Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Dróżnicy pod kontrolą

03.11.2015 00:00 red

Niedawno doszło do incydentu z nietrzeźwą dróżniczką na przejeździe w Szczejkowicach. Pracownica PKP była pijana jak przysłowiowa „bela”, bo wydmuchała dwa promile alkoholu. Postanowiliśmy sprawdzić czy dróżnicy są kontrolowani przez przełożonych i jak taka kontrola wygląda.

Przypomnijmy 8 października po godz. 20.00 na posterunku kolejowym w Szczejkowicach na szlaku Żory – Rybnik, wewnętrzna kontrola Polskich Linii Kolejowych odsunęła od pełnienia czynności dyżurną ruchu, która była w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Na jej miejsce w zastępstwie została zapewniona podmiana innego pracownika. Zgodnie z procedurami została wezwana Straż Ochrony Kolei oraz policja.

Jak zapewniają w PLK praca pod wpływem alkoholu oznacza natychmiastowe zwolnienie pracownika. – Postępowanie służbowe zgodnie z procedurami wyjaśni okoliczności, w jakich doszło do naruszenia dyscypliny. Zdarzenie traktujemy stanowczo i z pełną odpowiedzialnością – mówi Jacek Karniewski z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Jak podkreśla, to ich kontrola wykryła, że dróżniczka jest pijana. – Prowadzimy dzienne i nocne kontrole na posterunkach ruchu, współpracujemy z SOK i policją. Pracownicy na każdym szkoleniu i pouczeniu otrzymują informacje o negatywnych skutkach nietrzeźwości, aby wyeliminować niewłaściwe zachowania w pracy. To konsekwentne działania Polskich Linii Kolejowych w ramach wprowadzania kultury bezpieczeństwa prowadzenia ruchu kolejowego – dodaje Karniewski.

Tylko w ciągu roku Polskie Linie Kolejowe przeprowadzają ponad 120 tysięcy kontroli, w tym kontroli trzeźwości pracowników spółki zatrudnionych na stanowiskach związanych z prowadzeniem ruchu pociągów. – Kontrole odbywają się niezależnie od pory dnia i nigdy nie są zapowiedziane. Jest to tylko jedno z działań PLK w zakresie dbania o bezpieczeństwo prowadzenia ruchu kolejowego. Oprócz tego prowadzimy wspomniane szkolenia. Rocznie korzysta z nich kilkanaście tysięcy osób, które w spółce zajmują stanowiska związane z prowadzeniem ruchu pociągów. Ponadto PLK wspólnie z Strażą Ochrony Kolei prowadzą dodatkowe akcje kontroli trzeźwości pracowników. Takie działania to kilka tysięcy kontroli wykonanych podczas każdego weekendu – wylicza pracownik PKP PLK. W sytuacji, kiedy stwierdzona jest nietrzeźwość pracownika na stanowisku pracy, jest natychmiast odsuwany od pełnienia obowiązków służbowych. Otrzymuje również dyscyplinarne zwolnienie.

(acz)

  • Numer: 44 (781)
  • Data wydania: 03.11.15
Czytaj e-gazetę