Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Testują ważny zbiornik przy głównej drodze w Lubomi

17.12.2019 00:00 sub

W Lubomi, tuż przy zjeździe na dawne Nieboczowy, niespodziewanie pojawiło się duże zalewisko. Widać je z głównej drogi łączącej Racibórz z Lubomią i Syrynią. - Co tam się dzieje? - pytają nasi czytelnicy.

LUBOMIA Okazuje się, że jest to obszar zbiornika Lubomia. Są tam prowadzone testy, ale o tym więcej za moment.

Najpierw przypomnijmy, że poza zbiornikiem Racibórz Dolny powstają cztery zbiorniki retencyjne. Wszystkie one mają stanowić dodatkową ochronę przed powodzią i odpowiadać za odwodnienie obszaru przylegającego do zbiornika Racibórz. Te cztery zbiorniki to: zbiornik retencyjny Lubomia wraz z pompownią, zbiornik retencyjny Buków wraz z pompownią, zbiornik retencyjny Syrynka i zbiornik retencyjny Pogrzebień.

Zbiornik Lubomia, który w przypadku piętrzenia będzie gromadził wody cieku Lubomka, jest już gotowy. Powstała m.in. trafostacja, zaś kamieniem milowym było wykonanie pompowni Lubomia. Teraz nadszedł czas na sprawdzenie całej infrastruktury. W jaki sposób? Najpierw zebrano odpowiednią ilość wody. W „normalnych” warunkach woda z cieku Lubomka płynie grawitacyjnie swoim biegiem, przepustem do zbiornika głównego, aż ostatecznie łączy się z Odrą. Teraz - w ramach testu - zasuwa została zamknięta i woda zaczęła się gromadzić na obszarze zbiornika Lubomia. - Zbiornik Lubomia, jeden z obiektów towarzyszących zbiornikowi Racibórz Dolny, jest napełniany wodą rzeki Lubomka z uwagi na zakończenie prac w jego obrębie - przekazuje Linda Hofman, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Gdy poziom wody będzie wystarczający, zostaną włączone pompy (pompownia wyposażona jest w 4 agregaty). Wówczas woda zostanie przepompowana do zbiornika głównego. Plan jest taki, że testy zakończą się jeszcze w tym roku. - Wykonawca robót budowlanych Zbiornika Racibórz Dolny przystąpił do końcowych prób ruchowych pompowni Lubomia, rurociągów tłocznych na odcinku od pompowni przez Zaporę Prawą do Zbiornika Przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Tym samym wykonawca przeprowadza próby ruchowe rozdzielni elektrycznej i samoczynnie załączającego się agregatu prądotwórczego. Testy tych elementów pełnią bardzo istotną rolę dla przyszłego funkcjonowania polderu. Po zakończeniu prób zbiornik Lubomia nadal będzie suchy, a wody rzeki Lubomki grawitacyjnie, przepustem pod Prawą Zaporą, popłyną do Odry. Reasumując zatem, napełnienie zbiornika stanowi formę testu zastosowanych rozwiązań. W przyszłości zbiornik będzie funkcjonował jako polder - wyjaśnia Linda Hofman.

Powierzchnia zbiornika Lubomia to 20 ha. Zasadniczą rolą zbiornika Lubomia jest odprowadzanie (przerzut) wody do zbiornika Racibórz, w czasie gdy jej poziom w zbiorniku retencyjnym Lubomia osiągnie poziom 190,80 m npm.

Na co dzień Lubomka jest niegroźnym ciekiem wodnym. To zmienia się w momencie, gdy nadchodzi zagrożenie powodziowe. Wówczas przepływ wody jest bardzo duży. W takiej sytuacji - a dodatkowo, gdy woda w zbiorniku Racibórz będzie na odpowiedniej rzędnej - zasuwa przy Lubomce zamknie się automatycznie i woda będzie gromadzić się na obszarze zbiornika Lubomia. Gdy zagrożenie minie, w sposób kontrolowany będzie można „zrzucić” wodę ze zbiornika Lubomka do zbiornika Racibórz. I ponownie otworzyć dla Lubomki przepust grawitacyjny.(mak)

  • Numer: 51/52 (995/996)
  • Data wydania: 17.12.19
Czytaj e-gazetę