Piątek, 24 maja 2024

imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny

RSS

Koniec ze smrodem? Rozbudowa oczyszczalni na finiszu

11.06.2019 00:00 sub

Już niedługo oczyszczalnia ścieków w Pszowie przestanie tamtejszym mieszkańcom zatruwać powietrze. Choć z opóźnieniem, to ku końcowi chyli się właśnie trwająca od dwóch lat jej modernizacja.

PSZÓW Później niż zakładano zakończy się modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Śląskiej w Pszowie. Inwestycja miała zostać sfinalizowana 20 maja. Będzie - w połowie czerwca. Skąd poślizg? Jak tłumaczą włodarze, problemy wiążą się z wykończeniem nawierzchni oczyszczalni oraz z montażem kraty wstępnego oczyszczania ścieków. - Te prace nie były możliwe do przewidzenia na wcześniejszym etapie inwestycji i stąd wynikło kilkutygodniowe opóźnienie - tłumaczy wiceburmistrz Pszowa Piotr Kowol.

Inne rozwiązania

Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków rozpoczęła się w 2017 r. Podstawowym powodem realizacji zadania była konieczność zwiększenia jej wydajności oraz zmiana zastosowanych rozwiązań technologicznych w kierunku uproszczenia i ułatwienia jej eksploatacji. - Oczyszczalnia będzie się teraz składać nie z jednego, lecz z dwóch niezależnych segmentów. Dzięki temu poprawi to jej bezpieczeństwo ekologiczne. W razie awarii jednego z segmentów oczyszczalnia będzie mogła nadal pracować - mówi Piotr Kowol. Dodaje, że po ukończeniu inwestycji znikną uciążliwości, na które uskarżali się dotąd mieszkający w jej okolicy pszowianie, a związane były z nieprzyjemnym zapachy. - Ta uciążliwość, która pojawiała się w ostatnim czasie, była związana z procesem budowlanym. Dokładnie z koniecznością opróżnienia starych zbiorników z osadu - wyjaśnia.

Sieć

Rozbudowa oczyszczalni i jej modernizacja pozwoliła na rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej z przepompowniami ścieków oraz niezbędną infrastrukturą techniczną na terenie miasta. Została ona zbudowana przy ulicach Andersa, K. Miarki, Niepodległości, Bohaterów Westerplatte i na os. Kościuszki. Łącznie powstało 6,5 km nowej sieci. Aktualnie mieszkańcy sukcesywnie wykonują przyłączenia do niej.

Całkowity koszt inwestycji (wraz z budową sieci kanalizacyjnej) to ponad 17 mln zł. Ponad 8 mln zł magistrat pozyskał ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. (juk)

  • Numer: 24 (969)
  • Data wydania: 11.06.19
Czytaj e-gazetę