Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Na co umieramy w Wodzisławiu? Masowym zabójcą choroby krążenia

10.01.2017 00:00 red.

Miasto rezygnuje ze szczepień dwulatków przeciwko meningokokom, a planuje walkę z depresją i program darmowych szczepień przeciwko grypie dla osób starszych.

WODZISŁAW ŚL. Powstał program „Gminnej strategii ochrony zdrowia dla miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2017–2022”. Dokument określa cele i kierunki działań miasta, w działalności związanej z ochroną zdrowia wodzisławian.

Zanim strategia ochrony zdrowia powstała, została poprzedzona analizami. Wynika z nich, że czołowym problemem zdrowotnym wśród mieszkańców Wodzisławia są choroby układu krążenia. W 2013 r. najwięcej, bo aż 40,67 proc. osób spośród wszystkich hospitalizowanych pacjentów w wieku powyżej 65. roku życia, zostało przyjętych do szpitala właśnie z powodu chorób układu krążenia. W 2014 r. było to 39,85 proc., a w 2015 r. – 37,02 proc. Choroby układu krążenia są też w Wodzisławiu najczęstszą przyczyną zgonów zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn powyżej 65. roku życia.

Na co chorują mieszkańcy?

Pod względem zachorowań mieszkańców do 18. roku życia, na pierwszym miejscu plasują się następujące jednostki chorobowe: infekcje dróg oddechowych, choroby alergiczne, infekcje dróg moczowych, urazy, zaburzenia odżywiania, otyłość i zniekształcenie kręgosłupa.

Pacjenci pomiędzy 19. rokiem życia a 64. rokiem życia, będący pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zgłaszają się najczęściej do poradni z powodu: chorób układu krążenia, chorób układu mięśniowo–kostnego, chorób układu trawiennego, cukrzycy, choroby nadciśnieniowej, chorób alergicznych, infekcji dróg oddechowych i choroby wrzodowej żołądka.

Wśród zachorowań osób po 65. roku życia do najczęstszych należą: choroby układu krążenia, choroby układu mięśniowo–kostnego, choroby układu trawiennego, cukrzyca, choroba nadciśnieniowa, choroby układu moczowego, zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych i splotów nerwowych, przewlekłe choroby układu oddechowego obturacyjne, zespoły otępienia naczyniowego i nowotwory.

Szczepienia dla seniorów...

Alarmująco wzrasta liczba zachorowań na grypę wśród mieszkańców powiatu wodzisławskiego. W 2015 r. na grypę zachorowało o 17 220 mieszkańców więcej niż w 2013 r. Jest to jednak trend ogólnopolski. Mimo iż rok rocznie wzrasta liczba osób zaszczepionych przeciwko wirusowi grypy, to jest to w dalszym ciągu niewystarczający procent. Tymczasem wzrost liczby zawałów serca i zgonów kardiologicznych często wiąże się z epidemicznymi okresami grypy. Dlatego Wodzisław zamierza przygotować program darmowych szczepień przeciwko grypie skierowany dla osób starszych (powyżej 65 roku życia). Nie wiadomo jeszcze, kiedy program ruszy. Procedura w tym zakresie jest skomplikowana i wymaga czasu. Trzeba też wziąć pod uwagę, że szczepienia zwykle wykonuje się w okresie jesiennym przed okresem wzmożonych zachorowań na grypę.

– Dokonaliśmy szerokiej analizy potrzeb mieszkańców i na tej bazie stworzyliśmy program, w którym pokazujemy nowe kierunki działań miasta w latach 2017–2022 – wyjaśnia prezydent miasta Mieczysław Kieca. Włodarz dodaje też, że program jest bazą do tego, by zająć się profilaktyką antydepresyjną i zwalczaniem depresji. – Nie możemy mówić już wyłącznie o profilaktyce związanej z narkomanią czy alkoholizmem. Coraz większym problemem jest depresja. Wszyscy to zauważamy. Życie jest coraz szybsze, trzeba o tym mówić – dodał prezydent.

... zamiast szczepień dwulatków

Do tej pory, od 2011 r. do 2016 r., miasto realizowało program szczepień dwulatków przeciwko meningokokom. O ile początkowo zainteresowanie było duże, tak z czasem zmalało. Nie było więc sensu go kontynuować i miasto z programu zrezygnowało.

(mak)


Większej zachorowalności sprzyja smog

W wywiadzie dla Polskiej Agecnji Prasowej prof. Jerzy Kozielski pulmonolog i alergolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, że smog powoduje iż organizm człowiek jesy słabiej dotleniony. Spadająca wentylacja powoduje wzrost ciśnienia w tętnicy płucnej, co powoduje, że serce musi z większą siłą pompować krew do płuc. To się przekłada na większe obciążenie pracą serca i na zaburzenia całego układu sercowo-naczyniowego. Problemy te dotykają najbardziej osób, które już cierpią na dolegliwości ze strony układu oddechowego lub krążenia, najczęściej związane z paleniem papierosów. U osób zdrowych smog może nasilić objawy przeziębienia i wydłużyć czas dochodzenia do zdrowia. Dzieciom narażonym na życie w smogu dokucza zapalenie spojówek, kaszel, objawy nieżytu górnych dróg oddechowych, a ich podrażnienie powoduje, że organizm łatwiej ulega w walce z bakteriami lub wirusami.

  • Numer: 2 (843)
  • Data wydania: 10.01.17
Czytaj e-gazetę