Podsumowanie realizacji projektu „Świadomy obywatel”
Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Rydułtów oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim powstał projekt „Świadomy obywatel”, którego celem było uzyskanie przez mieszkańców powiatu wodzisławskiego bezpłatnej pomocy w zakresie poradnictwa prawnego i obywatelskiego.
Projekt był realizowany od października 2010r. do grudnia 2013r. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet V - Dobre rządzenie, Działanie 5.4. - Rozwój potencjału trzeciego sektora, Podziałanie 5.4.2. - Rozwój dialogu obywatelskiego.
W ramach projektu powstały 4 Biura Bezpłatnych Porad Prawnych i Obywatelskich:
1) w Rydułtowach w siedzibie Towarzystwa Miłośników Rydułtów przy ul. R. Traugutta 289,
2) w Wodzisławiu Śląskim w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Wałowej 30,
3) w Gorzycach w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Raciborskiej 27,
4) w Mszanie w siedzibie Urzędu Gminy Mszana przy ul. 1 Maja 81.
Usługi świadczone bezpłatnie przez BBPPO polegały na:
1) udzielaniu informacji o przysługujących obywatelom uprawnieniach oraz możliwościach uzyskania wsparcia w zakresie:
prawa pracy - ochrona praw pracowniczych, ochrona stosunku pracy, prawa rodzinnego (m.in. separacja, rozwód, alimenty), prawa cywilnego (umowy cywilnoprawne, sprawy spadkowe itp.), ubezpieczeń społecznych (prawo do emerytury, renty), przepisów dot. pomocy społecznej oraz świadczeń społecznych, prawa administracyjnego,
2) wskazaniu obowiązującego w danej sprawie trybu postępowania i środków odwoławczych.
W ramach projektu “Świadomy obywatel” były również organizowane na terenie poszczególnych gmin Dni Promocji Poradnictwa Obywatelskiego. Miały one na celu promocję idei bezpłatnego poradnictwa prawnego oraz wzrost świadomości mieszkańców w zakresie ochrony i realizacji praw obywatelskich.
W spotkaniach organizowanych w szkołach z terenu powiatu aktywny udział brała młodzież, co było niezwykle ważne z uwagi na bardzo niską świadomość młodych ludzi dotyczącą zagrożeń czy pułapek prawnych związanych z wchodzeniem w dorosły wiek oraz koniecznością ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny. Tematyka tych spotkań obejmowała prawa i obowiązki ucznia, kwestie prawne związane z uzyskaniem pełnoletniości oraz obowiązki wynikające z założenia rodziny.
Tematyka spotkań dla osób dorosłych koncentrowała się na zagadnieniach związanych np.
z dziedziczeniem, prawem do renty i emerytury czy też procedurami administracyjnymi. Mieszkańcy powiatu uczestniczący w spotkaniach wykazywali duże zainteresowanie poruszaną problematyką oraz zadawali pytania w tematach, którymi byli szczególnie zainteresowani.
Do tej pory z bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich skorzystało ponad 7000 osób – mieszkańców powiatu wodzisławskiego. Patrząc na realizację projektu z perspektywy 3 lat można zauważyć jak wielkie znaczenie miał on dla lokalnego środowiska. Z bezpłatnych porad prawnych zazwyczaj korzystały:
- osoby bezrobotne, beneficjenci pomocy społecznej,
- osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, zagrożone wykluczeniem społecznym,
- osoby samotnie wychowujące dzieci,
- emeryci i renciści.
Uzyskali oni fachową poradę prawną, na którą większość z nich nie mogłaby sobie pozwolić na rynku komercyjnym. Realizacja projektu wpłynęła na zwiększenie dostępu mieszkańców powiatu wodzisławskiego do rzetelnych, bezstronnych, a co najważniejsze bezpłatnych porad prawnych oraz przyczyniła się do wzrostu ich świadomości w zakresie ochrony i realizacji praw obywatelskich.
Mając na uwadze jak wielkim sukcesem była realizacja projektu „Świadomy obywatel” oraz uwzględniając ogromne zapotrzebowanie ze strony mieszkańców powiatu wodzisławskiego na bezpłatne porady prawne planowane jest złożenie wniosku o dofinasowanie podobnego projektu w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.
Szczegółowe informacje na temat projektu, porady prawne oraz obywatelskie znajdują się na stronie internetowej projektu www.swiadomy-obywatel.pl
Najnowsze komentarze