Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

EKONOWINY: Woda bez tajemnic

22.11.2016 00:00 red

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów zorganizowało największą w Polsce lekcję o wodzie. Wzięło w niej udział ponad tysiąc uczniów z kilkunastu szkół województwa śląskiego.

Lekcja odbyła się podczas VIII edycji Targów Urządzeń i Technologii Branży Wodociągowo–Kanalizacyjnej HydroSilesia 2016, które 26 i 27 października 20167 r. odbyły się w Centrum Targowo–Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu. 620–metrową strefę edukacji utworzono wspólnie z największymi partnerami GPW – przedsiębiorstwami wodociągowymi z Katowic i Sosnowca. Jej najważniejszym elementem był labirynt wiedzy pozwalający sposób poznać drogę jaką pokonuje woda pobrana z rzeki lub jeziora aby stać się zdatną do picia. 

Podążając wyznaczoną ścieżką zobaczyć można było wielkie akwarium z żywymi drapieżnymi rybami z Jeziora Goczałkowickiego, które nazywane są pierwszymi czyścicielami wody, ręcznie robione łodzie rybackie wykorzystywane przez rybaków z Rybaczówki w Łące, kolumnę filtracyjną demonstrującą proces filtrowania brudnej wody za pomocą piasku i węgla aktywnego, a także zapoznać się z wyposażeniem laboratorium badania wody w Sosnowcu.

Zainteresowani uczniowie mogło obejrzeć film katowickich wodociągowców o tym jak postępować z wodą, zwiedzić wirtualnie największy i najnowocześniejszy w kraju zakład uzdatniania wody w Goczałkowicach, a także sprawdzić wiedzę w specjalnym quizie o wodzie oraz swe umiejętności w wodnych zabawach zręcznościowych. Wszystkie elementy informujące o tym skąd się bierze woda w kranie opisane zostały na specjalnych tablicach informacyjnych oraz – po raz pierwszy, w alfabecie Braille’a dla dzieci i młodzieży z ośrodków dla niewidomych. Jeden z nich otwarto w tym roku w pobliżu Stacji Uzdatniania Wody „Zawada” w Karchowicach i jak zadeklarował prezes GPW Łukasz Czopik jest to okazja do zaprezentowania także i tym dzieciom pasjonującej wiedzy o wodzie jako podstawowym i bardzo cennym surowcu na ziemi.

Ekspozycji towarzyszył panel ekspercki poświęcony nowemu prawu wodnemu, który prowadził Kazimierz Karolczak – członek Zarządu Województwa Śląskiego. W dyskusji mówiono o konsekwencjach zmian w prawie wodnym dla samorządów lokalnych oraz o możliwościach i szansach na konsolidację branży wodociągowej w regionie. Przedstawiono przewidywane skutki wejścia w życie znowelizowanych zapisów w prawie wodnym dla mieszkańców województwa śląskiego, samorządów oraz WFOŚiGW w Katowicach – co może przełożyć się bezpośrednio na zmniejszenie możliwości finansowania przez Fundusz przedsięwzięć proekologicznych.

(eco)

  • Numer: 47 (836)
  • Data wydania: 22.11.16
Czytaj e-gazetę