Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

List do redakcji - Jak to z hymnem było

24.10.2017 00:00 sub

List do redakcji - Jak to z hymnem było

W artykule „Pokazali kartkę prezydentowi. Sami też na nią zapracowali”, który ukazał się w wydaniu Nowin Wodzisławskich z 17 października pan Zbigniew Kalinowski tłumaczy, że zakłócanie wykonywania hymnu Polski przez demonstrantów nie było celowe. Jak twierdzi: - Nie słyszeliśmy, że jego odśpiewanie się rozpoczęło. Mazurek Dąbrowskiego został rozpoczęty bez specjalnego zaanonsowania, a powinny paść słowa ”przygotować się do hymnu”. Kilka wersów niżej Pan Kalinowski przyznaje jednak, że (…) ”choć był organizatorem manifestacji, to fizycznie nie było go z manifestującymi na płycie rynku”…

Jako, że zostałem tym stwierdzeniem o braku zaanonsowania hymnu niejako „wywołany do odpowiedzi” (ponieważ to mnie z ramienia Powiatu Wodzisławskiego przypadł w udziale zaszczyt prowadzenia spotkania z Prezydentem RP na wodzisławskim rynku) zapewniam, że stosowna zapowiedź padła. Forma powitania i prowadzenia spotkania Głowy Państwa z mieszkańcami była konsultowana z Kancelarią Prezydenta RP. Z mojej strony padły dokładnie takie słowa: „Proszę państwa – teraz nastąpi odśpiewanie hymnu państwowego. Baczność! Do hymnu!”. I oczywiście stosowne: ”po hymnie” na zakończenie. Słowa były wypowiedziane do mikrofonu głośno i wyraźnie. O czym mogą zaświadczyć mieszkańcy powiatu wodzisławskiego zgromadzeni na rynku.

Z poważaniem Józef Szymaniec, naczelnik

Wydział Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

  • Numer: 43 (884)
  • Data wydania: 24.10.17
Czytaj e-gazetę