Wtorek, 30 kwietnia 2024

imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii

RSS

Kąsik ZUS-u

31.12.2019 00:00 red

Odpowiada: Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego.

Ostatnio przeczytałem w Nowinach Wodzisławskich, w jednym z pytań, informację o emeryturze minimalnej. Pisało tam, że gwarantuje ją państwo i wynosi ona 1100 zł. Chciałbym wiedzieć, czy każdy, kto przejdzie na emeryturę w odpowiednim wieku, otrzyma ją. Mam 65 lat i zastanawiam się, czy muszę pracować, skoro ZUS zapewni mi taką emeryturę minimalną.

Nie jest to tak, że każdy, niezależnie od tego ile przepracował, otrzyma minimalną emeryturę. Przykładem może być osoba, która w całym swoim życiu miała odprowadzone składki za jedyne dwa dni, wysokość jej emerytury wyniosła 0,10 zł. Ponadto warto pamiętać, że choć mamy ustaloną gwarantowaną najniższą wysokość emerytury, która od 1 marca 2019 r. wynosi 1100 zł, to osoby, których wysokość emerytury jest niższa od tej gwarantowanej, nie będą mogły mieć podniesionej wysokości emerytury do 1100 zł, jeżeli nie dysponują właśnie odpowiednim stażem. Ten staż dla mężczyzny to 25 lat składkowych i nieskładkowych, a dla kobiety 20 lat składkowych i nieskładkowych.

Jestem na rencie. Z końcem października podjąłem pracę, czym zawiadomiłem ZUS. Czy będę musiał się rozliczyć z dochodów w urzędzie skarbowym, czy zrobi to tak, jak dotychczas zakład ubezpieczeń?

Roczne obliczenie podatku (PIT-40A) lub informację o wysokości uzyskanego dochodu (PIT-11 A) organy rentowe sporządzają podatnikom uzyskującym dochody w szczególności z emerytur i rent, świadczeń przedemerytalnych oraz zasiłków przedemerytalnych. W wymienionych formularzach ZUS nie uwzględnia dochodów uzyskanych przez podatników z innych tytułów (np. z zatrudnienia), zamieszcza natomiast objaśnienia dla osób, które na podstawie otrzymanego formularza PIT będą składać zeznanie podatkowe PIT--36 albo PIT-37. Objaśnienia dotyczą kwot wymienionych wyżej świadczeń (wykazanych w określonej części i pod określoną pozycją formularza), które należy przenieść do zeznań podatkowych. W celu uzyskania informacji dotyczących obowiązku oraz szczegółów rozliczenia łącznych Pana dochodów za 2019 rok należy zwrócić się do Urzędu Skarbowego, który jest organem właściwym w tym zakresie.

  • Numer: 53 (997)
  • Data wydania: 31.12.19
Czytaj e-gazetę