Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Kącik ZUS

13.11.2018 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

W czerwcu 2019 roku skończę 58 lat życia. Przepracowanych mam 37 lat, od początku swojej kariery zawodowej pracuję w tej samej szkole. Od 19 lat jestem nauczycielem dyplomowanym, byłam też doradcą metodycznym przez w sumie 7 lat. od 1999 r. Od 12 lat jestem wicedyrektorem. Praca daje mi mnóstwo satysfakcji, ale nie ukrywam, że jest bardzo wyczerpująca i odpowiedzialna. Dlatego rozważam przejście na świadczenie kompensacyjne. Bardzo proszę o pomoc w podjęciu decyzji . Czy dużo stracę finansowo podejmując decyzję o świadczeniu?

Na podstawie przekazanych przez Panią informacji nie jest możliwe ustalenie uprawnień do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Niestety sprawdzenie czy wszystkie warunki zostały spełnione jest możliwe po analizie całości dokumentów ( zaświadczeń i świadectw pracy), które potwierdzą ogólny staż pracy oraz staż pracy w placówkach wymienionych w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. ZUS ustali uprawnienia wyłącznie na podstawie formalnego wniosku złożeniu formalnego wniosku. Ogólne uprawnienia do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych zostały określone w ustawie z 22 maja 2009r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych Dz. U z 2018r. poz. 128.

Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego przysługuje nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym, którzy byli zatrudnieni w placówkach wymienionych w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (m.in. w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego i innych).

Nauczyciel, wychowawca otrzyma świadczenie kompensacyjne jeżeli spełni łącznie trzy warunki:

  • ukończył odpowiedni wiek, który został określony w ustawie (wiek 55 lat dla kobiet obowiązuje dla kobiet, które ten wiek osiągną do końca 2024r.),
  • udowodniły staż składkowy i nieskładkowy który wynosi 30 lat w tym co najmniej 20 lat pracy jako nauczyciel (w placówkach wymienionych w ustawie) w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć,
  • rozwiązał stosunek pracy na swój wniosek lub wygasł w okolicznościach wymienionych w ustawie.

Prawo do emerytury powszechnej przysługuje po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, który dla kobiet wynosi 60 lat. Jeżeli nie skorzysta Pani z prawa do świadczenia kompensacyjnego dla nauczycieli wówczas wysokość emerytury powszechnej zostanie obliczona z rekompensatą. Rekompensata przysługuje dla osób które nie skorzystały z prawa wcześniejszego przejścia na emeryturę a do 31.12.2008r. udowodniły co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przy czym praca nauczycielska jest traktowana jako praca w szczególnym charakterze. Zachęcam Panią do skorzystania z porady doradcy emerytalnego, stanowisko to jest dostępne w każdej jednostce ZUS. Doradca wyjaśni Pani od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez Panią planowanego momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia.

  • Numer: 46 (939)
  • Data wydania: 13.11.18
Czytaj e-gazetę