Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Ekonowiny: Uroczyste zakończenie lekcji obywatelskich

20.11.2018 00:00 sub

W Gmachu Sejmu Śląskiego odbył się finał lekcji obywatelskich, czyli rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród.

Laureatami trzech pierwszych miejsc tegorocznej edycji zostały kolejno Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach z projektem pt. „Mały krok by zwalczyć smog”, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu z pomysłem „Żywiecki festiwal walki ze smogiem” oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu z koncepcją „Przyjedź do nas na rowerze”.

Wśród szkół, które uplasowały się na czwartym, piątym i szóstym miejscu znalazły się: Zespół Szkół nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku (projekt „Przedszkolak już wie, czym oddychać jak jest źle, czyli smogowe opowieści przyjaciół”), Zespół Szkół w Krzepicach (projekt „#smogoodporni”) oraz Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach (projekt „Śląski Dekalog Antysmogowy”).

– Niezależnie od zajętego miejsca wszyscy wygraliście. Dzisiejszy finał jest dowodem na waszą pracowitość, ogromną kreatywność oraz współodpowiedzialność za jakość powietrza nad naszymi głowami. Szczególne słowa podziękowania składam również na ręce nauczycieli prowadzących – powiedział, otwierając spotkanie, wicemarszałek Michał Gramatyka.

Blisko 600 uczniów reprezentujących 20 szkół ponadgimnazjalnych z 16 miast województwa wzięło udział w tegorocznej edycji lekcji obywatelskich organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Nie tylko dowiedzieli się, jak funkcjonują samorządy, ale też stworzyli własne oddolne projekty ekologiczne. W tej edycji lekcji obywatelskich nacisk położono na promocję działań antysmogowych, co związane jest z wprowadzoną w regionie uchwałą antysmogową i realizowaną kampanią „Mogę! #zatrzymać smog”. Uczniom nie brakowało pomysłów na walkę z zanieczyszczonym powietrzem i promowanie ekologicznych zachowań. W swoich projektach proponowali m.in. stworzenie Śląskiego Dekalogu Antysmogowego, organizację happeningów promujących korzystanie z rowerów jako alternatywnej formy transportu czy akcje sadzenia drzew.

Podczas finału w Sali Sejmu Śląskie trzy drużyny szkolne, których pomysły w konkursie „Nasz pomysł na Eko Śląski” okazały się najlepsze, otrzymały po 2 tys. zł na realizację swojego projektu oraz dodatkowe środki do wykorzystania przez klasę na wybrany cel. Szkoły, które uplasowały się na kolejnych trzech miejscach, otrzymały nagrody w wysokości 1 tys. zł. (eco)

  • Numer: 47 (940)
  • Data wydania: 20.11.18
Czytaj e-gazetę