1% Czyni cuda
Jak co roku przedstawiamy osoby, którym można pomóc w walce z chorobą i jej następstwami poprzez przekazanie 1 procenta podatku. Wystarczy dokonać jedynie wpisu (numeru KRS i podania celu szczegółowego) w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego. Ta czynność nic nie kosztuje, a może sporo pomóc.
Berenika Borkowska
Berenika zmaga się ze skutkami rozszczepu kręgosłupa (przepukliny oponowo-rdzeniowej). Ta młoda mieszkanka Łazisk przeszła już cały szereg różnego rodzaju operacji, w tym zagranicznych. 2018 rok był dla Bereniki bardzo pracowity i pełen wyzwań – przeszła dwie bardzo inwazyjne operacje, złamanie nogi, w sumie sześć miesięcy unieruchomienia. A w marcu czeka Berenikę kolejna operacja w Niemczech, która będzie kosztować 11 tys. euro. Zagranicznych operacji nie chce refundować NFZ, chociaż w Polsce dziewczynka nie miałaby szans na tak zaawansowane i skuteczne leczenie. Do kosztów operacji trzeba doliczyć koszty rehabilitacji, które liczone są w dziesiątkach tysięcy rocznie. Na szczęście efekty operacji i zabiegów rehabilitacyjnych są widoczne gołym okiem – dziewczynka porusza się coraz sprawniej.
KRS 0000037904. Cel szczegółowy: 15337 Borkowska Berenika Maria.
Patrycja Brodzińska
W kwietniu 2011 r. Patrycja trafiła na Oddział Onkologii, Hematologii i Chemioterapii w Katowicach z rozpoznaniem choroby Castelmana, która objawia się powstawaniem guzów w różnych miejscach układu chłonnego. Przeszła operacje m.in. wycięcia węzłów chłonnych z okolic dołu pachowego i okolicy podobojczykowej. Patrycja jest pogodną i radosną nastolatką. Koszty leczenia, częste wizyty u specjalistów i pobyty w klinikach są bardzo duże.
KRS 0000248546. Cel szczegółowy: „Patrycja BRODZIŃSKA”.
Tymoteusz Bugla
Mukowiscydoza to nieuleczalna genetyczna choroba, na którą w Polsce choruje około 2 tys. osób. Cierpi na nią również 17-letni Tymoteusz. Wymaga on przewlekłego leczenia i rehabilitacji przez całe swoje życie, co wiąże się z wysokimi kosztami finansowymi. Dodatkowo nastolatek zmaga się z zespołem Aspergera, co w konsekwencji nie pozwala mu na samodzielne funkcjonowanie i skazuje go na zależność od osób trzecich. W ostatnim czasie stan zdrowia Tymka diametralnie się pogorszył, na skutek czego wymagał stałej tlenoterapii oraz częstych hospitalizacji. W efekcie przeszedł przeszczep płuc. Wciąż walczy o zdrowie i życie.
KRS: 0000064892. Cel szczegółowy: „Na leczenie Tymoteusza Bugli”.
Maciej Ciemięga
Mały Maciuś choruje na genetyczną i nieuleczalną chorobę mukowiscydozę. Wyniszcza ona cały organizm chłopczyka, a przede wszystkim jego płuca, wątrobę i trzustkę. Koszty związane z jego leczeniem często przewyższają możliwości zarobkowe rodziców.
KRS: 0000097900. Cel szczegółowy: „Maciej Ciemięga”.
Kinga Czajka
Wodzisławianka, która urodziła się z wrodzonym, całkowitym rozszczepem wargi i podniebienia. Przeszła już kilka operacji.
KRS 0000037904. Cel szczegółowy: „12796 Czajka Kinga”.
Klaudia Draga
W dniu 16. urodzin ta wysportowana i aktywna dziewczyna została potrącona przez nieostrożnego kierowcę na przejściu dla pieszych. W krytycznym stanie trafiła do szpitala. W wyniku urazu mózgu zapadła w śpiączkę. Trafiła do kliniki „Budzik” założonej przez Ewę Błaszczyk, gdzie po intensywnej neurorehabilitacji odzyskała świadomość. Dziś ma 22 lata i wciąż przechodzi codzienną, wielogodzinną żmudną rehabilitację, która ma przywrócić jej zdolność chodzenia i mówienia. Koszty są ogromne. Koszt dwutygodniowego turnusu rehabilitacyjnego to około 5 tys. zł. Rehabilitacja z NFZ-u potrwa jedynie 12 tygodni, w dodatku trzeba czekać na nią do 2023 r.
KRS 00001864434. Cel szczegółowy: 141/D Klaudia Draga.
Aneta Fichna
Anetka urodziła się z całkowitym rozszczepem podniebienia i obustronnym niecałkowitym rozszczepem wargi, w związku z czym przeszła już dwie operacje. Dziewczynka przeszła również operację uszu, cierpiała bowiem na obustronne wysiękowe zapalenie uszu wraz z niedosłuchem. Z powodu dużej wady wzroku i niedowidzenia na jedno oko, które udało się częściowo poprawić po operacji drenażu, Anetkę czeka zabieg korekcji zeza. Dziewczynka wymaga dalszego leczenia i rehabilitacji.
KRS 0000235846. Cel szczegółowy: Leczenie i rehabilitacja – Aneta Fichna.
Dominik Franiczek z Lubomi
Dominik urodził się z wadą genetyczną (syndrom Pierre Robin), rozszczepem podniebienia. Dodatkową przeszkodą jest upośledzenie umysłowe, obniżona odporność organizmu oraz opóźniony rozwój ruchowy. Wielkim marzeniem chłopca jest nauczyć się mówić i dzięki temu zobaczyć uśmiech na twarzy mamy, kiedy powie, że ją kocha. Liczne rehabilitacje logopedyczne nie przynoszą sukcesów. Jedyną nadzieją na poprawę stanu zdrowia są rehabilitacje alternatywną metodą AAC. Dominik potrzebuje również wsparcia, by móc się rozwijać. Pomocne są w tym metody Tomatis, biofeedbeack, które są kosztowne, dlatego pomoc jest nieoceniona.
KRS 0000037904. Cel szczegółowy: „13015 Franiczek Dominik”.
Bartosz Glenc
Bartosz urodził się jako wcześniak z otwartą przepukliną oponowo-rdzeniową. Przeszedł dwie poważne operacje. Niestety nie potrafi siedzieć, co temu wesołemu chłopcu utrudnia nie tylko zabawę, ale też wykonywanie zwykłych codziennych czynności, jak choćby jedzenia. Wymaga stałej i intensywnej rehabilitacji, w tym wyjazdów na kosztowne turnusy rehabilitacyjne, dzięki czemu będzie mógł w przyszłości samodzielnie funkcjonować. Koszty jego leczenia podraża konieczność zakupu specjalnego sprzętu ortopedycznego.
KRS 0000037904. Cel szczegółowy: 25092 Glenc Bartosz.
Aleksandra Hübner
Uległa dramatycznemu wypadkowi na torze kartingowym w Zwardoniu. Szal, który był zawiązany wokół szyi młodej wodzisławianki, został wciągnięty w tylną oś napędową koła gokartu. Na miejsce wezwano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Aleksandra została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Sosnowcu. Była nieprzytomna, jej stan oceniono jako ciężki. Od wypadku minął już ponad rok. Wodzisławianka potrzebuje kosztownej, intensywnej rehabilitacji. - Jest wielka sprawa z małym procentem, a ogromną szansą dla mnie. Jeżeli możesz pomóc, przekaż swój 1% w rocznym zeznaniu podatkowym - apeluje Aleksandra.
KRS 0000364436. Cel szczegółowy: Aleksandra Hübner.
Daria Irzyk
U Darii rozpoznano opóźnienie rozwoju psychoruchowego z cechami dysmorfii oraz podejrzewa się zespół Di George’a. Dziewczynka objęta jest opieką w kilku poradniach m.in. rehabilitacyjnej, genetycznej czy endokrynologicznej. Pomimo prowadzonej od 2 miesiąca życia rehabilitacji rozwój psychoruchowy Darii przebiega z opóźnieniem. Przez pierwsze 4 miesiące dziewczynka była rehabilitowana metodą Vojty, następnie metodą Bobath. Obecnie korzysta z rehabilitacji ruchowej, zajęć stymulujących rozwój, terapii psychologicznej i logopedycznej. W wieku 4 lat Daria postawiła swoje pierwsze samodzielne kroki. Do chodzenia musi jednak używać specjalnych butów ortopedycznych. Rodzice dziewczynki mają świadomość, że systematyczne usprawnianie jest tym, co pozwoli w przyszłości usamodzielnić się Darii. W miarę możliwości starają się również korzystać z prywatnej rehabilitacji.
KRS 0000037904. Cel szczegółowy: „18071 Irzyk Daria”.
Krzysztof Kosider
Krzysztof kilka lat temu miał poważny wypadek rowerowy, który zakończył się paraliżem czterokończynowym, czyli niedowładem nóg i rąk. Mimo wszystko nie porzucił sportowej natury - trenuje rugby i jeździ na rowerze. Ale potrzebuje środków na kosztowną rehabilitację i leczenie.
KRS 0000069890. Cel szczegółowy: „Krzysztof Kosider”.
Aleksandra Lazar z Rydułtów
Aleksandra Lazar z Rydułtów choruje na przewlekłą białaczkę limfatyczną 4 stopnia, obecnie transformowała ona do złośliwego rozlanego chłoniaka. - Od dłuższego czasu walczę o refundację dla mnie i innych pacjentów leku Ibrutinib, niestety bez skutku, mimo zaangażowania się w tą sprawę mediów i posłów. Zwracam się do Państwa z prośbą o przekazanie swojego 1% podatku na moje leczenie. Cała kwota zostania przeznaczona na leczenie białaczki. Koszt miesięczny to ponad 24 tys. zł. Za wszelkie okazane wsparcie i dobre serce serdecznie dziękuję – mówi Aleksandra Lazar z Rydułtów.
KRS: 0000358654. Cel szczegółowy: Aleksandra Lazar 110874.
Wojtek Medejszo
Wojtuś urodził się z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem. Od razu po urodzeniu przeszedł skomplikowaną operację. Dziś chłopiec, który mieszka w Gołkowicach, ma 6 lat i dzięki staraniom najbliższych radzi sobie coraz lepiej z chorobą. Niestety nadal porusza się głównie na wózku i wymaga wsparcia ze strony ludzi dobrej woli, bo koszty rehabilitacji są tak duże, że jego najbliżsi nie są samodzielnie w stanie ich sfinansować. A rehabilitacja jest jedyną szansą dla Wojtka na w miarę samodzielne życie w przyszłości.
KRS 0000186434. Cel szczegółowy: Wojciech Medejszo 269/M.
Janina Mitko
Pani Janina w 2014 r. uległa wypadkowi w wyniku czego doznała rozległego urazu mózgu. Do dzisiaj wymaga całodobowej opieki oraz codziennej rehabilitacji. Z każdym dniem widoczna jest poprawa jej stanu zdrowia. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie, turnusy rehabilitacyjne oraz zakup środków pomocniczych.
KRS: 0000235846. Cel szczegółowy: „Janina Mitko”.
Blanka Nieszczesny
Blanka jest 4-letnią mieszkanką Rogowa. W listopadzie 2018 r. zdiagnozowano u niej ostrą białaczkę limfoblastyczną. Choroba Blanki długo nie dawała wyraźnych objawów, poza kaszlem i sporadycznymi wymiotami. Po ich ustąpieniu Blanka wróciła do swoich normalnych przedszkolnych zajęć. Mama dziewczynki zaniepokoiła się niezwykłą bladością córeczki. Podejrzewając anemię poprosiła pediatrę o skierowanie na badania krwi i niezwłocznie je wykonała. Wynik okazał się szokujący. Dziewczynkę szybko przewieziono do najbliższego szpitala, gdzie podano jej krew, stamtąd została przetransportowana do Zabrza. Na oddziale hematologii i onkologii zabrzańskiego szpitala ostatecznie zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. Dziewczynka jest aktualnie na pierwszym etapie leczenia.
KRS 0000248546. Cel szczegółowy: Blanka Nieszczesny.
Filip Nowak
Nazywa się Filip Nowak, ale wszyscy mówią na niego Fifi. Urodził się 9 kwietnia 2015 roku. Po miesiącu od narodzin trafił do szpitala, gdzie po wielu badaniach okazało się, że choruje na niedobór alfa1-antytrypsyny homozygota ZZ. - Choroba ta objawia się u mnie dziecięcą marskością wątroby, zaburzeniami odporności, wodobrzuszem i splenomegalią, co skończy się w moim przypadku przeszczepem wątroby. Utrzymująca się u mnie żółtaczka noworodkowa spowodowała zmniejszone napięcie mięśniowe, przez co muszę uczęszczać na rehabilitację. Jestem również pod opieką Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Stale przyjmowane przeze mnie leki oraz dojazdy na badania i rehabilitację są bardzo kosztowne. Moi rodzice jak i reszta najbliższych bardzo się starają, żebym wyzdrowiał, jednak przydałaby nam się również pomoc z zewnątrz. Dziękuję w imieniu swoim oraz rodziny! - prosi o wsparcie Fifi.
KRS 0000037904. Cel szczegółowy: 29044 Nowak Filip Rydułtowy.
Arkadiusz Potyka z Wodzisławia
Urodził się z naczyniakiem jamistym, który występuje w tkance podskórnej i mięśniach. Naczyniak umiejscowiony jest w całej lewej nodze. Przeszedł już kilka operacji.
KRS 0000037904. Cel szczegółowy: 4866 Potyka Arkadiusz.
Emilia Sitek
Emilka urodziła się bez części lewego przedramienia i lewej dłoni. Do w miarę normalnego funkcjonowania potrzebna jest jej proteza. Wkrótce dziewczynka, która mieszka w Turzy Śl. skończy 9 lat, szybko rośnie, konieczna jest więc wymiana protez, a ich zakup jest coraz bardziej kosztowny. Protezy są nie tylko potrzebne do lepszego funkcjonowania dziecka, ale też do kształtowania prawidłowej postawy. Emilka ciągle wymaga również rehabilitacji. Docelowo rodzice chcą dziecku kupić protezę bioelektryczną.
KRS 0000037904. Cel szczegółowy: 11962 Emilia Sitek.
Beata Siegmund
Urodzona w 1990 roku kobieta choruje na porażenie mózgowe. Codzienna rehabilitacja pochłania spore środki.
KRS 0000037904. Cel szczegółowy: „7099 Siegmund Beata Barbara”.
Lena Siedlok z Wodzisławia
Lena choruje na mózgowe porażenie dziecięce, padaczkę lekooporną, dysplazję oskrzelowo-płucną oraz encefalopatię niedotleniowo-niedokrwienną. - Koszty leczenia i rehabilitacji są wysokie, dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe, aby Lenka mogła korzystać z intensywnej codziennej rehabilitacji, turnusów rehabilitacyjnych oraz można było zakupić niezbędny sprzęt specjalistyczny. Będziemy Państwu wdzięczni za każdy gest dobrego serca - apelują bliscy dziewczynki.
KRS 0000037904. Cel szczegółowy: 22078 Siedlok Lena.
Oliwia Skupień
Oliwia urodziła się w 2003 r. Była zdrowym, prawidłowo rozwijającym się dzieckiem. Mając 10 miesięcy przeszła poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego z zanikiem rdzenia. Obecnie nastolatka jest tetraplegikiem, nie chodzi, nie siedzi samodzielnie, ma niedowład rąk. Jest uzależniona od pomocy innych osób. Wymaga stałej opieki wielospecjalistycznej. Jest objęta opieką neurologiczną, chirurgiczną, ortopedyczną, urologiczną i rehabilitacyjną. Wymaga stałej rehabilitacji oraz sprzętów umożliwiających jej codzienne funkcjonowanie. Mimo to pozostaje pogodną nastolatką zmagającą się ze swoimi ograniczeniami, jakie za sobą niesie jej niepełnosprawność. Interesuje się sportem i informatyką.
KRS: 0000368135. Cel szczegółowy „Oliwia Skupień” subkonto nr: 10853902.
Barbara Stęchły
Choruje na stwardnienie rozsiane. Dzięki wdrożonemu leczeniu i ciągłej rehabilitacji może normalnie funkcjonować, chodzić, pracować i korzystać z radości życia. Niestety terapia wymaga ciągłych nakładów finansowych. Dlatego potrzebna jest pomoc. Barbara Stęchły jest żoną i matką dwóch wspaniałych córek. - Pomimo wszystko posiadam optymistyczne nastawienie do życia i tego staram się trzymać i być przykładem dla innych ludzi. Ja i moja rodzina jesteśmy bardzo wdzięczni za każdą złotówkę wpłaconą na moje subkonto. Wierzę, że to dzięki Wam będę mogła przeżywać jeszcze wiele wspaniałych chwil w życiu - podkreśla mieszkanka Rydułtów.
KRS 0000037904. Cel szczegółowy: 6393 Barbara Joanna Stęchły.
Sylwia Szulik
Jedna czerwcowa noc wystarczyła by życie mieszkanki Marklowic i jej rodziny zmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni. W wyniku pęknięcia naczyniaka w prawej półkuli mózgu Sylwia Szulik - żona i matka dwóch córek - przeszła operację, która uratowała jej życie. Skutki wylewu do mózgu były jednak tak ogromne, że nie odzyskała ona świadomości do dzisiaj. Rodzina prosi o pomoc przede wszystkim w pokryciu kosztów niezbędnej rehabilitacji.
KRS: 0000364436. Cel szczegółowy: „Sylwia Szulik”.
Stanisław Trestka
Zwykle pełen energii i szalonych pomysłów chłopczyk nagle zaczął skarżyć się na ból nóżki. Po konsultacjach z lekarzami różnych specjalizacji i szukania przyczyny ostatecznie postawiono diagnozę, że jest to ostra białaczka limfoblastyczna. Natychmiast podjęto leczenie w zabrzańskiej klinice. Początki nie były łatwe, ponieważ już w pierwszych dniach hospitalizacji u chłopczyka wystąpiła niewydolność nerek, przez co konieczna była hemodializa. Kolejnym powikłaniem była niewydolność jelit i uczulenie chłopca na chemioterapię. Lekarze podjęli decyzję o wycofaniu dotychczasowej chemii i zmianię na inną. Największą trudnością dla rodziny są koszty towarzyszące leczeniu, dojazdy oraz ogólnie wzmożona higiena i sterylność, której muszą przestrzegać. Proces powrotu do zdrowia chłopca, a często i koniecznej rehabilitacji po przebytej chorobie są bardzo kosztowne.
KRS 0000248546. Cel szczegółowy: „Stanisław Trestka”.
Szymon Zawadzki
Kilka lat temu nastoletni Szymon w wyniku wypadku został sparaliżowany. W efekcie potrzebuje kosztownej rehabilitacji w celu utrzymania fizjologicznego zakresu ruchów w stawach, zapobieganiu powstawaniu przykurczów oraz zwyrodnień chrząstek stawów. Kosztowne ćwiczenia mają również zapobiegać powstawaniu obrzęków, poprawiać ukrwienie i odżywienie tkanek, a przez to zabezpieczać przed powikłaniami zakrzepowymi.
KRS: 0000364436. Cel szczegółowy: „Szymon Zawadzki”.
Maciej Tront
Maciuś urodził się jako wcześniak w 29 tygodniu ciąży, z niedotleniem okołoporodowym, niewydolnością oddechową, wylewami do komór, wodogłowiem pokrwotocznym, anemią. Według lekarzy miał nie przeżyć. Na szczęście maluch okazał się dzielnym wojownikiem. Dziś ma 7 lat i mieszka w Turzy. Cierpi również na spastyczność, czyli stan nadmiernego napięcia mięśni, co prowadzi do przykurczy, deformacji stóp, problemów z przemieszaniem ciężaru ciała i zaburzenia chodzenia. Aby odwrócić bieg choroby i dać szanse na normalne życie chłopcu niezbędna jest codzienna rehabilitacja, która hamuje i odwraca skutki choroby. Leczenie spastyczności często wymaga połączenia różnych procedur. W połączeniu z rehabilitacją świetnie sprawdza się leczenie toksyną botulinową. Rodzice marzą by kupić chłopcu matę do hydromasażu, która znacznie złagodzi ból i pomoże w walce z chorobą.
KRS 0000364436. Cel szczegółowy: Maciej Tront. (art), (juk), (mak)
Najnowsze komentarze