Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Kącik ZUS

06.11.2018 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Nie mam jeszcze 56 lat, ale pomyślałem, ale chciałbym się dowiedzieć, czy mam szansę na emeryturę w obniżonym wieku z tytułu pracy górniczej, czyli przed 60-tką. Mam zaliczone przez ZUS 33-lata stażu sumarycznego (w tym 16 lat pracy górniczej). Czy mogę na podstawie art. 46 ustawy emerytalnej w myśl art.184 tejże ustawy skorzystać z odliczenia 8-lat i przejść na emeryturę w wieku 57 lat, skoro wykonywałem prace górnicze przed 01.01.1999 (29.06.-31.08.1981) oraz po 31.12.1998 (20.08.2001-do nadal)?

Przypomnę, że mężczyźni urodzeni po 31.12.1948 r., którzy nie spełniają warunków do emerytury górniczej, mogą skorzystać z emerytury w obniżonym wieku na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, jednak warunki dotyczące ogólnego stażu pracy tj. 25 lat, a w tym co najmniej 5 lat pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią, w kopalniach siarki lub węgla brunatnego, muszą łącznie spełnić na dzień 1.01.1999 r. Wówczas powszechnie obowiązujący wiek emerytalny tj. 65 lat, obniża się o 6 miesięcy za każdy pełny rok takiej pracy, także za pozostałe okresy pracy górniczej wykonywanej po 31.12.1998 r., nie więcej jednak niż o 15 lat.

Emerytura przysługuje pod warunkiem, że ubezpieczony nie przystąpił do jednego spośród otwartych funduszy emerytalnych albo zgłosił wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

Może Pan w tej sprawie wystąpić z formalnym wnioskiem do swojej placówki ZUS - właściwej ze względu na adres zamieszkania. ZUS dokona analizy Pana dokumentacji z przebiegu zatrudnienia - dołączonej do wniosku o emeryturę i wyda decyzję. Tam też otrzyma Pan szczegółowe informacje w swojej sprawie.

Zakładam swój pierwszy biznes. Chciałabym wiedzieć, czy jako pracodawca, w przypadku ubezpieczenia w ZUS - składki będę opłacać zawsze jednym przelewem?

Składki płacimy jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego (tzw. e-Składka), takim, jakimi np. płaci się rachunek za prąd. Wysyłamy tylko jeden przelew łącznie na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Na przelewie wpisujemy tylko numer rachunku bankowego - Pani numer rachunku składkowego. Wpłatę od razu ZUS księguje i rozlicza na Pani koncie. Każdą wpłatę dzielimy proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Robimy to na podstawie składek z Pani ostatniej deklaracji rozliczeniowej (przekazanej przez Panią albo utworzonej przez nas, jeśli jest Pani zwolniona z jej przekazywania). Podzieloną wpłatę rozliczamy na najstarsze zadłużenie na danym ubezpieczeniu albo funduszu. Nowe zasady rozliczania składek mogą wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom. Dlatego jeśli ma się zaległości i z tego powodu ma się niezapłaconą w pełnej wysokości bieżącą składkę, może Pani m.in. utracić prawo do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, czyli prawa do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego.

  • Numer: 45 (938)
  • Data wydania: 06.11.18
Czytaj e-gazetę