się latających dysków a dołki zastępują specjalne kosze.

Hurra na statek

Jeżeli ktoś ma ochotę pojechać trochę dalej, to przyjemną kąpiel oferuje zatopiony kamieniołom Šifr w miejscowości Svobodné Heřmanice. Chociaż jest znany ze swojej chłodniejszej wody, to kąpiel pomiędzy skałami ma naprawdę niepowtarzalny klimat. Można też pojechać na zbiornik wodny Śląska Harta, gdzie oprócz kąpieli warto skorzystać z wypożyczalni łódek lub wycieczki statkiem. Możemy wybrać replikę drewnianej żaglówki Santa Maria, która oprócz obsady może zabrać dziesięciu gości, albo statek elektryczny Harta, na którym się zmieści czterdziestu pięciu turystów. Dolny pokład Harty jest bez barier i umożliwia korzystanie ze statku także osobom na wózkach, można też zabrać wózek dziecięcy lub rower. Ciekawostką jest ekologiczny napęd statku, który korzysta z baterii i paneli solarnych.

Paddleboarding jest trendy

Coraz większą popularnością cieszy się aktywność zwana paddleboarding. Chodzi o ciekawy sport wodny pochodzący z Wysp Hawajskich. Podstawą jest stabilny pływak. W praktyce chodzi o dmuchaną deskę, która przypomina surf. Potrzebne jest też długie wiosło, za pomocą którego poruszamy się na pływaku po lustrze wody. Osoby początkujące zazwyczaj na pływaku klęczą albo siedzą, ale doświadczeni użytkownicy już praktycznie tylko stoją. Pływak, który się na wodzie kołysze, wymaga od użytkownika użycia wielu mięśni, by utrzymywać równowagę i nie wpaść do wody. Jest to więc sport bardzo odpowiedni dla wzmocnienia całego ciała. W pierwszej kolejności jednak chodzi o świetną zabawę tak dla dorosłych, jak i dzieci. Starsze dzieci mogą się poruszać samodzielnie, a małym dzieciom mogą towarzyszyć osoby dorosłe. Wiele osób zabiera na paddleboard także psa.

Urlop jest świetną okazją, by tego sportu spróbować. Nie trzeba inwestować dużych kwot we własny sprzęt, wszystko można bez problemu wypożyczyć. Wypożyczalnie znajdziemy na przykład przy zbiorniku Hulczyńskie jezioro, czy zbiorniku Śląska Harta. Jeżeli ktoś na spokojnej wodzie poczuje jednak nudę, to może paddleboard wypróbować na rzece. Po Opawie można pływać na odcinku z miejscowości Hać do miejscowości Jilešovice. Trzeba tylko uważać na jazy, których nie można przepłynąć. Coraz bardziej popularnym zajęciem, głównie wśród kobiet, jest ćwiczenie jogi na paddleboardach. Ćwiczenie na wodzie jest bardziej wymagające, niż na ziemi, ale jest to wspaniałe przeżycie.

W kierunku słonecznych łaźni

Podczas pieszych i rowerowych wędrówek po Śląsku Opawskim można trafić na piękne krajobrazy, odwiedzić zamki i ich ruiny, pałace, twierdze wojskowe, muzea i wiele więcej ciekawych miejsc. Poprowadzić nas może sieć szlaków turystycznych i ścieżki edukacyjne. Do dyspozycji jest także gęsta sieć tras rowerowych. Na rowerze można przecież odwiedzić więcej miejsc niż na piechotę. Turystyka rowerowa jest tutaj bardzo popularnym sportem letnim.

W dzisiejszych czasach nie jest problemem zabrać ze sobą także dzieci. Do dyspozycji są różne wózki za rower, siodełka, czy hole do podłączenia dziecięcych rowerków. Dostępne jest także wyposażenie dla psiarzy, więc na wycieczkę rowerową można się wybrać również z psem. Dzięki rowerom elektrycznym, turystyka na dwóch kółkach stała się jeszcze bardziej dostępna, zwłaszcza dla osób, które z różnych względów nie jeździły na zwykłych rowerach. Rowery elektryczne można wypożyczyć w następujących miejscach: hala sportowa w Hulczynie, Penzion nad Stájí w Jakartowicach, areał sportowo-rekreacyjny Baumšula w Szylerzowicach czy autokemping w miejscowości Budišov nad Budišovkou.

Można też skorzystać z nowych łaźni słonecznych, które znajdziemy w pobliży wieży widokowej Šance w Jakubčovicach. Trasa rowerowa prowadzi z Opawy przez Raduń. Pomiędzy miejscowościami Raduń i Jakubcowice jedzie się piękną leśną ścieżką. Do wspomnianych łaźni, które wyposażone są w drewniane leżaki umożliwiające relaks w promieniach słońca, można także dotrzeć na rowerze trasą z miasteczka Hradec nad Morawicą. Dla wysportowanych rowerzystów jest do dyspozycji również trasa okrężna. Na piechotę można tu dotrzeć przez wzniesienie Kalvárie w miasteczku Hradec nad Morawicą, gdzie jest także droga krzyżowa. Relaks się na drewnianych leżakach i podziwianie okolicy z wieży widokowej zapewni nam także miejscowość Staré Těchanovice. Na miejsce prowadzi ścieżka edukacyjna.

Krainą ruin i młynów

Bardzo interesująca trasa rowerowa prowadzi doliną rzeki Morawicy. Startować można z Kyleszowic, udając się dalej do minibrowaru Panský mlýn i wzdłuż rzeki do miejscowości Branka u Opavy, Hradec nad Morawicą, Žimrovice, przez Podhradí i Witków, skąd można kontynuować do zbiornika wodnego Krużberk. W Žimrovicach można zobaczyć zabytek techniki Kanał Weisshuhna. Chodzi o kilkukilometrowy kanał, który wybudowano w XIX wieku w stromych skalnych zboczach dla potrzeb miejscowej papierni. Kawałek dalej, w miejscowości Podhradí, warto nieco zboczyć i odwiedzić ruiny zamku Vikštejn. Pieszym dolina rzeki Morawicy oferuje czerwony szlak, który prowadzi przepiękną krainą aż do Krużberka. Inna ciekawa trasę rowerową rozpoczyna się w Žimrovicach i biegnie w kierunku Štáblovic, stąd do Litultovic i dalej do miejscowości Svobodné Heřmanice do zatopionego kamieniołomu Šifr. Szlak prowadzi wokół młyna Raabów, a niedaleko można odwiedzić także Cholticky młyn wiatrowy.

Do leczniczego źródła

Z Opawy można ruszyć na trasę rowerową także w kierunku miejscowości Velké Hoštice. Tutaj przy zamku znajdziemy atrakcyjne centrum linowe dla dzieci, które jest bezpieczne i bezpłatne. Trasa prowadzi dalej do zamku w sąsiednim Krawarzu. W tej miejscowości można także odwiedzić aquapark. Dalej kontynuujemy podróż przez rezerwat przyrodniczy na łąkach Koutské a Zábřežské louky do miejscowości Dolny Beneszów –Zábřeh, gdzie można odwiedzić lotnisko sportowe lub przyjemną cukiernię. Inne piękne trasy rowerowe znajdziemy w okolicy miejscowości Hrabyně. Można się stamtąd wybrać do miejscowości Budišovice, Přerovec, Háj ve Slezsku czy Pustá Polom.

Kolejna ciekawa trasa rowerowa prowadzi z miejscowości Gać do rezerwatu przyrodniczego Dařenec. Stąd można kontynuować podróż do miejscowości Bělá. Tutaj szkoda by było nie odwiedzić otwartego baseniku służącego leczniczym kąpielom Priessnitza. W pobliżu znajduje się źródło lecznicze, a także labirynt chrześcijański. W labiryncie można pospacerować, pomodlić się lub uspokoić myśli. Dla zgłodniałych jest na miejscu farma pstrągów. Można też samemu złowić sobie takiego pstrąga.

Jeszcze inna trasa prowadzi przez Las Chuchelenski. Można na niej znaleźć nowe miejsce pątnicze, które powstało pomiędzy wsiami Kobeřice i Albertovec. Na Śląsku Opawskim jest tyle ciekawych tras rowerowych, że nie sposób ich wszystkich tutaj wymienić. Można wybierać według własnych preferencji. Szczegółowe opisy i mapy są łatwo dostępne w internecie. Trasy rowerowe są również dostępne dla ostatnio coraz bardziej popularnych hulajnóg i ich odmian elektrycznych.

Schodzimy do podziemi

Gwarancją niepowtarzalnych przygód jest kraina, w której w przeszłości wydobywano łupki. Jeżeli odwiedzimy ten obszar pierwszy raz w życiu, będziemy zaskoczeni liczbą romantycznych miejsc w cieniu łupkowych hałd, wejść do podziemi i głębokich kamieniołomów. W przeszłości łupki wydobywano w okolicach miejscowości Witków, Zálužná czy Staré Oldřůvky. W okolicy sukcesyjne przybywa ścieżek dydaktycznych, które poprowadzą nas szlakiem łupków. W miejscowości Zálužné można nawet zajrzeć do podziemi do otwartej sztolni łupkowej. Zwiedzanie tzw. Sztolni Raaba organizuje stowarzyszenie Zálužné.

Kraj łupków można poznać lepiej dzięki ścieżce dydaktycznej Dziedzictwo Łupków, która ma swój początek przy ośrodku rekreacyjnym Bílá Holubice w miejscowości Mokřinky. Można na niej zobaczyć kaplicę górniczą, ale i fragmenty budynków, w których kiedyś mieszkali górnicy. Przy bardzo głębokim kamieniołomie można znaleźć informację, iż ostatnią ofiarą tego miejsca nie był wcale dawno temu górnik, ale ratownik, który zginął tu parę lat temu podczas ćwiczeń.

Warto odwiedzić także Imaginarium łupków, które znajduje się w ośrodku Bílá Holubice. Po wejściu do środka ma się uczucie, że przeniesiono nas w czasie i jesteśmy górnikami. Inny ciekawy szlak prowadzi z miejscowości Budišov nad Budišovkou. Ma kilkadziesiąt kilometrów, ale można iść na skróty. Nadaje się zarówno na piesze wędrówki, jak i wyprawy rowerowe. Prowadzi doliną rzeki Budišovka, po granicy obszaru wojskowego Libavá czy przez miejscowość Čermná ve Slezsku. Gdy się spojrzy w głąb kamieniołomów, po plecach czasem biegną ciarki. W Budišovie jest także muzeum łupków. Jego częścią są stare górnicze wózki drewniane a zwiedzający mogą tu spróbować własnoręcznego łupania łupków.

Tor pumptrack, przeszkody linowe czy rolki

Hitem ostatnich czasów są tory pumtrack. Chodzi o zamknięty, sztucznie zbudowany tor do jazdy na rowerze. Tor pumptrack jest wyposażony w sztuczne fale i ma nachylone zakręty i można go przejechać nawet bez pedałowania. Rowerzysta pomaga ruchowi poprzez pompowanie ciałem w górę i w dół. Taki tor można znaleźć w miejscowościach Komárov czy Píšť. Jest to zabawa dla dorosłych i dla dzieci. Dla fanów jazdy na rolkach jest do dyspozycji tor w opawskim parku Městské sady. W parku też można znaleźć wiele linowych przeszkód i innych atrakcji dla dzieci i młodzieży.

Turystyka z adrenaliną

Poszukiwacze mocnych wrażeń powinni odwiedzić Śląski Aeroklub na lotnisku w miejscowości Zábřeh. Można tam skoczyć na spadochronie, czy spróbować pilotażu. Aeroklub oferuje także loty wycieczkowe i to nie tylko samolotami z silnikiem, ale i w szybowcu.

Amatorów skalnej wspinaczki zapraszamy do Krużberka. Miejscowa skała nad rzeką Morawicą oferuje cały szereg tras wspinaczkowych różnej trudności. Zadowoleni więc będą zarówno początkujący, jak i zaawansowani sportowcy. Nie można jednak zapominać o potrzebnym wyposażeniu i bezpieczeństwie.

Z samolotu i ze skały są piękne widoki, ale wiadomo, że najpiękniejsze spojrzenie na świat daje siodło konia. Takich doznań doświadczymy w ujeżdżalni w Jakartowiacach, w ośrodku Mlýn u Vodníka Slámy w miejscowości Lhota u Háje ve Slezsku czy Ranczu Dziecięcym w Hulczynie. Na Śląsku Opawskim można się pobawić także w paintball. Boisko znajdziemy w miejscowości Arnoštov niedaleko Oldřišova i Chlebičova.

(niki)

  • Numer: 28 (1077)
  • Data wydania: 13.07.21
Czytaj e-gazetę