Ponad siedem tysięcy porad
RYDUŁTOWY Założenia trzyletniego projektu wcale nie były proste. Stworzyć na terenie powiatu wodzisławskiego biura bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich.
Powstały cztery - w Wodzisławiu, Rydułtowach, Gorzycach i Mszanie. Szybko zdobyły popularność i uznanie wśród mieszkańców. Do tego stopnia, że ilość odwiedzin zaskoczyła nawet realizatorów projektu Świadomy Obywatel, czyli Towarzystwo Miłośników Rydułtów oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. - Do końca października tego roku sumarycznie w 4 biurach udzieliliśmy 7059 porad - podkreśla Henryk Machnik, prezes TMR. To dużo więcej, niż zakładano. Najczęściej mieszkańcy radzili się w zakresie z prawa cywilnego, rodzinnego i pracy, a także problemów rodzinnych, uzależnień od alkoholu, depresji, przemocy czy konfliktów małżeńskich.
20 listopada w Rydułtowach odbyła się konferencja podsumowująca projekt Świadomy obywatel, który kosztował prawie 2 mln zł. Środki pochodziły z unijnej kasy. - Mieszkańcy Rydułtów często dzielili się ze mną pozytywnymi uwagami na temat wizyt w biurach. Dzięki wam mogli znacznie rozsądniej poruszać się w gąszczu prawnym - chwaliła funkcjonowanie programu burmistrz Rydułtów, Kornelia Newy. - Zespół, który uczestniczył w projekcie, to ludzie z pasją i odpowiedzialni. A ich lider jest człowiekiem niezwykłym. Mówię o tobie, Heńku - zwróciła się do prezesa Machnika. - Jesteś niespokojnym duchem, któremu wciąż mało i mało - mówiła.
Biura prawne w ramach projektu Świadomy Obywatel będą udzielały darmowych porad do 15 grudnia. A co potem? - Naszym zmartwieniem jest zapowiedź znacznego ograniczenia porad w latach następnych. Przedstawiliśmy już parlamentarzystom oraz włodarzom naszych miast i gmin stosowne propozycje w tej sprawie i mamy nadzieję, ze wezmą pod uwagę realizację porad w kolejnych latach - liczy prezes Henryk Machnik.
(mas)
Najnowsze komentarze