Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Sztandar na ćwierćwiecze samodzielności

13.12.2016 00:00 red.

Zbliżają się obchody 25-lecia samorządności Rydułtów. Specjalnie na tę okazję powstaje sztandar. Przygotowuje go plastyczka z Godowa.

RYDUŁTOWY Z inicjatywy burmistrz Kornelii Newy miasto będzie miały swój sztandar. Przygotowywany jest na szczególną okazję – 25–lecie samorządności Rydułtów. Obchody będą trwały cały przyszły rok. Otworzy je uroczysta sesja rady miasta, którą zaplanowano na 28 lutego. Tego dnia sztandar zostanie poświęcony. – Będzie to podczas mszy świętej, która poprzedzi uroczystą sesję rady miasta w Rydułtowskim Centrum Kultury. Przewidujemy, że w sesji weźmie udział co najmniej 300 osób – zapowiada sekretarz miasta, Krzysztof Jędrośka.

Pół tysiąca sztandarów

Płat sztandaru przygotowuje Augustyna Stabla, plastyczka z Godowa. Została polecona przez jedną z rydułtowskich szkół. Ma ogromne doświadczenie. Haftowaniem sztandarów zajmuje się od ponad 30 lat. Jak sama ocenia, do tej pory wykonała ich około pół tysiąca. Rydułtowski szyje od dwóch miesięcy. – Została mi końcówka. Za mniej więcej pół miesiąca powinien być gotowy – mówi pani Augustyna.

Korzenie miasta

Lewa strona płata sztandaru przedstawiać będzie orła białego z godła Polski na czerwonym tle. Na prawej stronie w centrum wyszyty został herb Rydułtów. Nad nim znajduje się napis „Miasto Rydułtowy”. Po obu bokach rydułtowskiego herbu umieszczone są owale zawierające pieczęcie sześciu miejscowości historycznych, których obszar obecnie zajmują Rydułtowy: Rydułtowy Górne, Orłowiec, Radoszowy Dolne, Radoszowy Górne, Radoszowy Królewskie, Pietrzkowice. Pieczęcie umieszczono na sztandarze, aby upamiętnić historyczne korzenie miasta. – Najwięcej pracy wymaga wyszycie orła, dlatego pomaga mi w tym córka – przyznaje pani Augustyna. Oprócz orła do wykończenia pozostało jeszcze scalenie obu stron oraz obszycie frędzlą i wykonanie wstęg. Później płat sztandaru trafi na drzewiec.

Strażnicy w poczet

Prace nad ustanowieniem rydułtowskiego sztandaru rozpoczęły się jeszcze w zeszłym roku. Cała procedura była skomplikowana – oparła się o właściwego ministra i komisję heraldyczną. Sztandar będzie przechowywany w specjalnej gablocie w urzędzie miasta. Prawdopodobnie poczet sztandarowy będzie składał się ze strażników miejskich.

(mak), (art)


To był wyjątkowy rok...

Pierwsza sesja rady miasta po odzyskaniu przez Rydułtowy samorządności odbyła się... 29 lutego. Był to rok przestępny. Ponieważ luty 2017 będzie miał tylko 28 dni, uroczystą sesję zaplanowano ostatniego dnia miesiąca. Podczas sesji zostanie zaprezentowana książka o słynnych mieszkańcach Rydułtów.

  • Numer: 50 (839)
  • Data wydania: 13.12.16
Czytaj e-gazetę