Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Kącik ZUS

14.11.2017 00:00 sub

Odpowiada Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Nie zgadzam się z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS. Czy mogę je w jakikolwiek sposób zakwestionować?

Osoba, która nie zgadza się z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS, może w ciągu 14 dni od dnia, w którym je otrzyma, złożyć sprzeciw. Rozpatruje go wówczas komisja lekarska.

W listopadzie ukończę 60 lat. W latach 2004 do 2005 pracowałam jako kucharka, w jednej ze szkół. Czy w związku z tym mogę wystąpić z wnioskiem o przyznanie emerytury minimalnej?

Aby otrzymać emeryturę, osoby, które urodziły się po 1948 roku muszą mieć jakikolwiek okres ubezpieczenia i osiągnąć wiek emerytalny. Jeśli jednak dana osoba pracowała krótko (np. dwa lata-jak w Pani przypadku) i odłożyła mało składek, otrzyma bardzo niską emeryturę (zwykle są to tzw. emerytury groszowe). Aby otrzymać emeryturę w gwarantowanej przez państwo wysokości trzeba mieć określony staż, czyli okresy składkowe i nieskładkowe. Od 1 października 2017r. kobiety muszą mieć 20 lat stażu, a mężczyźni-25. Wtedy przysługuje emerytura w wysokości nie niższej niż 1000 brutto. Oznacza to, że jeśli wyliczona emerytura jest niższa, a dana osoba spełni warunek stażowy, to jej świadczenie zostanie podwyższone do 1000 zł.

Prowadzę własną działalność gospodarczą. Otrzymałam pismo z ZUS, że w mojej firmie zostanie wszczęta kontrola. Co to oznacza i kiedy się mogę spodziewać pracowników ZUS?

Inspektor kontroli ZUS wszczyna kontrolę po okazaniu legitymacji służbowej i doręczeniu płatnikowi składek upoważnienia do przeprowadzenia kontroli lub po okazaniu wyżej wymienionych dokumentów osobie upoważnionej do reprezentowania płatnika składek. W przypadku płatników składek będących przedsiębiorcami wszczęcie kontroli poprzedzone jest doręczeniem płatnikowi zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. W takim przypadku kontrola będzie wszczęta nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia (na pisemny wniosek płatnika składek wszczęcie kontroli może nastąpić przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, natomiast po upływie 30 dni wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia).

  • Numer: 46 (887)
  • Data wydania: 14.11.17
Czytaj e-gazetę