Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

Kącik ZUS

23.12.2014 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Pobieram rentę z ZUS. Córka namówiła mnie na zmianę konta  w banku na korzystniejsze. W banku powiedziałam, że pobieram świadczenie z ZUS. Zapewnili mnie, że poinformują Oddział o tym, ale teraz chciałabym się upewnić, czy to wystarczy, czy też jednak sama powinnam się zgłosić w ZUS. 

Świadczeniobiorca przy okazji zmiany numeru rachunku bankowego może podpisać w banku oświadczenie dotyczące przekazywania świadczenia na nowe konto i zobowiązać bank do przesłania tego dokumentu do ZUS. Takie oświadczenie jest traktowane jak wniosek o zmianę numeru konta w ZUS, na które ma być przekazywane świadczenie.

Świadczeniobiorca może też osobiście dokonać wszelkich formalności. W tym celu powinien zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i na sali obsługi klientów przedstawić umowę (aneks do umowy) o zmianie numeru rachunku bankowego oraz dowód osobisty. Po zmianie numeru bankowego od najbliższego terminu płatności świadczenie będzie przekazywane na nowy rachunek. Należy jednak zwrócić uwagę, że proces związany z wypłatą rozpoczyna się na około 9 dni roboczych przed jej terminem. Może się więc zdarzyć, że mimo wizyty w ZUS, czy przekazania oświadczenia przez bank, emerytura będzie przekazana jeszcze na stare konto. A na nowe wpłynie w następnym terminie wypłaty.


Od kilku lat pracuję na umowę zlecenie, bo pracodawca pomimo obietnic, nie zatrudnił mnie na umowę o pracę. Niestety ostatnimi czasu często miewam różnego rodzaju infekcję. Myślę, że jest to spowodowane przemęczeniem organizmu, ale też tym, że pomimo choroby wciąż pracuję. Zastanawiam się, czy osoba zatrudniona na umowę zlecenie może skorzystać ze zwolnienia chorobowego i czy przysługuje jej zasiłek chorobowy. Jakie dostanie wynagrodzenie za czas choroby?

– Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego - obowiązkowego lub też dobrowolnego. Z tego co Pani napisała mniemam, że umowa zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych, to ubezpieczenie chorobowe jest dla Pani ubezpieczeniem dobrowolnym. Jeśli z tytułu wykonywania pracy na umowę zlecenie podlega Pani temu ubezpieczeniu dobrowolnie to może Pani skorzystać z tego świadczenia. Pod warunkiem, że od dnia złożenia u pracodawcy wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem. Prawo do zasiłku chorobowego nabywa Pani po upływie 90 dni trwania tego ubezpieczenia. Jest to tak zwany okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, przysługującego dobrowolnie zgłoszonemu do ubezpieczenia chorobowego, stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli jednak powstała ona przed upływem 12 miesięcy - to z faktycznego okresu ubezpieczenia za pełne kalendarzowe miesiące tego ubezpieczenia.


  • Numer: 51/52 (736/737)
  • Data wydania: 23.12.14
Czytaj e-gazetę