Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kącik ZUS

05.11.2019 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

W gazetach już pojawiają się informacje o waloryzacji emerytur i rent? Wydaje mi się, że jest ona robiona na wiosnę, ale może się mylę. Chciałbym się upewnić kiedy faktycznie przeprowadzana jest ta waloryzacja i na czym polega?

Emerytury i renty są waloryzowane co roku w marcu. Waloryzacja to podwyżka świadczenia po to, aby zachowało ono swoją realną wartość. Gdy ustala się wskaźnik waloryzacji, bierze się pod uwagę inflację i wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Emerytury i renty są waloryzowane z urzędu. Waloryzacja nie może doprowadzić do obniżenia wysokości świadczenia. Każdy emeryt i rencista otrzyma z ZUS decyzję waloryzacyjną z nową, wyższą kwotą świadczenia. Nie musi w tej sprawie składać wniosków do ZUS. Waloryzacja emerytur i rent polega na pomnożeniu kwoty świadczenia przysługującej ostatniego dnia lutego danego roku przez wskaźnik waloryzacji. Wynik tego mnożenia to nowa kwota emerytury lub renty. Wysokość wskaźnika waloryzacji ogłasza co roku minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego. Waloryzowane są też świadczenia i zasiłki przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne i emerytury pomostowe, dodatki do rent i emerytur, np. dodatek pielęgnacyjny czy kombatancki. Obowiązek waloryzacji wynika ze standardów międzynarodowych określonych w konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy i Rady Europy.

Moja mama w grudniu skończy 60 lat. Już od dłuższego czasu nie pracuje, mieszka z nami i staramy się jej pomóc. Kilka lat w swoim życiu przepracowała, ale w większości zajmowała się domem lub po prostu szyła sąsiadkom i znajomych ubrania. Czy mama, gdy ukończy te swoje lata, od razu dostanie emeryturę, skąd ZUS będzie wiedział, że trzeba będzie jej wypłacać i od kiedy?

Emerytura jest przyznawana na wniosek świadczeniobiorcy. Dlatego ZUS sam od siebie nie przyzna emerytury Pani mamie. Od kiedy będzie przyznana? Trzeba pamiętać o tym, że ZUS przyzna emeryturę od miesiąca, w którym otrzyma wniosek, ale nie wcześniej niż od dnia, w którym wnioskodawca osiągnie powszechny wiek emerytalny. Wyjątek dotyczy osób, które: podlegały ubezpieczeniom i pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy (w tym również rentę przyznaną w drodze wyjątku przez prezesa ZUS) oraz osiągnęły powszechny wiek emerytalny. Takim osobom ZUS wylicza emeryturę z urzędu na podstawie dokumentów, które znajdują się w aktach rencisty. W takiej sytuacji jeśli rencista ma jakieś dodatkowe dokumenty, które mogą wpłynąć na wysokość emerytury, a nie ma ich w aktach w ZUS, można je w każdej chwili dostarczyć. Jeśli osoba, która pracuje przechodzi z renty na emeryturę z urzędu, nie musi rozwiązywać umowy o pracę. Emerytura nie będzie zawieszona. Od dnia przyznania emerytury prawo do renty nie przysługuje. ZUS nie przyzna emerytury z urzędu, jeśli wypłaca rentę z tytułu niezdolności do pracy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

  • Numer: 45 (989)
  • Data wydania: 05.11.19
Czytaj e-gazetę