Wtorek, 30 kwietnia 2024

imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii

RSS

Szanowany w Brazylii, uhonorowany w Lubomi

31.12.2013 00:00 red

LUBOMIA Ks. Augustyn Kołek, werbista z Nieboczów został uhonorowany pośmiertnie tytułem honorowego obywatela gminy Lubomia. Tytuł nadano 2 grudnia, zaś kilka dni temu stosowny medal wręczono członkom rodziny tego kapłana, mieszkającym w Lubomi i Nieboczowach.

Ks. Augustyn Kołek urodził się 27 sierpnia 1909 roku. Dzień po swoich 29. urodzinach przyjął w Wiedniu (gdzie studiował) święcenia kapłańskie. Tuż przed wybuchem II wojny światowej został skierowany na misje do Brazylii. Służył tam przez 53 lata, aż do swojej śmierci w 1991 roku. W kraju kawy wybudował trzy duże kościoły, kilkanaście kaplic, szkołę i dom dla sióstr zakonnych.

O przyznanie tytułu wnioskował Roman Bizoń, przewodniczący rady gminy. - Jak sam tego kapłana nie znałem. Ale będąc kiedyś w kościele w Nieboczowach widziałem tablicę pamiątkową o ks. Kołku. Zainteresowałem się jego życiem i okazało się, że to człowiek bardzo szanowany w Brazylii, z tytułami honorowymi miejscowości w których działał. Tymczasem u nas praktycznie nikt go nie zna. Doszedłem do wniosku, że trzeba to zmienić, uhonorować tego człowieka i pokazać naszej społeczności jego dokonania – wyjaśnia przewodniczący Bizoń.

Ks. Kołek jest dziewiątym honorowym obywatelem gminy Lubomia i zarazem piątym kapłanem z tym tytułem.

(art)

  • Numer: 53 (685)
  • Data wydania: 31.12.13