Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Kącik ZUS

11.12.2018 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Potrzebuję zaświadczenia o przebiegu ubezpieczeń społecznych (do urzędu pracy). Gdzie mogę je uzyskać?

O takie zaświadczenie można wystąpić: przez Internet, osobiście w placówce ZUS lub pocztą - na wniosku US-7. Do wystąpienia o zaświadczenie przez Internet niezbędny jest profil na Platformie Usług Elektronicznych. Z kolei, chcąc złożyć wniosek o zaświadczenie w placówce ZUS, należy napisać wniosek o wydanie zaświadczenia bądź wypełnić gotowy formularz wniosku dostępny w placówce ZUS. Na wniosku proszę złożyć dyspozycję odbioru zaświadczenia: w formie papierowej osobiście, bądź przez pełnomocnika, albo pocztą tradycyjną. Istnieje również możliwość odbioru zaświadczenia w formie elektronicznej poprzez PUE (wtedy trzeba jednak posiadać profil na PUE). Podpisany wniosek należy dostarczyć do dowolnej terenowej jednostki ZUS. Wniosek (w formie jak powyżej) można również wysłać do placówki ZUS za pośrednictwem poczty. Zaświadczenia o przebiegu ubezpieczeń wydawane są bezzwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od daty wpływu wniosku. W sprawach niebudzących wątpliwości zaświadczenia wydawane są od „ręki”. W przypadku gdy zachodzą okoliczności uniemożliwiające wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczeń, właściwa terenowa jednostka ZUS wydaje ubezpieczonemu decyzję o odmowie wydania zaświadczenia o przebiegu ubezpieczeń. Od tej decyzji przysługuje ubezpieczonemu odwołanie do sądu.

Mam przepracowane na dole kopalni jako elektromonter w ścianie 10 lat z dniówkami 1,5 oraz 1,8. Aktualnie dostałem stanowisko inspektora ds. gospodarki maszynami, smarami, technologii górniczej, które jest ujęte w Zarządzeniu nr 9 Ministra Przemysłu i Handlu w sprawie określenia stanowisk kierownictwa ruchu i dozoru ruchu pod ziemią, w kopalniach siarki i kopalniach węgla brunatnego, na których zatrudnienie uważa się za pracę górniczą. Moją wątpliwość budzi ilość zjazdów jaką mi wyznaczono - są to 4 zjazdy w miesiącu, czyli mniej niż połowa dniówek w danym miesiącu. Czy mimo to mam szansę na przejście na emeryturę w wieku 50 lat, czy lepiej ewakuować się z powrotem na stanowisko fizyczne?

Jeżeli jest Pan zatrudniony w kopalni na stanowisku inspektora określonej specjalności - inspektora gospodarki maszynami, smarami, technologii górniczej, czyli na stanowisku średniego dozoru ruchu pod ziemią, okres tej pracy podlega zaliczeniu do pracy górniczej. ZUS nie wymaga przedstawienia miesięcznego wykazu zjazdów pod ziemię w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony na stanowiskach dozoru ruchu lub kierownictwa ruchu pod ziemią wymienionych w przywołanym zarządzeniu i ubiega się o emeryturę górnicza ze względu na wiek 50 lub 55 lat. Miesięczny wykaz zjazdów pod ziemię będzie natomiast konieczny, gdy pracownik np. dozoru ruchu pod ziemią, poza stanowiskami: dozorca, nadgórnik, sztygar zmianowy, sztygar oddziałowy, występuje z wnioskiem o emeryturę górniczą bez względu na wiek.

  • Numer: 50 (943)
  • Data wydania: 11.12.18
Czytaj e-gazetę