Czwartek, 30 maja 2024

imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

RSS

Kącik ZUS

08.11.2016 00:00 PRA

Odpowiada: Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Komu przysługuje dodatek dla sieroty zupełnej?

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje wyłącznie osobie uprawnionej do renty rodzinnej i wypłacany jest łącznie z rentą lub jej częścią. Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje dziecku, którego rodzice nie żyją, a także dziecku, którego matka zmarła, a ojciec jest nieznany – bez względu na wiek osoby uprawnionej do renty rodzinnej. Dodatek przysługuje również sierocie zupełnej, przebywającej w rodzinie zastępczej. Jeżeli do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej niż jedno dziecko będące sierotą zupełną, każdemu z dzieci pobierających część renty rodzinnej, będącemu sierotą zupełną, przysługuje dodatek dla sieroty zupełnej. Art. 76 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2000r. Nr 153 poz.1227 ze zm.).

Jestem studentką. Mam 19 lat. Niedawno zmarł mąż mojej mamy. Czy jestem uprawniona do renty rodzinnej, w związku z jego śmiercią. Dodam, że nie był on moim ojcem biologicznym.

W zakresie uprawnień do renty rodzinnej dzieci drugiego małżonka są traktowane tak samo, jak dzieci własne. Fakt, że była Pani pełnoletnia w chwili zawarcia związku małżeńskiego przez matkę, nie ma wpływu na Pani prawo do renty rodzinnej. Warunkiem uzyskania renty rodzinnej przez dziecko, które ukończyło 16 lat, jest kontynuowanie nauki w szkole. Pod pojęciem „nauki w szkole” należy rozumieć naukę pobieraną w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym oraz eksternistycznym. Renta przysługuje do ukończenia 25 lat. Jeśli dziecko osiągnie 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przysługuje wówczas do zakończenia tego roku studiów. Dziecko ma prawo do renty rodzinnej bez względu na wiek, jeśli stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie nauki.

Jestem nauczycielką. Obecnie pracuję na stanowisku dyrektora szkoły. Wykonuję pracę nauczycielską w wymiarze 7 godzin tygodniowo. Czy będę mogła się starać o wcześniejszą emeryturę na podstawie art.184 ustawy emerytalnej?

Jednym z warunków wymaganych do przyznania emerytury na podstawie wymienionego przepisu jest udowodnienie wymaganego okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć w publicznej szkole, na stanowisku dyrektora, zachowuje uprawnienia nauczyciela. Jest tak również wtedy, gdy w okresie zajmowania tego stanowiska jego obowiązkowy wymiar godzin zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami zostanie zmniejszony. Dlatego okres wykonywania pracy dydaktycznej przez dyrektora szkoły w wymiarze 7 godzin tygodniowo, tak jak w Pani przypadku, nie stanowi przeszkody do uznania tego okresu za okres pracy nauczycielskiej (pracy w szczególnym charakterze).

  • Numer: 45 (834)
  • Data wydania: 08.11.16
Czytaj e-gazetę