Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Powstanie miejsce dla małego i średniego biznesu

10.11.2020 00:00 sub

Akcelerator biznesowy KSSENON to centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości. Dla kogo będzie adresowany?

REGION Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna otrzyma dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przyznał środki z funduszy europejskich na realizacje projektu w wysokości blisko 41 mln zł. W Żorskiej siedzibie KSSE podpisano umowę na realizację projektu. Akcelerator Biznesowy KSSENON zakłada budowę w Żorach na terenie KSSE kompleksu czterech hal. Każdy z zaprojektowanych budynków będzie się składał z 8 modularnych boksów przemysłowych z komplementarną częścią o charakterze pozaprzemysłowym wraz z otoczeniem. Założenia projektowe pozwalają na elastyczne podejście i regulowanie powierzchni w zależności od potrzeb przedsiębiorcy. Hale przeznaczone będą do kilkuletniego wynajmu na prowadzenie działalności w oparciu o nowoczesną infrastrukturę w biznesowym sąsiedztwie. Wielkość hal będzie dopasowana do potrzeb przedsiębiorstw, w tym z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, w taki sposób, aby nie zaburzyć relacji kosztów dzierżawy w stosunku do bieżącej działalności operacyjnej. Skorzystać z nich będą mogły firmy z całego Śląska.

W ramach projektu KSSENON powstanie także m.in. Centrum Kompetencji (złożone m.in. z części służącej realizacji warsztatów wirtualnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii m.in. VR, czy programy symulacyjne) i Centrum Coworkingu.

– To milowy krok w stronę transformacji regionu. Projekt świetnie wpisuje się w strategię Zielone Śląskie. Małe i średnie przedsiębiorstwa mają miejsce na innowacyjne badania i rozwój, gdzie mogą wzrastać. To również nasze doświadczenia z Platformy Regionów Górniczych – powiedział Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego. O tym, że KSSENON powstanie w Subregionie Zachodnim nie zdecydował przypadek. – Mamy tutaj dużo przemysłu, sektora górniczego i okołogórniczego. Trzeba tu utworzyć wartość dodaną. Nie dalej jak 2 miesiące temu miało miejsce podpisanie umowy partnerskiej między stroną społeczną i rządową w zakresie transformacji i odejścia od węgla. My już przygotowujemy projekt, co za parę lat będzie się działo. Dzisiejsze podpisanie umowy to ważny krok do tworzenia miejsc pracy – podkreślił Jakub Chełstowski.

Sporym zaangażowaniem w projekcie i pozyskaniu środków odznaczył się wicemarszałek Wojciech Kałuża, dla którego wartością dodaną jest możliwość ulokowania terenów dla biznesu w rodzinnych Żorach. – Strefa otwiera się nie tylko na dużych przedsiębiorców, ale także na mały biznes. To miejsce na mapie województwa śląskiego będzie szczególnym, innowacyjnym ekosystemem – podkreślił wicemarszałek Wojciech Kałuża.Szymon Kamczyk

  • Numer: 45 (1042)
  • Data wydania: 10.11.20
Czytaj e-gazetę