Duży Kaliber: Prędzej w sieci zostaniemy oszukani niż na ulicy okradzeni
Internet jest platformą, bez której praktycznie nie wyobrażamy sobie już życia. To miejsce wymiany informacji, rozrywki, nauki i pracy. Niestety coraz częściej w sieci można także paść ofiarą przestępców. Wodzisławska policja wyjaśnia jak ustrzec się przed tym problemem.
Specjalista ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim mł. asp. Patryk Błasik mówi wprost: w obecnych czasach istnieje większe prawdopodobieństwo bycia ofiarą przestępstwa w sieci niż napadnięcia na ulicy. – Wynika to z faktu, że sprawcy przestępstw popełnianych w sieci mają świadomość czynników utrudniających ściganie tego typu zachowań przez odpowiednie organy. Ponadto użytkownicy popełniający czyny zabronione w sieci myślą, że są anonimowi, co dodatkowo pobudza ich do działania, a niekoniecznie polega na prawdzie. Dlatego też musimy być bardzo czujni i ostrożni korzystając z udogodnień internetu – wyjaśnia policjant.
Klasyczne oszustwa
Na terenie podległym wodzisławskiej Policji najczęściej przestępstwa w sieci dotyczą klasycznych oszustw. W szczególności dochodzi do nich na portalach, gdzie możemy dokonać transakcji online. Ale nie tylko. Wodzisławska policja odnotowuje także przestępstwa dotyczące łamania haseł do kont mailowych czy społecznościowych. – Odnotowywaliśmy również przypadki prób wyłudzenia danych metodą phisingową* oraz blokowania dostępu do komputera metodą zwaną malware**. Co do pokrzywdzonych to dotyczą one głównie osób w średnim wieku, dzieci i młodzieży – mówi mł.asp. Patryk Błasik.
Nasuwa się więc pytanie, jakie działania prewencyjne podejmuje Policja w zakresie bezpieczeństwa w sieci. Mł. asp. Patryk Błasik wyjaśnia, że Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim prowadzi działania profilaktyczne z obszaru cyberprzestępczości i cyberprzemocy, które skierowane są jednakowo do dzieci, młodzieży szkolnej, ale również do ich rodziców oraz seniorów. W okresie pandemii wykorzystywane są do tego programy do organizacji spotkań online.
Najważniejsze są dowody
Nie zawsze jednak pomimo starań udaje się ustrzec przed czyhającym kłopotem. Co więc robić, kiedy spostrzeżemy, że padliśmy ofiarą przestępstwa internetowego? Policjant sugeruje, że w pierwszej kolejności powinniśmy zabezpieczyć dowody. – Mam tu na myśli zrzuty ekranu, korespondencję mailową, przesyłane wiadomości. Następnie o fakcie przestępstwa trzeba poinformować Policję, gdyż większość przestępstw internetowych jest ściganych na wniosek pokrzywdzonego – radzi mł.asp. Patryk Błasik.(mad)
* To metoda, kiedy przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.
** Mowa o oprogramowaniu, które ma szkodliwe działanie w stosunku do systemu komputerowego lub jego użytkownika.
Co należy robić, aby zachowywać bezpieczeństwo w internecie? Radzi policja:
- korzystajmy z oprogramowania antywirusowego zarówno w komputerze, jak i w smartfonie;
- bądźmy uważni przy robieniu zakupów w sieci, zwracajmy uwagę na adresy stron internetowych;
- nie otwierajmy stron z nieznanego źródła albo oznaczonych „gorącym tematem”, który mógłbym przyciągać uwagę każdego;
- nie otwierajmy wiadomości e-mail z nieznanych źródeł;
- uważajmy na oszustwa typu „na blik”, „wysyłka z olx”, „amerykańskiego żołnierza/lekarza”;
- nie ufajmy ludziom poznanym w internecie;
- dbajmy o prywatność swoich danych osobowych oraz o swój wizerunek, który umieszczamy w sieci;
- zwracajmy uwagę na to, co robią nasze dzieci w sieci, interesujmy się tym;
- śledźmy na bieżąco alerty o nowych zagrożeniach, podnośmy swoją wiedzę w zakresie bezpieczeństwa w sieci, korzystając z wiedzy odpowiednich instytucji np. cert.pl, nask.pl, dyżurnet.pl.
Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta „Media bliżej ludzi”, finansowanego ze środków Departamentu Stanu USA
Najnowsze komentarze