Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Udany rok „Olzanek”

24.11.2015 00:00 red


OLZA  Mijający rok obfituje w spore sukcesy zespołu folklorystycznego Olzanki, perełki wśród zespołów folklorystycznych z naszego regionu

Zespół dał w tym roku 35 koncertów, w tym kilka na dużych festiwalach folklorystycznych. Pierwszy ważny tegoroczny sukces odniósł w Koszęcinie, na Śląskim Śpiewaniu im. Adolfa Dygacza. Zespół zajął tam II miejsce w kategorii zespołów folklorystycznych. Występ tak się spodobał, że gospodarze tej imprezy zespół Koszczęcin zaprosił Olzanki na Europejski Konkurs Śpiewaczy Rozśpiewany Śląsk, który również odbył się w Koszęczinie. W tym konkursie zespół z Olzy był bezkonkurencyjny i zajął I miejsce. Również sierpień przyniósł sukcesy. Na Przeglądzie Folklorystycznym Złoty Talizman, który odbył się w Pawłowicach Olzanki znów zajęły I miejsce. Z kolei na początku października zespół pojechał do Polanicy Zdroju, na Międzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych Tęcza Polska. W silnie obsadzonej stawce zajął III miejsce. - W kategorii zespołów folklorystycznych byliśmy najlepsi. Lepszego miejsca już tam nie zdobędziemy, bo – na szczęście – dochodzi do głosu młodsze pokolenie, bardzo utalentowane – podkreśla Anna Kopystyńska, szefowa „Olzanek”. W październiku zespół koncertował również na Wodzisławskich Spotkaniach z Folklorem, gdzie również zajął I miejsce. - Najważniejszy nasz tegoroczny sukces to ten osiągnięty w Koszęcinie podczas Europejskiego Konkursu Śpiewaczego. Również w Polanicy zajęliśmy dobre miejsce, a festiwal był silnie obsadzony, bo to jedna z największych tego typu imprez w kraju. Przewodniczącym jury był Wiesław Ochman, który bardzo pochlebnie wyrażał się o naszym występie, a słowa uznania z ust człowieka, który występuje na całym świecie są najlepszą dla nas nagrodą – podkreśla Anna Kopystyńska.

Zespół Olzanki składa się z 8 członków. Od początku istnienia czyli od 16 lat śpiewają w nim Anna Kopystyńska, Helena Gonsior i Róża Ciuraj. Obecnie skład uzupełniają Ewa Bajer, Jadwiga Siedlaczek, Stanisław Pająk, Antoni Pieczka i Irena Witek-Bugla, która jest kierownikiem muzycznym zespołu. Anna Kopystyńska podkreśla wielką rolę w zespole właśnie Ireny Witek-Bugli. - Bez niej nie byłoby naszych sukcesów. Jej opracowania muzyczne śląskich pieśni, zawsze robią spore wrażenie wszędzie tam gdzie występujemy – mówi Kopystyńska.

(art)

  • Numer: 47 (784)
  • Data wydania: 24.11.15
Czytaj e-gazetę