Poniedziałek, 20 maja 2024

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Kącik ZUS

20.11.2018 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Pracuję na etacie oraz w firmie prywatnej na umowach-zleceniach. Łącznie zarabiam ok. 4500 zł. Jestem w ciąży. Jeśli pójdę teraz na zwolnienie lekarskie, to czy dostanę chorobowe z ZUS-u automatycznie, czy muszę donieść jakieś dokumenty?

Zasiłek chorobowy wpłacany jest po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego do płatnika składek. Jeżeli pracodawca nie jest uprawniony do wypłaty świadczeń, wypłata zasiłku chorobowego przez ZUS nastąpi po dostarczeniu przez pracodawcę: zwolnienia lekarskiego (jeżeli zostało wystawione w formie papierowej na druku ZUS ZŁA), zaświadczenia Z-3 z tytułu wykonywania umowy o prace oraz zaświadczenia Z-3a z tytułu wykonywania umowy-zlecenia. Zasiłek chorobowy z wykonywania umowy zlecenia będzie Pani przysługiwać pod warunkiem, że została Pani zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Mam 65 lat. Słyszałam, że w ZUS-ie można przeliczyć emeryturę, jeśli się kiedyś było na macierzyńskim i wychowawczym. Czy to prawda? Jak to zrobić? Czy trzeba mieć jakieś dokumenty?

Tak, istnieje taka możliwość, dotyczy jednak tylko takiej emerytury, której podstawę obliczenia stanowi m.in. kapitał początkowy. Po zgłoszeniu wniosku w tej sprawie ponownie ustalimy kapitał początkowy przez zaliczenie okresu urlopu wychowawczego na zasadach przewidzianych dla okresów składkowych, czyli po 1,3 proc. za każdy rok (zamiast po 0,7 proc.). Do wniosku o ponowne obliczenie kapitału początkowego nie należy składać dodatkowych dokumentów, jeżeli akty urodzenia dzieci oraz zaświadczenie o okresach wychowywania tych dzieci były wcześniej przedłożone.

  • Numer: 47 (940)
  • Data wydania: 20.11.18
Czytaj e-gazetę