Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Są kolejne pomysł na teren przy Machnikowcu

17.11.2020 00:00 sub

RYDUŁTOWY Budowa tężni i zagospodarowanie zbiornika wodnego Machnikowiec oraz jego otoczenia zostały zrealizowane w tym roku. Ale to nie koniec planów na to miejsce. Miasto ma już projekt na zagospodarowanie pobliskiej hałdy, znajdującej się naprzeciw Rydułtowskiego Centrum Kulturalnego, gdzie niegdyś znajdował się amfiteatr.

Obecnie miasto znajduje się na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę drugiego etapu inwestycji wokół Machnikowca. – W całej tej koncepcji przewidziana była przebudowa zbiornika Machnikowiec oraz starej hałdy znajdującej się naprzeciw RCK. To kolejne miejsce w ciągu od Machnikowca, do stadionu i Osiedla Karola. Ta hałda zawsze była kojarzona z miejscem rekreacji i ścieżkami zdrowia. Oprócz tego było tam miejsce z widownią i muszla koncertowa. W projekcie znalazły się ścieżki, z których nawet obecnie korzystają rowerzyści, biegacze, piesi. Obecnie są nieuporządkowane, teren jest zróżnicowany, jednak miejsce to służy rekreacji i to chcemy utrzymać. Zaplanowaliśmy ścieżkę na koronie hałdy, która będzie przeznaczona dla amatorów rowerów, ale również może pełnić funkcję ścieżki spacerowej – zapowiada Marcin Połomski, burmistrz Rydułtów. Przy tej pętli znajdować się będzie pętla asfaltowa, na której będą mogli poruszać się rolkarze i użytkownicy nartorolek. Koncepcja była konsultowana z lokalnymi sportowcami, aby jak najlepiej dopasować teren do ich potrzeb. Dodatkowo cała hałda będzie otoczona ścieżką pieszą, która będzie łączyć się z chodnikiem wokół Machnikowca. W północno-zachodniej części hałdy będzie ulokowanych kilka urządzeń do ćwiczeń. Będą to równoważnie, pochylnie, drążki i drabinki. Przy ścieżkach zaplanowano też ławki i ścieżki na rowery.

Miejsce na koncerty i taras widokowy

Na wykonanie nowego zagospodarowania terenu wykonawca ma czas do początku 2022 roku, czyli prace będą realizowane przez cały 2021 rok. – Mamy nadzieję, że nawet przez okres zimowy będzie można realizować prace, tak jak było to przy Machnikowcu. Kolejnym elementem, który chcemy odtworzyć jest plac z widownią. Będą to trzy poziomy widowni amfiteatralnej oraz plac ze specjalnym zadaszeniem, które pozwoli m.in. na organizację kina plenerowego, koncertów i innych wydarzeń. Odtworzymy także schody terenowe od strony Machnikowca, a także stworzona zostanie rampa od strony parkingu RCK dla osób niepełnosprawnych – mówi burmistrz. Zadaszenie nad amfiteatrem będzie nawiązywać do tężni. Obok placu powstanie taras widokowy, z którego będzie można podziwiać tężnię i Machnikowiec. Przy okazji przy wykonania schodów terenowych zostanie rozwiązany problem zalewania ścieżki rowerowej i spływania wody opadowej z hałdy do stawu. Razem z drugim etapem projektu wykonany zostanie też budynek gospodarczy po drugiej stronie Machnikowca. Znajdować się w nim będą ogólnodostępne toalety oraz magazyn dla rowerków wodnych, którymi w sezonie będzie można pływać po stawie.

Jeden ciąg rekreacyjny

Zagospodarowanie hałdy to kolejny etap do stworzenia ciągu rekreacyjnego od stawu do stadionu i dalej do Osiedla Karola. To również plan na zagospodarowanie środków z funduszy norweskich w programie „Rozwój Lokalny”, do którego urzędnicy zbierali materiały, pomysły, wizje i przygotowywali wniosek przez 9 miesięcy. – Wniosek był przygotowywany, aby wystartować w drugim etapie konkursu i znaleźć się mamy nadzieję w najlepszej 15 miast, które uzyskają dofinansowanie. Te 15 miast ma szansę nawet na 45 mln zł na inwestycje oraz działania społeczne do 2030 roku – podkreśla Marcin Połomski. Wyniki konkursu mają być znane w pierwszym kwartale 2021 roku. Sam dokument określający kierunek działań miasta ma 284 strony. To konkretna diagnoza problemów, które istnieją w Rydułtowach i propozycji ich rozwiązania. Podstawowym celem jest poprawa atrakcyjności Rydułtów jako miejsca do życia i pracy. Jeśli uda się uzyskać dofinansowanie, w mieście będzie się działo sporo.

Jednym z kierunków jest ożywienie ulicy Ofiar Terroru i propozycja działań pomagających przedsiębiorcom aż do ul. Leona. Już w listopadzie na sesji rady miasta pojawi się projekt uchwały o preferencyjnych stawkach podatkowych dla przedsiębiorców, aby zachęcić do lokowania biznesu w tamtym rejonie. Rozbudowana ma zostać też strefa gospodarcza oraz nowa strefa pomiędzy ul. Gajową i Raciborską.

Centrum przesiadkowe przy dworcu

Na końcu ul. Ofiar Terroru znajduje się dworzec kolejowy, który dzięki projektowi może stać się centrum przesiadkowym z prawdziwego zdarzenia. Miejsce to ma skupiać dworzec, ścieżki rowerowe i m.in. inkubator przedsiębiorców. Na terenach po SRK w pobliżu fikołkowni RAFA w planach jest realizacja zabudowy mieszkaniowej. Podobnie przy ul. Ładnej w planach jest budowa nowego osiedla mieszkaniowego. Będzie się ono wpisywać w ciąg terenów rekreacyjnych uzupełnionych zabudową mieszkaniową w samym centrum miasta.

Instalacja przyszłości

W złożonym projekcie znalazł się również pomysł zagospodarowania istniejącej oczyszczalni ścieków na instalację karbonizacji osadów ściekowych i odpadów zielonych. To innowacyjna technologia, która polega na zastosowaniu wysokiego ciśnienia i temperatura do tworzenia węgla drzewnego z odpadów. Powstały w ten sposób karbonat jest później zgazowany, a sam gaz spala się w silniku kogeneracyjnym. To alternatywa dla śmierdzącej kompostowni z dodatkowymi plusami w postaci wytworzonej energii elektrycznej i cieplnej, a taką instalację można dodatkowo wzbogacić o urządzenia do produkcji wodoru. To wizja przyszłości, ale w realnym zasięgu możliwości miasta.Szymon Kamczyk

  • Numer: 46 (1043)
  • Data wydania: 17.11.20
Czytaj e-gazetę