Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Marzy im się olimpijczyk

28.10.2014 00:00 red

Zespół Szkół Sportowych w Radlinie świętuje jubileusz 150-lecia istnienia. - Z tej okazji życzymy sobie tak wspaniałej młodzieży, jaka jest teraz i tak wspaniałych absolwentów, jak tej pory. I żebyśmy w końcu mieli olimpijczyka - mówi dyrektor placówki, Beata Klima.

RADLIN Obchody związane są ze 150-leciem Szkoły Podstawowej nr 2 w Radlinie, która obecnie nosi nazwę Zespołu Szkół Sportowych im. KEN. Szkołę tworzą: Sportowa Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 oraz Sportowe Gimnazjum nr 2. - Ten jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością i młodością - podkreśla dyrektor Beata Klima, absolwentka placówki.  I na potwierdzenie tych słów przytacza garść faktów.

Rozmazany wpis o śmierci Stalina

Historia szkoły sięga 1861 r., kiedy to za cenę 1641 marek gmina zakupiła budynek z dóbr dworskich folwarku biertułtowskiego. Przystąpiono do jego adaptacji. Pierwszym nauczycielem był Józef Wrzoska z Wodzisławia. Swoje wynagrodzenie otrzymywał również w postaci drewna, żyta, a ponadto uprawiał 4 morgi gruntu szkolnego i miał do dyspozycji ogród. Nauczanymi przedmiotami były religia, czytanie i pisanie, matematyka oraz śpiew. - Kronika szkoły, którą posiadamy, prowadzona jest od 1864 r. Początkowo pisana niemieckim gotykiem. Notki w języku niemieckim pojawiają się też w czasie II wojny światowej. Sama kronika kończy się rozmazanym łzą wpisem z 1953 r. dotyczącym śmierci Stalina. Później już nikt nie prowadził tej kroniki. Powstały kolejne - mówi pani dyrektor.

Z kolei wpis po zakończeniu II wojny światowej, już w języku polskim, informuje: „Niebawem po przejściu frontu w marcu 1945 r. rozpoczęto prace nad organizacją szkolnictwa powszechnego. W Biertułtowach (...) budynek szkolny częściowo zniszczony, brak ławek oraz zbiory pomocy naukowych uległy dewastacji. (...) Dnia 19 kwietnia 1945 r. zebrała się młodzież tut. szkoły - odświętnie ubrana - i udała się na nabożeństwo do kościoła paraf. w Biertułtowach”. Dalej, jak przekazuje autor wpisu, ówczesny proboszcz dał wyraz radości z powrotu do praw szkoły polskiej.

Trzy profile

Sama szkoła sportowa postała dopiero 29 lat temu. - Radlin zawsze miał tradycje sportowe, więc ówcześnie dyrektorzy wpadli na pomysł, że można utworzyć klasy sportowe, wykorzystując to, że mamy basen i halę w MOSiR. Obecnie działają klasy sportowe o profilach: pływackim, siatkarskim chłopców oraz dziewcząt i szermierczym - wylicza dyrektor Beata Klima.

Dyrektor placówki podkreśla, że uczniowie ZSS są niezwykle zdyscyplinowani. Szczególnie klas sportowych - Trzeba pamiętać, że prócz tego, że muszą zrealizować podstawę programową, mają dodatkowo 10 godz. zajęć sportowych. To dla nich duże obciążenie. Od godz. 7.00 rano są na basenie, później idą na zajęcia, a potem znów trenują. Ale dzięki temu są tak zdyscyplinowani, że nie mamy problemów wychowawczych. Młodzież jest naprawdę świetna. Możemy pochwalić się wysokimi wynikami uczniów w egzaminach zewnętrznych, licznymi osiągnięciami w konkursach, a także spektakularnymi wynikami sportowymi. Brakuje nam tylko olimpijczyka. Czekamy - podkreśla dyrektor Klima.

Sport i integracja

Obchody jubileuszu 13 października rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w biertułtowskim kościele, po której goście przeszli do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Dyrektor Beata Klima uhonorowała poprzednich dyrektorów placówki – Stefanię Zwierz, Stanisława Szulika, Janinę Plutowską–Gatnar - za to, że właśnie dzięki nim szkoła ma obecny charakter, łączący w sobie sport i integrację.

(mak)

  • Numer: 43 (728)
  • Data wydania: 28.10.14
Czytaj e-gazetę