Najlepsza jednostka OSP powiatu wodzisławskiego 2016 r.
KONKURS
Patronat honorowy: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. st. kpt. mgr inż. Marek Misiura, Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka.
OSP Łaziska
Ochotnicza Straż Pożarna w Łaziskach obchodziła w tym roku 105 urodziny. Została założona 27 lutego 1911 roku. Na pierwszym zebraniu obecnych było 39 członków. Do dziś straż posiada pierwszą oryginalną listę, na którą wpisali się członkowie-założyciele. Inicjatorem powstania straży a zarazem pierwszym jej prezesem był Alojzy Kubiniok. W skład pierwszego zarządu weszli wówczas Józef Wojtek, Wilhelm Stańkusz, Leopold Michalski, Edward Sosna, Augustyn Kubiniok, Antoni II Wodecki, Aleksander Wodecki. Już w pierwszym roku istnienia została zakupiona ze składek społeczeństwa pompa ręczna beczkowo – wahadłowa, a 3 lata później wybudowano w czynie społecznym pierwszą drewnianą remizę. W 1931 r. ze składek członków OSP kupiona została sikawka czterokołowa, ulokowaną na pojeździe przypominającym wóz konny. 8 sierpnia 1937 r. odbyło się poświęcenie pierwszego sztandaru OSP. Sztandar zaginął w czasie okupacji. Nowy został ufundowany i poświęcony w 1960 r.
W okresie II wojny światowej kierownicze funkcje w zarządzie pełnili prezes Aleksander Wawrzyńczyk i komendant Alojzy Parma. Członkami honorowymi w tym czasie byli: Alojzy i Augustyn Kubiniokowie, Józef Wojtek, Rudolf Popiołek, Franciszek Adamczyk, Jan Cuber, Ignacy Kowol, Jan Osadnik, Rudolf Twardzik oraz Antoni, Józef i Leopold II Wodeccy, zaś członków w sumie było 50. Po zakończeniu działań wojennych rozpoczyna się nowy etap w działalności OSP Łaziska. Prezesem został Alojzy Kubiniok, zaś naczelnikiem Józef Wojtek. 20 lipca 1952 r. odbyło się poświęcenie pierwszej motopompy kupionej ze składek społeczności. Prezesem był wtedy Rudolf Popiołek a naczelnikiem Józef Wojtek.
Przed wojną i wiele lat po wojnie informacja o pożarze docierała do strażaków-ochotników za pośrednictwem gońca lub sołtysa. Gospodarze, którzy mieli konie, byli podzieleni dyżurami. Na sygnał o pożarze przerywali swoje prace i pędzili do remizy, skąd zabierali wóz ze sprzętem, strażaków i jechali do ognia. Do ognia własnymi końmi wyjeżdżali: Antoni Adamczyk, potem Maksymilian Adamczyk, Józef i Karol Wysłuchowie, Jan Kwiatoń, potem Paweł Mrozek, Jurek Sosna, Ludwik Peterek a potem Józef Wodecki.
Sytuacja ta zmieniła się w 1957 r. Wtedy druhowie Jan Wawrzyńczyk, Wiktor Mitko i Eugeniusz Jarząbek przerobili na wóz strażacki ciężarówkę chevrolet. Samochód sprowadził Hubert Okoń.
W 1962 r. rozpoczęto budowę nowej, murowanej remizy strażackiej. Jej projekt wykonał bezpłatnie Emil Dylich a organizatorem prac przy budowie był naczelnik OSP druh Antoni Kubiniok. Nową remizę poświęcono 22 lipca 1964 r. Prezesem OSP był w tym okresie dh Leon Szymiczek.
W 1965 r. dzięki przychylności wojewody śląskiego, generała Jerzego Ziętka OSP Łaziska otrzymała nowy samochód strażacki star 25. Kierowcami tego samochodu byli Jan Wawrzyńczyk i Andrzej Ochman.
Do 1975 r. straż z Łazisk należała do komendy rejonowej w Wodzisławiu, zaś od 1976 r. do komendy rejonowej w Jastrzębiu Zdroju. W 1989 r. Łaziska wróciły ponownie do komendy rejonowej w Wodzisławiu Śląskim. W 1986 r. jednostka za całokształt działalności została odznaczona przez Zarząd Główny OSP w Warszawie „Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa”.
W 1985 r. star 25 został przekazany do OSP Gołkowice a na jego miejsce strażacy z Łazisk, staraniami prezesa otrzymali nowszego stara z autopompą i działkiem wodnym.
Samochód ten użytkowany był do 1992 r. i został zastąpiony nowszym modelem stara. Kierowcami tych samochodów byli druhowie Andrzej Pilch i Jan Kowbasa. 13 maja 2000 r. odbyło się poświęcenie kolejnego samochodu strażackiego – magirusa z 1973 r., który choć już dość wiekowy był znacznie nowocześniejszy od poprzednich wozów. W roku 1986 rozpoczęła się rozbudowa i modernizacja remizy strażackiej. W czynie społecznym przepracowano 24019 godzin, a uzyskane dzięki rozbudowie pomieszczenia służą do prowadzenia działalności gospodarczej. Całość prac organizował i rozbudową kierował prezes dh Jan Adamczyk, któremu pomagali Jan Zelek, Jacek Adamczyk, Zbigniew Pietroszek, Edward Pawelec i wielu innych. Rozbudowę zakończono w 1990 r.
W ostatnich latach remiza ponownie uległa zmianom. Najpierw w 2010 r. w społecznie, przy udziale finansowym gminy Godów wyremontowano salę bankietową oraz zaplecze kuchenne i sanitarne. W tym samym roku na jej tyłach powstała duża drewniana wiata, pod którą można organizować różne imprezy, a w 2014 r. remiza została poddana termomodernizacji, którą sfinansował urząd gminy przy udziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospdoarki Wodnej. Rok później do jednostki trafił nowy wóz strażacki mercedes atego. Jednostka czyni starania o włącznie do KSRG. W 2011 r. na 100-lecie sztandar jednostki został odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP.
oprac. (art)
Członkowie
OSP Łaziska należy do rekordzistek jeśli chodzi o ilość członków. Obecnie może pochwalić się aż 390 członkami wspierającymi, oraz 25 członkami czynnymi, którzy mogą brać udział w akcjach gaśniczo-ratowniczych. Działająca przy OSP młodzieżowa drużyna skupia 30 dzieci i od 3 lat bierze udział w obozach przetrwania organizowanych w partnerskiej gminie Godowa - Starym Mieście, w Wielkopolsce.
Zarząd
24 stycznia wybrano nowy zarząd na okres 5 lat. Prezesem został Zbigniew Klimek, zastępując Łucjana Wojtka, a wiceprezesem Jacek Adamczyk. Naczelnikiem jest Edward Szołucha, prawdziwy rekordzista straży w Łaziskach. Funkcję tę piastuje bowiem od 1990 r. a więc 26 lat. Nikt w 105 letniej historii tej jednostki nie piastował tej funkcji dłużej. Zastępcą naczelnika jest Adam Parysz, sekretarzem Zbigniew Gajek, skarbnikiem Brunon Pyrchała, członkami zarządu Bronisław Kelner, Edward Pawelec i Kamil Twardzik. W skład komisji rewizyjnej wchodzą – przewodniczący Kazimierz Kowol oraz członkowie – Eugeniusz Sosna i Marek Glenc.
Nowy wóz dzięki unijnemu projektowi
OSP Łaziska jest beneficjentem współpracy transgranicznej w ramach Unii Europejskiej. Dzięki realizacji przez gminę Godów unijnego projektu „Bezpieczna granica” we współpracy z czeskimi Petrovicami gmina otrzymała spore dofinansowanie do zakupu wozu strażackiego, który trafił właśnie do OSP Łaziska. Ten wóz to mercedes atego GBA 3/16. Obecnie jest to najnowszy wóz w gminie Godów. Wyposażono go w 2 aparaty ochrony dróg oddechowych, zestaw ratownictwa technicznego Holmatro, pompę ze skimerem do substancji ropopochodnych, 4 radiotelefony i piłę do stali i betonu. Straż posiada w dalszym ciągu również magirusa.
Najnowsze komentarze