Wtorek, 7 maja 2024

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Uśmiech wdzięczności z odnowionego ołtarza

10.12.2013 00:00 red

Podczas mszy świętej 8 grudnia został poświęcony odrestaurowany ołtarz w pszowskiej bazylice

PSZÓW - U Pana Boga nie ma przypadków - powiedział na wstępie ks. prałat Józef Fronczek, proboszcz pszowskiej bazyliki. Tym samym nawiązał do obchodzonej uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, która teoretycznie w tym roku powinna zostać przeniesiona na 9 grudnia, bo nastąpiła zbieżność z II niedzielą adwentu. - Jednak Episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą, by dla dobra duchowego wiernych świętować w niedzielę, w dniu kiedy przeżywamy naszą parafialną uroczystość, z czego bardzo się cieszę - podkreślił. 

W stronę Boga

Poświęcenia remontowanego w ciągu ostatnich dwóch lat ołtarza dokonał ks. infułat Lucjan Lamża, pszowik mieszkający w Niemczech. Słowo Boże wygłosił ks. dr Tomasz Jaklewicz, który mówił o ołtarzu, jako symbolu Chrystusa, przed którym dokonuje się wiele ważnych wydarzeń. - Wasi ojcowie budowali ten ołtarz także po to, by uczcić w nim Maryję, która w wizerunku Pani Uśmiechniętej pokazuje na Jezusa. Przychodźcie tu, bo to źródło prawdziwej radości. Życzę, by odnowiony ołtarz w pięknej pszowskiej bazylice był wezwaniem do ciągłego odnawiania waszego życia, byście jak Maryja byli zwróceni w stronę Boga - powiedział do wiernych.

Wyróżnienie dla parafian

Jednym z punktów uroczystości było wręczenie ks. prałatowi Józefowi Fronczkowi honorowej odznaki ministra kultury dla zasłużonego dla kultury i dziedzictwa narodowego. - Wszyscy wiemy, że ks. Józef Fronczek w 1994 r. prócz posługi pasterskiej założył sobie również szczególną dbałość o kościół. Pamiętamy, że rozpoczął skromnie, bo od kamiennego płotu. Później był plac kościelny, posadzki, organy, wieże kościelne i krzyże. Zadbał też o to, by stacje Pszowskiej Kalwarii zostały pięknie odnowione. Wreszcie przyszła kolej na dzieło główne, czyli nasz ołtarz. W imieniu całej parafii chciałem za to podziękować - zwrócił się do kapłana poseł Ryszard Zawadzki, przekazując odznakę. - Cieszę się, że dostrzeżono nasze wysiłki, bo te wszystkie projekty zostały zrealizowane dzięki całej parafii. Ja sam niczego bym nie zrobił, dlatego to wyróżnienie skierowane jest do was. To wasz wysiłek, wasze modlitwy, wasze ofiary - podziękował ks. Fronczek wiernym.

Tron dla cudownego wizerunku

Dzisiejszy ołtarz główny o kształcie miniaturowej świątyni pochodzi z 1904 r. i jest wzorowany na ołtarzu, który od 1791 r. stał w prezbiterium i stanowił „tron” dla cudownego wizerunku. Ażurowa struktura o czterech kolumnach dźwiga belkowanie zwieńczone koroną z krzyżem osadzoną na fantazyjnie wygiętych pałąkach. Nastawa ołtarzowa mieści tabernakulum, tron wystawienia i wizerunek Matki Bożej, a powyżej, w górnej części rzeźby – gołębicę Ducha Świętego i postać Boga Ojca w glorii. Figury ramujące ołtarz przedstawiają św. Piotra i Pawła, ku czci których odbywa się odpust parafialny w ostatnią niedzielę czerwca. Całość zdobią aniołowie grający na trąbach, trzymający w ręku płonące pochodnie i zwoje Pisma Świętego. Efekt przepychu osiągnięto przez zastosowanie licznych ornamentów.

(mas)

  • Numer: 50 (683)
  • Data wydania: 10.12.13