Tukej godają po slonsku i o slonsku
Uczniom radlińskiej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 tradycje śląskie i gwara nie są obce. Zakończył się tam właśnie Ślonski Tydziyn.
RADLIN Od 20 do 27 listopada w Sportowej Szkole Podstawowej nr 2 w Radlinie trwał Slonski Tydziyn. Przedsięwzięcie miało na celu promocję gwary śląskiej oraz śląskich tradycji wśród dzieci i młodzieży. - Każdy z zainteresowanych regionalizmem uczniów znalazł coś dla siebie. Czy to podczas imprez organizowanych w bibliotece, świetlicy, czy w czasie tematycznych zajęć dydaktycznych - mówi Alina Spandel-Skupiń, koordynatorka wydarzenia.
W ramach akcji zorganizowano szereg atrakcji, m.in. międzyklasowy turniej gwarowy. Uczniowie mieli za zadanie nazwać po śląsku przedmioty codziennego użytku, rozpoznać znane obiekty w regionie, przetłumaczyć zdania i słowa gwarowe oraz wykazać się wiedzą z historii regionu i miasta. - Okazało się, że o ile dzieci w miarę znają gwarę, mają duży problem z obyczajami i historią śląska - mówi Alina Spandel-Skupiń. Odbyło się również głośne czytanie śląskich wersji klasycznych utworów literatury dziecięcej. Nie lada gratką dla uczniów była audycja muzyczna pn. Reggae po śląsku. - Chcieliśmy pokazać, że gwara w muzyce to nie tylko utwory dla starszego pokolenia, ale także atrakcyjny pop - tłumaczy koordynatorka wydarzenia. Oprócz imprez ogólnoszkolnych prowadzone były zajęcia w mniejszych grupach. Dzięki temu uczniowie poznali legendę o radlińskim kokoczu oraz przygotowali gwarowy słownik wizualny. Alina Spandel-Skupiń podkreśla, że realizacja wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu nauczycieli.
Podsumowaniem Slonskigo Tydnia był Miejski Gwarowy Konkurs Recytatorski. Uczniowie mieli za zadanie zaprezentować dorobek literacki i gawędziarski w gwarze śląskiej, dokonując przy tym własnej interpretacji tekstów. Ich poczynania oceniały regionalistki i pisarki: Lucyna Szłapka oraz Aleksandra Matuszczyk-Kotulska. - W konkursie było ważnych kilka kwestii, m.in. jak dzieci wyglądały, w jaki sposób zinterpretowały tekst oraz jak posługują się gwarą - mówiły członkinie komisji. Ich zdaniem konkurs wygrała Emilia Grabowska. - Jestem bardzo szczęśliwa i zaskoczona. Nie spodziewałam się, że wygram - mówiła zwyciężczyni po ogłoszeniu wyników. Emilka recytowała tekst „Co już wiem” autorstwa Lucyny Szłapki. (juk)
Najnowsze komentarze