Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Szkoła w Skrzyszowie świętowała 80. urodziny

13.11.2018 00:00 sub

9 listopada w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie odbyły się uroczystości jubileuszu 80-lecia istnienia tej szkoły

SKRZYSZÓW Uroczystości poprzedziła msza święta, odprawiona w miejscowym kościele. Po mszy, jej uczestnicy przemaszerowali wspólnie z kościoła do oddalonej o niespełna kilometr szkoły, gdzie na sali gimnastycznej odbyła się zasadnicza część uroczystości. O godz. 11.11 na scenę wmaszerował poczet sztandarowy, a goście wspólnie z nauczycielami i uczniami odśpiewali cztery zwrotki Hymnu Państwowego. Serce rosło, kiedy najmłodsi uczniowie z wielkim przejęciem śpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

Na uroczystości obecni byli również włodarze gminy, byli pracownicy, absolwenci szkoły, wśród nich dwójka najstarszych żyjących absolwentów: Bronisława Mikułka, która ukończyła skrzyszowską podstawówkę w roku szkolnym 1943/44 oraz ks. infułat Paweł Pyrchała, honorowy obywatel gminy Godów, który skończył szkołę w Skrzyszowie w roku szkolnym 1946/47.

– To wyjątkowe spotkanie pokoleń absolwentów, byłych pracowników z uczniami i pracownikami, którzy dziś tworzą społeczność tej szkoły - powiedziała Adriana Cudnowska, dyrektor SP w Skrzyszowie, witając przybyłych na uroczystość gości.

Uroczystości towarzyszyła, przygotowana przez uczniów akademia, oparta na kanwie wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Swój program na tą okazję przygotował również chór Absolwent ze Skrzyszowa.

Z okazji jubileuszu, szkoła wydała okolicznościową publikację, przygotowaną przez kilku nauczycieli, w której przypomniana została historia szkoły, jej pracownicy, absolwenci. Wielką wartością są spisane na kilkudziesięciu stronach wspomnienia absolwentów, jak i nauczycieli. Z nich dowiadujemy się, z jakim nakładem sił łączył się rozruch szkoły po przejściu frontu wczesną wiosną 1945 r., czy też jak wyglądała nauka kilkadziesiąt lat temu.

Należy wspomnieć, że historia szkolnictwa w Skrzyszowie wybiega daleko przed 1938 r i sięga czasów średniowiecza. W 1938 r. szkoła została po prostu przeniesiona do nowoczesnego, jak na ówczesne standardy, wybudowanego od podstaw na jej potrzeby budynku, w którym mieści się do dziś. Pierwszym dyrektorem był Ludwik Lupa. Patronem placówki od początku był Karol Miarka. I tak było do września 2017 r., kiedy po kolejnej reformie oświaty sześcioletnia Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki, funkcjonująca razem z Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w ramach Zespołu Szkół, została przekształcona w samodzielną, ośmioletnią SP im. Powstańców Śląskich. (art)

  • Numer: 46 (939)
  • Data wydania: 13.11.18
Czytaj e-gazetę