Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Uhonorowali działaczy społecznych i sportowych

03.11.2020 00:00 sub

Podziękowali tym, którzy w pracę i twórczość instytucjonalną wkładają całą życiową pasję, umiejętności, talenty, ponadprzeciętne zaangażowanie w to wszystko, co decyduje o bogactwie i warunkach życia w mieście oraz rozsławiają go poza jego granicami. Radlin po raz kolejny przyznał wyróżnienia Quality.

RADLIN 24 października w radlińskim Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się kolejna edycja Radlińskich Spotkań z Kulturą. W trakcie uroczystej gali zostały wręczone wyróżnienia Quality. Tegorocznymi laureatami zostali: Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych oraz Klub Gimnastyczny „Radlin”. – Tożsamość miasta zawsze budują ludzie. Dziękuję za waszą działalność na rzecz Radlina – mówiła burmistrz Radlina Barbara Magiera, gratulując laureatom.

Wychowankowie olimpijczyków

– Obchodzący w tym roku jubileusz 100-lecia Klub Gimnastyczny „Radlin” wychował w sumie trzynastu olimpijczyków, stając się jednym z najbardziej zasłużonych klubów w Polsce, zajmując również szczególne miejsce w historii sportu śląskiego – mówił podczas wydarzenia Eryk Holona, sekretarz kapituły wyróżnienia Quality. Dodał, że klub powołany w marcu 1920 r., jako odpowiedź na apel Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu, który nawoływał do tworzenia nowych klubów sportowych na Górnym Śląsku, już wkrótce (najpierw jako towarzystwo gimnastyczne „Sokół”) zaczął zapisywać się wielkimi głoskami w tradycji rodzimej gimnastyki. Wśród wychowanków klubu uczestniczących w olimpiadach, największe osiągnięcia w przeszłości uzyskali m.in. bracia Kubicowie (medaliści Mistrzostw Europy), Alfred Kucharczyk (uczestnik trzech olimpiad) oraz Ernest Hawełek (uczestnik dwóch olimpiad). W ostatnich latach sławę klubowi przyniósł także Leszek Blanik, m.in. złoty medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie i brązowy w Sydney. W imieniu Klubu statuetkę odbierał jego długoletni prezes Ludwik Blanik.

Nie tylko dla kobiet

Z inicjatywy Ewy Spas i Barbary Magiery w 2000 r. powstało Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych w Radlinie. Realizacją tego zadania podjęła się Gabriela Chromik, pierwsza prezeska stowarzyszenia a później inicjatorka i realizatorka wielu projektów. Pierwsze i niezmiernie ważne inicjatywy to projekt „Wspólnie – znaczy lepiej”, który wyznaczył nowe standardy współpracy samorządu i środowiska NGO. – Stowarzyszenie, a przez to miasto Radlin, stało się znane w całej Polsce – podkreślił Eryk Holona. Szczególną uwagę stowarzyszenie zwraca na rolę kobiet, ich potrzeby, zdrowie i rozwój. Dzięki temu powstały takie projekty jak np. Moje Kilimandżaro, Enter dla kobiet oraz Kobiece twarze radlińskiej historii. Z kolei projekty skierowane do seniorów zaowocowały corocznym organizowaniem Dnia Seniora, powstaniem zespołu teatralnego, grupy artystycznego rzemiosła, zespołu muzycznego i rozwinęło aktywność fizyczną. – To z inicjatywy SKA i wspólnych projektów powstały kolejne stowarzyszenia w mieście: Młody Radlin, Zielona Wyspa, oraz Szok – zauważył sekretarz kapituły wyróżnienia Quality. Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych reprezentowała jego prezes Halina Duda, która odebrała nagrodę.(juk)

  • Numer: 44 (1041)
  • Data wydania: 03.11.20
Czytaj e-gazetę