Kącik ZUS
Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Dwa tygodnie temu dostałam od lekarza rodzinnego zwolnienie z powodu choroby. Lekarz wystawił je elektronicznie i powiedział, że ja już nie muszę nic robić. Niestety ZUS nie wypłacił mi zasiłku i dopiero gdy poszłam do zakładu dowiedzieć się, dlaczego, okazało się, że potrzebny jest wniosek o wypłatę. Chciałabym wiedzieć, o co chodzi?
Od pierwszego grudnia lekarz może wystawić zwolnienie tylko w sieci, gdyż tylko takie ZUS honoruje. I rzeczywiście lekarze, którzy takie zwolnienie w formie elektronicznej wystawiają, mówią swoim pacjentom, że informacja o tym trafi do pracodawcy i ZUS online. Jednak w kilku przypadkach chory nadal musi przyjść do Zakładu i złożyć wniosek o wypłatę zasiłku, gdyż inaczej nie dostanie pieniędzy z ZUS. Tak się dzieje np., gdy pracownik choruje już po wygaśnięciu umowy o pracę albo gdy ktoś prowadzi działalność pozarolniczą bądź jest osobą współpracującą, a także duchowny, lub osoba podlegająca ubezpieczeniom społecznym w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego, który nie ma siedziby w Polsce. Wniosek o zasiłek chorobowy (ZAS-53) można złożyć w formie elektronicznej lub pisemnej. Zachęcam Panią do założenia swojego konta na naszej platformie internetowej. Jest to bardzo proste i zajmie zaledwie parę minut. Nasz konsultant założy konto dla Pani, potwierdzi pani tożsamość oraz pokaże, jak się do konta logować. Pokaże Pani także jak uruchomić opcję otrzymywania powiadomień esemesm. Dzięki temu zawsze będzie miała pani bieżące informacje, a wiele spraw w ZUS załatwi Pani przez Internet logując się do swojego konta.
Prowadzę małą, trzyosobową firmę. Zastanawiam się nad skróceniem przechowywania dokumentacji za pracowników, ale na pewno nie da się tego zrobić szybko, bo jestem sam od wszystkich papierkowych spraw. Zastanawiam się, czy wszyscy pracodawcy muszą już w tym roku złożyć dokument ZUS OSW?
Złożenie dokumentu ZUS OSW jest dobrowolne, a na jego złożenie nie ma wyznaczonego terminu. Pracodawca może złożyć ZUS OSW w dowolnym czasie. Dokument ZUS OSW składa płatnik składek, który chce skrócić okres przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat, dotyczących pracowników oraz zleceniobiorców, którzy byli zatrudnieni przez danego pracodawcę, zleceniodawcę po raz pierwszy w okresie od stycznia 1999 r. do grudnia 2018 r. Złożenie oświadczenia ZUS OSW, a następnie raportów ZUS RIA pozwoli na skrócenie okresu przechowywania akt.
Przebywam na zwolnieniu lekarskim z tytułu sprawowania opieki nad półtoraroczną córką. Mieszka z nami również moja mama. Czy w razie kontroli zostanę pozbawiona prawa do zasiłku opiekuńczego?
Podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny badana jest również okoliczność, czy w okresie orzeczonej niezdolności do pracy są poza ubezpieczonym inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Wyjątek od tej zasady stanowi opieka nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat. Zatem obecność Pani mamy podczas sprawowania opieki na córką nie pozbawia Pani prawa do zasiłku opiekuńczego.
Najnowsze komentarze