Z podstawówki na uniwersytet
Uczniowie Szkoły Podstawowej gościli na Uniwersytecie Śląskim
POŁOMIA Jak zbudować pojazd latający i silnik elektryczny, dlaczego niektóre ciała toną, jak działa elektromagnes? Między innymi odpowiedzi na takie ciekawostki poznawali uczniowie Szkoły Podstawowej w Połomi, którzy uczestniczyli w zajęciach na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Były to zajęcia interaktywne przygotowane w profesjonalny sposób przez pracowników Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Na zajęciach „Świat wokół nas” przeprowadzono wiele prostych eksperymentów fizycznych z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. W „Instytucie odkrywania tajemnic”, gdzie łączy się nowoczesne technologie z wiedzą i zabawą, uczniowie dowiedzieli się np. dlaczego latamy, jak można wznieść się w powietrze wykorzystując prawa fizyki oraz zbudowali kilka pojazdów latających. Przeżyli też przygodę z Archimedesem, dowiadując się, jak unoszą się balony na gorące powietrze i dlaczego niektóre ciała toną, a niektóre pływają.
Na kolejnych zajęciach dowiedzieli się, jak za pomocą prądu elektrycznego można wprawić różne przedmioty w ruch, jak działa elektromagnes, poznali elementy optyki oraz zbudowali prosty silnik elektryczny i przyrząd do obserwacji barw światła. - Nasi miłośnicy nauki są uczestnikami koła matematycznego „Interaktywna matematyka”, które działa w ramach projektu „Aktywni w szkole, aktywni w życiu” - mówi Celina Smolarczyk, nauczycielka matematyki w połomskiej szkole. - I w ramach tego przedsięwzięcia mieli okazję przeżycia tej przygody.
(abs)
Najnowsze komentarze