Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Kącik ZUS

11.11.2014 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Prowadzę działalność gospodarczą od kilku miesięcy.  Jest to moja pierwsza firma i skorzystałem z możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w preferencyjnej, niższej, wysokości. Chciałbym wyjechać na kilka miesięcy za granicę i w związku z tym zawiesić działalność. Czy zawieszenie działalności spowoduje, że okres ulgi zostanie mi też wydłużony adekwatnie do okresu zawieszenia działalności? Czy w tym czasie będę podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Mieszkaniec Raciborza

Nie, składki od preferencyjnej podstawy, czyli 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, mogą być płacone przez okres 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej i ani dnia dłużej. Okres zawieszenia działalności nie wypływa na wydłużenie tego terminu. Odpowiadając na drugie pytanie wyjaśniam, że osoby, które zawiesiły wykonywanie działalności na podstawie Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Mogą przystąpić do tego ubezpieczenia dobrowolnie.

Przypomnijmy: osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, które:

  • nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności,
  • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej
  • mogą opłacać składki w preferencyjnej wysokości. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla tych osób w 2014 r. stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 504,00 zł (tj. 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2014 r.). Łączna wysokość składek na ubezpieczenia społeczne (w tym także na ubezpieczenie chorobowe) od preferencyjnej podstawy wynosi 160, 78 zł. Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne to 270,4 zł.

 

  • Numer: 45 (730)
  • Data wydania: 11.11.14
Czytaj e-gazetę