Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Emerytura coraz częściej trafia na konto

20.11.2018 00:00 sub

W Oddziale ZUS w Chorzowie ponad 81 proc. świadczeń przekazywanych jest na konta bankowe, pozostali klienci otrzymują je za pośrednictwem Poczty Polskiej. Emeryci polubili rachunki bankowe, wskaźnik ubankowienia seniorów rośnie, co też potwierdzają statystyki ZUS w województwie śląskim.

Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa. Z danych NBP wynika, że 57 proc. osób powyżej 59. roku życia ma konto w banku. Wśród klientów Zakładu ich liczba jest znacznie większa. Już 73 proc. osób otrzymuje emeryturę na konto bankowe. To średnia ogólnopolska, jeśli chodzi o dane z Oddziału ZUS w Chorzowie to średnia tu jest zdecydowanie wyższa, bo aż 81,16 proc. świadczeń przekazywanych jest na konta bankowe, natomiast 18,84 proc. otrzymują świadczeniobiorcy za pośrednictwem Poczty Polskiej. To najwyższy wskaźnik jeśli chodzi o województwo śląskiego. Jeszcze w Oddziale ZUS w Zabrzu i w Oddziale ZUS Rybniku około 80 proc. świadczeń jest przekazywanych na rachunek bankowy. Natomiast w Bielsku-Białej i w Sosnowcu ten wskaźnik kształtuje się w granicach średniej ogólnopolskiej (73 proc.), najniższy w naszym województwie jest w Oddziale ZUS w Częstochowie - 63 proc.

– Konto bankowe jest wygodną i bezpieczną formą otrzymywania świadczenia. Gdy pieniądze wpływają na rachunek bankowy spada z nas obowiązek dyżurowania w domu na wizytę listonosza z emeryturą. Pieniądze na koncie pozwalają na swobodne dysponowanie swoim czasem. Możemy w każdym momencie wyjechać na wczasy, czy do rodziny, i nie trzeba się martwić, kto odbierze pieniądze od listonosza, jeśli nikogo nie ma w domu. To też bezpieczeństwo, bo nie trzymamy całej gotówki w domu, a emerytura jest zawsze na czas, bo ZUS nigdy nie spóźnia się z jej wypłatą - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzeczni prasowy ZUS w województwie śląskim.

ZUS bardzo aktywnie walczy z wykluczeniem cyfrowym seniorów. Od wielu lat organizuje specjalne konkursy dla banków i instytucji finansowych, których celem jest promocja bezgotówkowej formy odbioru świadczeń. Zwycięskie podmioty oferują starszym klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostęp do w pełni darmowych rachunków bankowych. W lipcu tego roku umowę o współpracy w zakresie promocji bezgotówkowej formy odbioru świadczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zawarł Bank Pocztowy. Za prowadzenie konta nie trzeba ponosić żadnych opłat, jeśli tylko co miesiąc wpływała na nie renta lub emerytura.

Przelew emerytury na konto to większe bezpieczeństwo dla emerytów, a dla ZUS mniejsze koszty obsługi świadczeń. Wypłaty emerytur i rent w formie gotówki kosztują ZUS ok. 240 mln złotych, natomiast za przelewy na konto Zakład nie wydaje ani grosza.

Z danych ZUS wynika, że świadczenia w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski. Najgorzej pod tym względem sytuacja wygląda w rejonie Radomia, Tarnowa i Nowego Sącza, gdzie nieco ponad połowa emerytów wybiera gotówkę.

– Wybór formy przekazywania świadczenia uzależniony jest także od mobilności seniorów i dostępu do placówek bankowych i bankomatów. Niekiedy, gdy są one oddalone o kilka, kilkanaście kilometrów od miejsca zamieszkania emeryta, to korzystanie z takiego konta może być kłopotliwe. Czasem wpływ na decyzję ma zwyczajna potrzeba kontaktu z inną osobą i dla niektórych wizyta listonosza jest comiesięcznym, sympatycznym rytuałem - dodaje rzeczniczka. (red.)

  • Numer: 47 (940)
  • Data wydania: 20.11.18
Czytaj e-gazetę