Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Szynobusem z Wodzisławia do Rybnika?

01.12.2015 00:00 red

WODZISŁAW ŚLĄSKI, RYBNIK. Obydwa miasta przymierzają się do wykupienia w Kolejach Śląskich usługi szynobusów.

Miałaby to być szybka alternatywa dla samochodów czy autobusów przemieszczania się z jednego miasta do drugiego. Pokonanie trasy zabierze 16 - 17 minut, co zdaniem władz Wodzisławia jest zdecydowanie szybszą opcją, niż przejazd ulicami, zwłaszcza w godzinach szczytu. - Rozmowy do tego stopnia są zaawansowane, że jesteśmy wraz z władzami Rybnika zdeterminowani do rozbudowy komunikacji kolejowej. W grę wchodzi około 15 połączeń dziennie - mówi Dariusz Szymczak, zastępca prezydenta Wodzisławia Śl.

Szynobusów nie ma wpisanych do budżetu Wodzisławia na rok 2016. Przyszły rok ma być przeznaczony na negocjacje warunków finansowych. Z Kolejami Śląskimi ma być ustalona stawka na tzw. szynokilometry, a z miastem Rybnik podział kosztów. - Żeby była jasność - nie zamierzamy kupować szynobusów. Chcemy kupić usługę szynobusów od Kolei Śląskich - zaznacza prezydent Mieczysław Kieca. - To byłoby najprostsze rozwiązanie, ale jest też wariant B polegający na zorganizowaniu transportu i wyłonienie przewoźnika przez dwa miasta. Przy czym zgodnie z prawem dotyczącym komunikacji publicznej wymagałoby to odpowiednich wyprzedzających ogłoszeń, stąd procedura mogłaby trwać półtora roku - dodaje Dariusz Szymczak.

Rybnik i inne gminy

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera potwierdza te ustalenia. Jednocześnie dodaje, że dotyczą one szerszego projektu przygotowywanego przez cały subregion dotyczącego lepszej synchronizacji połączeń regionalnych na odtwarzanej linii kolejowej Rybnik-Wodzisław Śląski-Chałupki. Projekt został przygotowany w oparciu o uwagi i sugestie gmin Gorzyce, Krzyżanowice, Radlin, Wodzisław Śląski oraz spostrzeżenia władz Rybnika.

– Jestem przekonany, że zawarte tam wnioski i propozycje pozwolą na wprowadzenie korzystnych rozwiązań przy organizacji kolejowych przewozów pasażerskich na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Wiążę też ogromne nadzieje we współpracy partnerskiej między miastami, dziś samorządy muszą wspierać się we wspólnych działaniach, tylko wtedy mogą działać efektywnie – mówi prezydent Piotr Kuczera.

Deptak z osiedli

Mieczysław Kieca mówi, że aby zachęcić mieszkańców Wodzisławia do przesiadki do pociągu, to oprócz dobrych połączeń trzeba przygotować infrastrukturę towarzyszącą dworcowi. Na jej zaprojektowanie i zgłoszenie do konkursu o unijne dofinansowanie przeznaczony będzie rok 2016. Jeśli plan się powiedzie, prace budowlane mogłyby ruszyć w 2017 r.

Jednym z pomysłów jest skomunikowanie z centrum miasta Rodzinnego Parku Rozrywki Trzy Wzgórza. - Planujemy wykupić grunty od mieszkańców znajdujące się między mostem na ul. Matuszczyka, a ulicą Pośpiecha i wybudować ciąg pieszo-rowerowy. Daje to zupełnie nowy kierunek komunikacyjny z osiedli. Z parku rozrywki będzie można pójść na stare miasto bez konieczności chodzenia wzdłuż tak ruchliwych ulic jak Radlińska czy Pszowska. Projekt zakłada też rozbudowę ścieżek rowerowych, w tym w kierunku Radlina oraz uruchomienie wypożyczalni rowerów.

Dobra cegła

Prezydent zdradził też kilka szczegółów dotyczących remontu budynku dworcowego. Otóż badania murów wykazały, że cegła schowana pod grubą warstwą tynku jest w dobrym stanie. Stąd pomysł, by przywrócić budynkowi wygląd sprzed otynkowania. Na parterze znalazłoby się centrum obsługi podróżnych, natomiast piętro przeznaczone jest na inne cele. Jakie? Tego na razie prezydent nie zdradza, ponieważ realizacja nie jest przesądzona. Chodzi głównie o to, czy na ten cel Unia też przekaże pieniądze, tak jak zgodziła się sfinansować adaptację dworca na centrum przesiadkowe. Aby dworzec i przyległy teren możliwie najlepiej spełniał funkcję centrum przesiadkowego miasto wynajęło Zespół Doradców Gospodarczych TOR specjalizujący się w doradztwie i analizach z obszarów infrastruktury, kolei głównych i przemysłowych oraz komunikacji miejskiej i zintegrowanych systemów transportu publicznego. Zadaniem doradców jest analiza terenu i wskazanie najlepszych rozwiązań. Analiza TOR powinna być gotowa do połowy grudnia.

(tora)


Wspólny bilet

Na konferencji prasowej zastępca prezydenta Dariusz Szymczak wspomniał o rozmowach prowadzonych w temacie wprowadzenia wspólnych biletów okresowych Kolei Śląskich i komunikacji autobusowej w Wodzisławiu Śl. Szczegółów na razie brak.

  • Numer: 48 (785)
  • Data wydania: 01.12.15
Czytaj e-gazetę