Notatnik młodego regionalisty
Najnowsza publikacja Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego
RADLIN Tak nazywa się publikacja wydana właśnie przez Radlińskie Towarzystwo Kulturalne. Celem książki dedykowanej głównie młodym mieszkańcom Radlina i okolic jest przybliżenie dorobku małej ojczyzny.
Radlin swoimi korzeniami sięga XIV wieku. W 1997 r., w wyniku reformy administracyjnej zyskał ponownie (po ponad 40 latach) prawa miejskie. Nazwa miasta wywodzi się z dwóch źródeł: radła-redła, czyli narzędzia rolniczego, a tym samym odwołuje się do pierwotnych tradycji rolniczych obecnych na tych terenach oraz od imienia Radosław, który zyskał przezwisko Radło, jako ten, który się cieszy sławą.
Jak twierdzą mieszkańcy Radlina kultura, która jest ważnym elementem tego społeczeństwa, ma swoje źródło właśnie w pracach w polu. Pracujące tam kobiety miały sobie umilać czas, śpiewając pieśni ludowe i patriotyczne. Dopiero z czasem, kiedy nieco ponad 100 lat temu pojawiła się na tym terenie kopalnia, charakter miejscowości się zmienił.
„Notatnik młodego regionalisty” jest próbą obserwacji i opisu lokalnej społeczności, jej tożsamości, tradycji, obyczajów. Książka przybliża historię miejscowości, ludzi związanych z jego przeszłością i teraźniejszością, przedstawia zabytki i lokalne zwyczaje. - Chcemy pokazać, że historia to nie tylko podręcznikowe definicje, informacje, ale także codzienne działania konkretnych ludzi, ich praca i zaangażowanie powodujące zmiany społeczno-polityczne, kulturalne, cywilizacyjne - mówią autorki Maria Kopsztejn, prezes Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz Jolanta Kubik. - Mamy nadzieję, że młodzi mieszkańcy umocnią się w przekonaniu o sensie angażowania się w sprawy publiczne i pielęgnowania dziedzictwa kulturowego swojej małej ojczyzny.
Praca powstała w ramach projektu pod nazwą „Kultura i ochrona dziedzictwa kulturalnego”, a w jej finansowanie włączyło się miasto Radlin.
(abs)
Najnowsze komentarze